Na receptę

Dexilant, 30 mg, kapsułki twarde o zmodyfikowanym uwalnianiu, 28 szt

kapsułki

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

43,99 zł
Cena za szt.: 1,57 zł

Produkt chwilowo niedostępny

Powiadom o dostępności

SZYBKI ODBIÓR W APTECE
43,99 zł

Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i odebrać go już w 30 minut!
Rezerwując produkt w tej opcji nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.

Dostępny w 1096 aptekach.

Zarezerwuj w aptece
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Takeda Pharma Sp z o.o.
ul. Prosta 68
00-838 Warszawa

Producent

TAKEDA PHARMA SP. Z O.O.
Prosta 68
Warszawa

Opis

Dexilant to lek stosowany w przypadku chorób żołądka i przełyku, którym towarzyszy m.in. zwiększona produkcja kwasu solnego w żołądku. Kapsułki zawierają dekslanzoprazol, który należy do tzw. inhibitorów pompy protonowej. Lek Dexilant jest stosowany w refluksie, refluksowym zapaleniu przełyku i w zgadze. Lek zmniejsza produkcję kwas solnego.

Skład

Substancja czynną tego leku jest dekslanzoprazol.

1 kapsułka zawiera 30 mg dekslanzoprazolu.

Substancje pomocnicze: zawartość kapsułki: krzemionka koloidalna bezwodna; hydroksypropyloceluloza, hypromeloza; niskopodstawiona hydroksypropyloceluloza; magnezu węglan ciężki; kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1); dyspersja 30% (jednostki kwasu metakrylowego, jednostki etylu akrylanu, laurylosiarczan sodu, polisorbat 80); kwasu metakrylowego i metylu metakrylanu kopolimer (1:1); kwasu metakrylowego i metylu metakrylanu kopolimer (1:2); makrogol 8000; polisorbat 80; sacharoza; sacharoza, ziarenka (sacharoza, skrobia kukurydziana); talk; tytanu dwutlenek (E 171); trietylu cytrynian.

Osłonka kapsułki: karagen (E 407); tytanu dwutlenek (E 171); hypromeloza; potasu chlorek; woda oczyszczona; indygotyna (E 132); żelaza tlenek czarny (E 172).

Tusz do nadruku (szary nr 3K): żelaza tlenek czerwony (E 172); żelaza tlenek żółty (E 172); indygotyna (E 132); wosk Carnauba; szelak wybielony; glicerolu mono-oleinian. Alternatywny tusz do nadruku (SB-5015): żelaza tlenek czerwony (E 172); żelaza tlenek żółty (E 172); indygotyna (E 132); silny roztwór amoniaku; szelak bielony; glikol propylenowy.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dexilant 60 mg stosuje się doustnie. Kapsułki powinny być połykane w całości z odpowiednią ilością wody. Kapsułek Dexilantu nie należy gryźć, żuć ani ssać.

Dexilant stosuje się z posiłkiem lub bez posiłku. Może być stosowany w następującej grupie wiekowej: młodzież w wieku 12 lat i powyżej oraz u osób dorosłych.

W przypadku trudności związanych z połykaniem, zawartość kapsułki można wysypać na łyżeczkę i połączyć z musem jabłkowym/przecierem jabłkowym.

Okres stosowania tego leku zależy m.in. od jednostki chorobowej, wieku Pacjenta oraz niewydolności niektórych narządów (np. wątroby).

Działanie

Dexilant to lek z tzw. grupy IPP (ang. PPI), która działa poprzez zmniejszenie produkcji kwasu solnego w żołądku. Ograniczona ilość kwasu solnego może sprzyjać łatwiejszemu gojeniu się uszkodzeń błony śluzowej w obrębie przełyku oraz zmniejszają się dolegliwości związane m.in. z refluksem.

Wskazania

Lek Dexilant stosuje się w leczeniu dolegliwości przewodu pokarmowego jak: nadżerkowe refluksowe zapalenie przełyku (zapalenie przełyku związane z uszkodzeniem wyściółki) i zgagi, choroba refluksowa przełyku (GERD) z zarzucaniem kwasu solnego z żołądka, objawami zgagi.

Przeciwwskazania

Leku Dexilant nie stosuje się w przypadku uczulenia na substancję czynną lub substancje pomocnicze.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działania niepożądane występujące niezbyt często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 pacjentów): trudności z zasypianiem, depresja, zawroty głowy, zmiana smaku, wysokie ciśnienie krwi, uderzenia gorąca, kaszel, wymioty, suchość w jamie ustnej, nieprawidłowe wyniki prób wątrobowych, pokrzywka, swędzenie, wysypka, uczucie osłabienia, zmiany apetytu, złamanie kości biodrowej, kości nadgarstka lub kręgosłupa.

Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie leku Dexilant i jego dawka zależy od schorzeń towarzyszących m.in. od zaburzonej czynności wątroby, problemów z żołądkiem, stosowania niektórych leków (np. innych leków z grupy IPP, digoksyny, glikokortykosteroidów).

Stosowanie tego leku może wiązać się z obniżonym wchłanianiem witaminy B12 i ryzykiem jej niedoboru.

Jeśli Dexilant jest stosowany długotrwale (przez okres dłuższy niż 1 rok), lekarz może zalecić badania w celu kontroli stanu zdrowia.

Stosowanie IPP może wiązać się z ryzykiem osteoporozy.

W substancjach pomocniczych można znaleźć sacharozę - w przypadku nietolerancji niektórych cukrów należy zasięgnąć porady lekarza czy lek ten może być stosowany.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Jest to istotne, ponieważ dekslanzoprazol może wpływać na działanie innych leków. Również niektóre leki mogą wpływać na działanie dekslanzoprazolu.

Dexilant może wchodzić w interakcje z: lekami przeciwwirusowymi stosowanymi przeciw wirusowi HIV; lekami przeciwgrzybiczymi jak ketokonazol, itrakonazol; digoksyną; fluwoksaminą; warfaryną; sukralfatem; dziurawcem (Hypericum perforatum); metotraksatem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Wśród działań niepożądanych mogą pojawić się objawy mogące mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdu czy obsługiwania maszyn. Objawami tymi są m.in. zawroty głowy, zaburzenia widzenia, zmęczenie. W przypadku wystąpienia tych objawów nie zaleca się prowadzenia auta. Należy ustalić reakcję indywidualną na lek.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij