Saxenda, 6 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań, 3 ml, 3 wstrzykiwacze

iniekcje

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną receptę.

399.99 zł
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem?

Umów się na najbliższy dostępny termin.

Ikona umów się na najbliższy dostępny termin.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
 • ODBIÓR W APTECE
  Odbiór w aptece
  0.00 zł

  Sprawdź lokalizację

 • WYSYŁKA KURIEREM
  Kurier DHL
  9.99 zł
 • ODBIÓR W PUNKCIE
  Paczkomat InPost
  9.99 zł
  Odbiór w punkcie DHL
  9.99 zł

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Novo Nordisk A/S
Novo Allé
DK_2880 Bagsværd Dania

Opis

Saxenda to lek zmniejszający masę ciała. Ma on formę roztworu do wstrzykiwań w fabrycznie napełnionym wstrzykiwaczu. Saxenda zawiera  liraglutyd, który w połączeniu z odpowiednią dietą oraz aktywnością fizyczną podaje się w leczeniu nadwagi oraz otyłości.

Skład

Substancją czynną leku jest liraglutyd.

1 wstrzykiwacz zawiera 18 mg liraglutydu.

Substancje pomocnicze: disodu fosforan dwuwodny, glikol propylenowy, fenol, kwas chlorowodorowy i wodorotlenek sodu (do dostosowania pH) oraz woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Saxenda należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek Saxenda stosuje się podskórnie (wstrzyknięcie podskórne). Nie wstrzykiwać do żył lub mięśni. Roztworu Saxendy nie należy mieszać z innymi lekami podawanymi we wstrzyknięciach (np. zinsuliną). Dawkowanie leku Saxenda ustala lekarz. Według zwykle stosowanego schematu, dawkę leku zwiększa się przez pierwsze 5 tygodni leczenia. Saxendę można przyjmować o każdej porze dnia, razem z pokarmem i napojami lub niezależnie od nich. Ważne, aby wstrzykiwać Saxendę o tej samej porze.

 

Działanie

Działanie Saxendy polega na oddziaływaniu na receptory w mózgu, odpowiadające za kontrole apetytu, przez wywoływanie uczucia pełności i zmniejszenie uczucia głodu. Mechanizm działania leku związany jest z podobieństwem liraglutydu do naturalnego hormonu uwalniającego się w jelitach po posiłku, co w efekcie może to pomóc ograniczyć ilość spożywanego pokarmu oraz zmniejszyć masę ciała.

Wskazania

Saxend stosuje się razem z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną w leczeniu otyłości (BMI 30 i więcej) oraz nadwagi (BMI 27 i powyżej) także u osób u których występują stany związane z nadwagą (takie jak cukrzyca, wysokie ciśnienie tętnicze, nieprawidłowy poziom tłuszczów we krwi lub zaburzenia oddychania podczas snu zwane „bezdechem sennym”).
BMI, to wskaźnik masy ciała, określający stosunek masy ciała do wzrostu.

Przeciwwskazania

Nie stosować Saxedny u osób z nadwrażliwością na liraglutyd lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Saxenda może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Najważniejsze skutki uboczne Saxendy znajdują się w poniższej tabeli. Bardziej szczegółowa lista działań niepożądanych dostępna jest w ulotce dołączonej do opakowania.

Bardzo często mdłości (nudności), wymioty, biegunka, zaparcia.
Często zaburzenia czynności żołądka i jelit, takie jak: niestrawność (dyspepsja), zapalenie błony śluzowej żołądka, dolegliwości żołądkowe, ból w górnej części brzucha, zgaga, wzdęcia, gazy, odbijania, suchość w jamie ustnej; uczucie osłabienia lub zmęczenia; zaburzenia smaku; zawroty głowy; trudności w zasypianiu (bezsenność), objawy te zwykle występują podczas 3 pierwszych miesięcy leczenia; kamienie żółciowe; reakcje w miejscu wstrzyknięcia (takie jak zasinienie, ból, podrażnienie, swędzenie i wysypka); niskie stężenie cukru we krwi (hipoglikemia).
Niezbyt często utrata płynów (odwodnienie), wystąpienie tych objawów jest bardziej prawdopodobne na początku leczenia i może być spowodowane wymiotami, mdłościami (nudnościami) i biegunką; stan zapalny pęcherzyka żółciowego; reakcje alergiczne, w tym wysypka skórna; ogólne złe samopoczucie; przyspieszone tętno.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania leku należy zachować ostrożność w przypadku pacjentów z: ciężką niewydolnością serca, pacjentów powyżej 75 lat, niewydolnością nerek, niewydolnością wątroby, chorobami tarczycy, ostrym zapaleniem żołądka albo jelit,

Nie stosować leku u osób z: zapaleniem trzustki, stanami zapalnymi pęcherzyka żółciowego oraz kamieni żółciowych.

Po rozpoczęciu leczenia lekiem Saxenda może nastąpić utrata płynów ustrojowych lub odwodnienie organizmu. Może to być spowodowane nudnościami (mdłościami), wymiotami i biegunką. Należy pić dużo płynów, aby uniknąć odwodnienia.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przed pierwszym użyciem przechowywać w lodówce (2°C – 8°C) z dala od elementu chłodzącego. Nie zamrażać.
Po rozpoczęciu używania wstrzykiwacza można przechowywać go do jednego miesiąca w temperaturze poniżej 30°C lub w lodówce (2°C – 8°C) z dala od elementu chłodzącego. Nie zamrażać. Jeśli wstrzykiwacz nie jest używany, w celu ochrony przed światłem nakładać nasadkę na wstrzykiwacz. Nie stosować tego leku, jeśli roztwór nie jest przezroczysty i bezbarwny lub prawie bezbarwny .

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Saxenda może wchodzić w interakcje z:

 • lekami przeciwcukrzycowymi z grupy pochodnych sulfonylomocznika (takie jak glimepiryd lub glibenklamid) ,
 • warfaryną i innymi doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leu Saxenda w czasie ciąży i karmienia piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie stosować Saxednu u młodzieży i dzieci poniżej 18 lat.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij