Kaldyum, 600mg, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu,100 szt.
kapsułki
Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.
SZYBKI ODBIÓR W APTECE
45,99 zł
Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i
odebrać go już w 30 minut!
Rezerwując produkt w tej opcji nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.
Dostępny w 897 aptekach.
Zarezerwuj w aptece
Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest
tutaj.
O produkcie
Producent
EGIS17 Stycznia 45d
Warszawa
Opis
Kaldyum 600 mg jest to produkt leczniczy zawierający chlorek potasu, stosowany w profilaktyce i leczeniu niedoborów potasu w organizmie. Niedobór może wynikać ze stosowania leków odwadniających lub chorobami przebiegającymi z występowaniem biegunek lub/i wymiotów.
Skład
Każda kapsułka leku o przedłużonym uwalnianiu ma w składzie 600 mg chlorku potasu, co odpowiada 8 mmoli jonów potasu (315 mg jonów potasu).
Substancjami pomocniczymi są: celuloza mikrokrystaliczna, poliakrylan, dimetykon, krzemionka koloidalna bezwodna, indygotyna (E 132), talk. Osłonka zawiera żelatynę, indygotynę (E 132) i erytrozynę (E 127).
Dawkowanie
Dawkowanie leku Kaldyum ustala lekarz na podstawie potrzeb pacjenta.
Przy dawkowaniu większej ilości kapsułek niż 2 zaleca się stosowanie w dawkach podzielonych.
Kapsułkę należy połknąć w całości (wyjątek stanowią pacjenci karmieni przez sondę, wtedy kapsułkę można otworzyć i zawartość wymieszać z pokarmem), popić szklanką wody, po posiłku lub w trakcie.
Działanie
Potas pomaga regulować pracę wielu procesów fizjologicznych, w tym utrzymanie wewnątrzkomórkowego ciśnienia osmotycznego, przewodzenie impulsów nerwowych, zachowanie prawidłowej czynności mięśni, serca i nerek, zachowanie równowagi elektrolitowej.
Wskazania
Lek Kaldyum stosuje się w profilaktyce i leczeniu niedoborów potasu, spowodowanych biegunkami, wymiotami, zwiększoną utratą potasu z moczem (leki moczopędne i kortykosteroidy).
Przeciwwskazania
Produktu leczniczego Kaldyum nie stosować w przypadku nadwrażliwości na składniki leku.
Nie zaleca się stosowania leku w przypadku: skąpomoczu, bezmoczu i mocznicy w ostrej i przewlekłej niewydolności nerek; hiperkaliemi; ostrym odwodnieniu; niedrożności przewodu pokarmowego; nie leczonej chorobie Addisona.
Działania niepożądane
Jak każdy produkt leczniczy, lek Kaldyum ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
W razie wystąpienia któregokolwiek z poniższych działań niepożądanych, należy bezzwłocznie zaprzestać stosowania preparatu i skontaktować się z lekarzem:
- Czarne, smoliste stolce
- Nietypowe odczucia, takie jak swędzenie, kłucie, mrowienie, pieczenie; osłabienie pracy mięśni, niskie ciśnienie tętnicze, nierówne bicie serca (objawy zbyt wysokiego stężenia potasu)
- Biegunka, wymioty, ból brzucha, nudności.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Kaldyum należy poinformować lekarza o występowaniu owrzodzeń i innych chorób układu pokarmowego.
W przypadku przyjmowania glikozydów naparstnicy (leki stosowane w chorobach serca) należy poinformować o tym lekarza, gdyż nagłe przerwanie stosowania leku Kaldyum może być szkodliwe. W niektórych przypadkach lekarz może zapisać inny lek zawierający potas, w innych przypadkach natomiast może zalecić przyjmowanie razem z Kaldyum dodatkowego leku.
Należy stosować się do zaleceń lekarza odnośnie diety - niektóre bogate w potas produkty spożywcze i roślinne (np. liście i korzenie mniszka lekarskiego, banany, pomidory, sok pomarańczowy) zwiększają ryzyko wystąpienia zwiększonego stężenia potasu w surowicy.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu produktu leczniczego Kaldyum z następującymi lekami:
- niektóre leki stosowane w leczeniu nadciśnienia (inhibitory ACEI),
- leki moczopędne oszczędzające potas,
- niektóre leki stosowane w leczeniu podwyższonego ciśnienia tętniczego i niektórych chorób serca (blokery receptora angiotensyny II i aliskiren) mogą prowadzić do zwiększenia stężenia potasu w surowicy,
- leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego (inhibitory pompy protonowej) mogą prowadzić do zwiększenia stężenia potasu w surowicy,
- niesteroidowe leki przeciwzapalne,
- leki antycholinergiczne,
- niektóre leki stosowane w leczeniu niewydolności serca (glikozydy naparstnicy),
- leki beta-adrenergiczne (stosowane w leczeniu nadciśnienia i zaburzeń rytmu serca),
- heparyna (lek hamujący krzepnięcie krwi),
- leki cytostatyczne (cyklosporyna).
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek Kaldyum można stosować w okresie ciąży i karmienia piersią, zgodnie ze wskazaniami lekarza i zalecanym dawkowaniem.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Problem
- Część ciała
- Układy narządowe
- Sposób aplikacji
- RX kategoria