Loratan pro, 10 mg, kapsułki miękkie, 10 szt.
8.99 zł

Loratan pro, 10 mg, kapsułki miękkie, 10 szt.

Loratan pro, 10 mg, kapsułki miękkie, 10 szt.
8.99 zł
BEZPŁATNIE

Opis

Loratan pro zawierający loratadynę, jest lekiem przeciwalergicznym, niewywołującym senności.

Skład

Substancją czynną leku jest loratadyna. Jedna kapsułka zawiera 10 mg loratadyny.

Inne składniki leku (substancje pomocnicze) to: makrogol 400, glicerol, kwas solny, woda oczyszczona; skład otoczki kapsułki: żelatyna, sorbitol ciekły częściowo odwodniony, czerwień koszenilowa E124, błękit patentowy E131, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek należy przyjmować doustnie.
Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.

Zazwyczaj stosowana dawka leku to:

  • Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat - 1 kapsułka (10 mg) raz na dobę.
  • Dzieci od 6 do 12 lat, o masie ciała powyżej 30 kg - 1 kapsułka (10 mg) raz na dobę.

Nie jest wskazane stosowanie kapsułek (10 mg) u dzieci o masie ciała mniejszej niż 30 kg.

Leczenie loratadyną bez zalecenia lekarza nie powinno przekraczać 10 dni.
U pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby należy zastosować mniejszą dawkę początkową, ponieważ klirens loratadyny u tych pacjentów może być zmniejszony. W takich przypadkach u dorosłych i dzieci o masie ciała większej niż 30 kg należy podawać 10 mg loratadyny (1 kapsułka) co drugi dzień. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

Nic ma konieczności zmiany dawki u pacjentów w podeszłym wieku i pacjentów z niewydolnością nerek.

Działanie

Podczas reakcji alergicznej uwalniane są różne substancje (tzw. mediatory), powodujące rozwój objawów alergii. Jednym z najważniejszych mediatorów jest histamina. Lek Loratan pro, jako lek przeciwhistarninowy, hamuje aktywność histaminy, wykazując w ten sposób działanie przeciwalergiczne. Loratan pro łagodzi objawy, wywołane przez histaminę w trakcie reakcji alergicznej: świąd, zaczerwienienie, obrzęk i wydzielinę z nosa.

Wskazania

Lek wskazany jest w leczeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (takich jak: kichanie, wodnista wydzielina z nosa, swędzenie nosa, świąd podniebienia, świąd i pieczenie oraz łzawienie oczu) i przewlekłej pokrzywki idiopatycznej (takich jak: świąd i zaczerwienienie skóry z towarzyszącymi typowymi zmianami skórnymi).

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Loratan pro jeśli u pacjenta występuje uczulenie (nadwrażliwość) na loratadynę lub któtykolwiek z pozostałych składników tego leku,

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działania niepożądane występujące często (u 1 do 10 na 100 pacjentów stosujących lek):
-    ból głowy, nerwowość, senność, zmęczenie.

Działania niepożądane występujące ulezbyt często (u 1 do 10 na 1000 pacjentów stosujących lek):
-    bezsenność,
-    zwiększenie apetytu.

Działania niepożądane występujące bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10000 pacjentów stosujących lek):
-    zawroty głowy,
-    przyspieszona czynność serca (tachykardia) i kołatanie scrca,
-    nudności,
-    suchość w jamie ustnej,
-    zapalenie błony śluzowej żołądka,
-    zaburzenia czynności wątroby,
-    wysypka,
-    łysienie,
-    objawy ciężkiej reakcji alergicznej (obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej, gardła, duszność, świąd, pokrzywka).

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów należy przerwać stosowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek Loratan pro zawiera sorbitol. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Lek zawiera również czerwień koszeniIową, która może powodować reakcje alergiczne.

  • Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w temperaturze poniżej 25°C.
  • Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Jednoczesne podawanie loratadyny z ketokonazolem (stosowanym w zakażeniach grzybiczych), erytromycyną (stosowaną w zakażeniach bakteryjnych) lub cymetydyną (stosowaną w chorobie wrzodowej) powoduje zwiększenie stężenia loratadyny we krwi, jednak bez istotnych zmian klinicznych (w tym zmian w zapisie elektrokardiograficznym - EKG). Nie są znane istotne interakcje loratadyny z innymi, jednocześnie podawanymi lekami.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Jednoczesne przyjmowanie leku z pokarmem może nieco opóźnić wchłanianie loratadyny, ale nie ma wpływu na jej działanie. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.

Ciąża i karmienie piersią

Ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania, nie należy stosować leku Loratan pro w okresie ciąży. Loratadyna przenika do mleka matki, dlatego nie zaleca się przyjmowania leku Loratan pro w okresie karmienia piersią.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

U niektórych osób bardzo rzadko może wystąpić senność, która może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Dostawa / odbiór produktu:

Odbiór zamówionych produktów możliwy jest w 961 aptekach na terenie całej Polski. Zapraszamy do katalogu aptek, w celu poznania lokalizacji najbliższej apteki, która zrealizuje Państwa zamówienie. Dostawa do aptek na terenie całego kraju realizowana jest bezpłatnie w terminie 24-72h
Cechy produktu
Wiek
Typ produktu
Pora stosowania
Postać
Płeć
Część ciała
Problem
Specyfika
Działanie/właściwości
Sposób aplikacji
Główny składnik
PRODUCENT

Loratan pro - Loratadinum - zastosowanie i działanie

Skład:

loratadyna

Postać:

kapsułki

Kategoria:

Układ oddechowy

Specjalności:

Medycyna rodzinna Alergologia Dermatologia i wenerologia Pediatria

Działanie :

przeciwalergiczne

Wskazania:

Leczenie objawów związanych z alergicznym nieżytem nosa takich jak kichanie, obrzęk błony śluzowej nosa, wyciek z nosa, świąd i pieczenie oczu. Objawowe leczenie przewlekłej pokrzywki idiopatycznej.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia 1 kapsułka na dobę. Dzieci od 6 do 12 lat, o masie ciała powyżej 30 kg 1 kapsułka na dobę.   Uwaga! Nie jest wskazane stosowanie kapsułek u dzieci o masie ciała poniżej 30 kg. Leczenie loratadyną bez zaleceń lekarza nie powinno trwać dłużej niż 10 dni.   Uwaga! Osobom z niewydolnością wątroby i/lub nerek zaleca się przyjmować 1 kapsułkę co drugi dzień.   Uwaga! Podczas stosowania preparatu nie należy pić alkoholu. Lek należy odstawić na tydzień przed wykonaniem alergicznych testów skórnych.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Działania niepożądane po zastosowaniu leku występują rzadko i są przemijające. Najczęsciej obserwowane to: ból głowy, zmęczenie, suchość błony śluzowej jamy ustnej, senność.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np. ból głowy, senność stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów i obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na loratadynę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.   Gdy przyjmujesz inne leki przeciwuczuleniowe, leki przeciwgrzybicze, erytromycynę.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.