Leki do terapii chorób metabolicznych i przewodu pokarmowego

608 produktów info
Podsumowanie
608 produktów info
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
iniekcje
299,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
tabletka
419,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
iniekcje
405,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
iniekcje
519,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
iniekcje
469,00
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
tabletka
386,97
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
kapsułki
374,99

ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
tabletka
72,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
iniekcje
299,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
roztwór, iniekcje
219,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
tabletka
40,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
tabletka
128,99

Prawidłowa praca przewodu pokarmowego jest niezbędnym i istotnym elementem warunkującym jakość życia ludzi na odpowiednim poziomie. Wszelakie dolegliwości ze strony układu pokarmowego, wśród których możemy wymienić niestrawność, zgagę, biegunkę czy wymioty znacznie utrudniają lub wręcz uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie.

Jak skutecznie leczyć niestrawność, refluks i zgagę?

W ofercie DOZ.pl znajduje się wiele leków na receptę wspomagających prawidłową pracę przewodu pokarmowego. Są to m.in. leki przeciw nadkwaśności, które skutecznie niwelują problem zgagi i refluksu. Popularną grupę substancji stanowią inhibitory pompy protonowej, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego przez komórki okładzinowe żołądka. Preparaty zawierające pantoprazol, omeprazol, esomeprazol, lanzoprazol czy rabeprazol stanowią leki często ordynowane przez lekarzy, ze względu na swoją efektywność i stosunkowo rzadkie wywoływanie działań niepożądanych. 

Jak działają leki na biegunkę?

Leki przeciwbiegunkowe, obecne w wielu domowych apteczkach, skutecznie ograniczają rozstrojoną pracę jelit. Mechanizmy działania substancji przeciwbiegunkowych są różne i mogą polegać m.in. na zmniejszaniu liczby dobowych wypróżnień, na skutek spowolnienia pasażu jelitowego oraz zwiększonego wchłaniania zwrotnego wody w obrębie jelit. Jest to sposób działania loperamidu, dostępnego w wygodnych formach doustnych (tabletki, kapsułki, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej) przeznaczonego dla dorosłych i dzieci od 6. roku życia. W niektórych przypadkach spowolnienie perystaltyki jelit jest wynikiem zażycia substancji działających na receptory opioidowe obecne w ich błonie śluzowej (difenoksylat). Podczas biegunki podstawową kwestią terapeutyczną jest uzupełnianie płynów i elektrolitów, aby nie dopuścić do stanu odwodnienia organizmu. Preparaty elektrolitowe są zalecane już od pierwszych dni życia, kiedy to ryzyko rozwoju poważnych powikłań odwodnienia jest szczególnie wysokie. 

Leczenie otyłości i nadwagi

Otyłość i nadwaga to powszechnie występujący problem natury zdrowotnej. Ryzyko chorób cywilizacyjnych wzrasta, kiedy masa ciała pacjenta przekracza bezpieczny poziom, a wartość współczynnika BMI wynosi 25,0 i więcej. Obecnie lekarze wspomagają leczenie nadwagi i otyłości, ordynując pacjentom leki zawierające orlistat. Jest to substancja hamująca wchłanianie tłuszczów przyjętych wraz z codziennymi posiłkami. Działa na enzymy trawienne – lipazy –  wytwarzane w obrębie żołądka i jelit. W połączeniu z niskokaloryczną dietą, orlistat pomaga zredukować podwyższoną masę ciała. Kolejnym punktem uchwytu leków na otyłość jest ośrodkowy układ nerwowy (OUN) i zmniejszanie uczucia głodu. Do leków hamujących apetyt należą naltrekson i bupropion

Cukrzyca – epidemia XXI wieku

Cukrzyca to choroba metaboliczna charakteryzująca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, co w efekcie może prowadzić do wielu poważnych powikłań. W terapii cukrzycy typu I stosowane są insuliny o różnym pochodzeniu (ludzkie, zwierzęce, analogi) oraz odmiennym czasie działania (szybkim, krótkim, średnim i długim). Podaje się je za pomocą penów, strzykawek lub pomp insulinowych. W leczeniu cukrzycy typu II wykorzystywane są leki doustne na cukrzycę. Czasami konieczna jest także insulinoterapia. Leki przeciwcukrzycowe mają różne punkty uchwytu. Działają poprzez zahamowanie rozkładu węglowodanów dostarczanych wraz z pożywieniem (akarboza), zmniejszeniu wytwarzania glukozy w wątrobie (metformina), pobudzeniu trzustki do produkcji insuliny (pochodne sulfonylomocznika, np. gliklazyd, glimepiryd, glipizyd oraz glinidy, np. repaglinid, nateglinid). W ostatnich latach popularność zyskały leki inkretynowe, tzw. glutydy (analogi GLP-1 oraz inhibitory dipeptydylopeptydazy 4), których stosowanie nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia hipoglikemii. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.