Pyrantelum OWIX, 250 mg / 5 ml, zawiesina doustna, 15 ml

zawiesina, owsica

17,59 zł
117,27 zł / 100 ml

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

 

Jedyna kuracja na owsiki dla dzieci
i dorosłych dostępna bez recepty!

 

15 ml, zawiesina doustna

Co to jest Pyrantelum OWIX

To lek przeciwpasożytniczy, przeznaczony dla dzieci w wieku od 2 lat i dorosłych w leczeniu zakażenia jelitowego owsikami (Enterobius vermicularis).

Działanie produktu

Działa na formy dojrzałe i pasożyty we wczesnym stadium, ale nie działa na larwy.

Nie podrażnia jelit ani nie wywołuje migracji robaków.

W niewielkim stopniu wchłania się z przewodu pokarmowego.

Jest szybko metabolizowany w wątrobie
i wydalany z moczem oraz kałem.

Dawkowanie zawiesiny doustnej
Pyrantelum
OWIX zależy od masy ciała

Dorośli i dzieci od 2 lat
o masie ciała od 11 kg
:
11 mg/kg mc jednorazowo.

Dawkę tę należy powtórzyć po dwóch lub trzech tygodniach.

Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku.

Jeśli u pacjenta rozpoznano owsicę, leczeniem należy objąć wszystkich domowników oraz rygorystycznie przestrzegać zasad higieny, aby uniknąć nawrotu zakażenia.

Inne produkty

Zapoznaj się z informacjami o produkcie

Co to jest lek Pyrantelum OWIX i w jakim celu się go stosuje

Substancją czynną leku jest pyrantel. Pyrantelum OWIX jest lekiem przeciwpasożytniczym, przeznaczonym dla dzieci w wieku od 2 lat i dorosłych w leczeniu zakażenia jelitowego owsikami - robakami obłymi typu nicieni barwy białej. Lek ten działa na mięśnie pasożytów jelitowych. Unieruchomione pasożyty zostają usunięte z jelita wskutek ruchów perystaltycznych jelit. Pyrantel nie podrażnia jelit ani nie wywołuje przemieszczania się robaków. Działa na formy dojrzałe i pasożyty we wczesnym stadium rozwoju, natomiast nie działa na larwy w trakcie ich migracji w tkankach.

Wskazania do stosowania: Owsica

Warunkiem zastosowania leku jest stwierdzenie występowania owsików w kale i (lub) okolicy odbytu. Owsiki są to małe, białe robaki pasożytnicze, które żyją w jelicie. Wyglądają jak nitki z białej waty a samice ich mają około 10 mm długości. Pojedyncze owsiki trudno zauważyć, ale kiedy rozmnożą się nadmiernie, w kale wyraźnie widać białe, ruszające się jednocentymetrowe robaki. Obecność owsików można też stwierdzić podczas oglądania wieczorem okolicy odbytu śpiącego dziecka (najlepiej w 2 godziny po zaśnięciu, gdy odbywa się proces składania jaj).

Bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej higieny, zwłaszcza osobistej w celu zapobiegania samozakażeniu lub przenoszeniu zakażenia na inne osoby. Wymienione poniżej zasady należy stosować co najmniej przez 6 tygodni po zakończeniu leczenia.

Jak stosować lek Pyrantelum OWIX

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie
Zalecana dawka u dorosłych i dzieci od 2 lat o masie ciała od 11 kg to: 11 mg/kg mc jednorazowo.
Dawkę tę należy powtórzyć po dwóch lub trzech tygodniach od przyjęcia pierwszej dawki.
Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku.

Sposób podawania
Lek przyjmuje się doustnie, w trakcie lub niezależnie od posiłku.
Przed użyciem wstrząsnąć do uzyskania jednorodnej zawiesiny.
Nie ma konieczności stosowania środków przeczyszczających przed podaniem leku Pyrantelum
OWIX.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Pyrantelum OWIX
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jak przechowywać lek Pyrantelum OWIX

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu po: EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25ºC. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem. Po otwarciu lek można przechowywać przez 21 dni. Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

Dotyczy leków Pyrantelum OWIX:

Pyrantelum OWIX (zawiesina doustna): Pyrantelum OWIX Skład i postać: W 5 ml zawiesiny doustnej znajduje się 250 mg pyrantelu w postaci pyrantelu embonianu (721 mg). Substancja pomocnicza o znanym działaniu: sorbitol 70% (5 ml zawiesiny zawiera 3,06 g sorbitolu). Wskazania: Owsica u dzieci od 2 lat i dorosłych, wywołana przez Enterobius vermicularis. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu nr R/2764 wydane przez MZ. Lek wydawany bez recepty. ChPL: 2021.06.18.

Pyrantelum OWIX (tabletki): Skład i postać: Pyrantelum OWIX Każda tabletka zawiera 250 mg pyrantelu (Pyrantelum) w postaci embonianu pyrantelu (Pyranteli embonas) (720 mg). Wskazania: Owsica u dzieci w wieku od 6 lat i dorosłych, wywołana przez Enterobius vermicularis. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu nr: R/2064 wydane przez MZ. Lek wydawany bez recepty. ChPL: 2021.03.23.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

PODMIOT ODPOWIEDZIALNY
Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA SA
ul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański

 

PYRA/136/03-2022

Podmiot odpowiedzialny

Medana Pharma SA
Władysława Łokietka 10
98-200 Sieradz

Producent

MEDANA PHARMA S.A.
Władysława Łokietka 10
Sieradz

Opis

Zawiesina doustna Pyrantelum OWIX to lek przeciwpasożytniczy, podawany w leczeniu owsicy. Zawiesina zawiera jako substancję czynną – pyrantel, stosowany w leczeniu zakażeń jelitowych robakami obłymi typu nicieni barwy białej (owsikami). Pyrantelum Medana przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 2 lat i dorosłych. Lek nie podrażnia jelit ani nie wywołuje przemieszczania się robaków.

Skład

Substancją czynną leku jest pyrantel.

5 ml zawiesiny doustnej zawiera 250 mg pyrantelu (w postaci pyrantelu embonianu).

Substancje pomocnicze: sodu benzoesan (E 211), karmeloza sodowa, sorbitol 70% (E 420), glicerol, glinu-magnezu krzemian, polisorbat 80, powidon, aromat morelowy, emulsja symetykonu, kwas cytrynowy jednowodny, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Przed zastosowaniem wstrząsnąć zawartość butelki.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.  

Lek podaje się doustnie, niezależnie od posiłku. Przed użyciem zawiesiny Pyrantelum OWIX należy wstrząsnąć zawartość butelki, do uzyskania jednorodnego płynu. Dawki leku należy odmierzać za pomocą dołączonej do opakowania miarki z podziałką. Zalecane dawkowanie Pyrantelum OWIX dla dorosłych i dzieci od 2 lat o wadze od 11 kg to: 11 mg/kg masy ciała jednorazowo.  Dawkę tę należy powtórzyć po dwóch lub trzech tygodniach od przyjęcia pierwszej dawki. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku.

Masa ciała Dawka jednorazowa (ml) Dawka jednorazowa (mg)
11-16 kg 2,5 ml 125 mg
17-28 kg 5,0 ml 250 mg
29-39 kg 7,5 ml 375 mg
40-50 kg 10,0 ml 500 mg
51-62 kg 12,5 ml 625 mg
63-75 kg 15,0 ml 750 mg
Dorośli o masie ciała>75 kg 20,0 ml 1000 mg

Działanie

Pyrantelum OWIX działa przeciwpasożytniczo, oddziałując na mięśnie pasożytów jelitowych. Lek powoduje unieruchomienie pasożytów i usunięcie ich z jelit dzięki ruchom perystaltycznym. Pyrantelum OWIX nie podrażnia jelit oraz nie wywołuje przemieszczania się robaków. Działa na formy dojrzałe i pasożyty we wczesnym stadium rozwoju, natomiast nie działa na larwy w trakcie ich migracji w tkankach.

Wskazania

Wskazaniem do stosowania Pyrantelum OWIX jest owsica, po stwierdzonym występowaniu ich w kale i/lub okolicy odbytu.
Objawy wystąpienia owsicy obserwuje się głównie u dzieci. Choroba występuje jednak w każdym wieku, choć bardzo często dzieci są jej głównymi nosicielami (pasożytami można się zarazić np. w żłobkach, przedszkolach, piaskownicy) i łatwy sposób może dojść do zakażenia pozostałych osób wspólnie mieszkających. Owsica objawia się silnym uczuciem swędzenia w okolicy odbytu (nie występuje u wszystkich zakażonych), przeważnie w nocy co wywołuje często stany zapalne. U dzieci zarażonych owsikami może występować rozdrażnienie, nerwowość, bezsenność, moczenie nocne lub bóle brzucha i brak apetytu. U dziewczynek dochodzi nieraz do zapalenia sromu i pochwy, co objawia się swędzeniem, pieczeniem i białymi upławami. W takich przypadkach należy skontaktować się z lekarzem.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Pyrantelum OWIX u osób uczulonych na pyrantel lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniem do zastosowania leku Pyrantelum OWIX jest leczenie miastemii (choroby mięśni szkieletowych).

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. 

Pyrantelum OWIX może powodować takie działania niepożądane jak: nudności, wymioty, zaburzenia łaknienia, bóle brzucha, biegunka, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, alergiczne wysypki skórne, bóle i zawroty głowy, senność lub bezsenność.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem w przypadku: zaburzeń czynności wątroby, niedożywienia, niedokrwistości (anemii).

W celu zapobiegania samozakażenia oraz przenoszenia na inne osoby należy przestrzegać przez co najmniej 6 tygodni po zakończonym leczeniu takich zaleceń jak: wzmożona higiena osobista całej rodziny, dokładne mycie jarzyn i owoców przed spożyciem, obcinanie krótko paznokci u dzieci, nieobgryzanie paznokci, nieoblizywanie palców, częsta i regularna zmiana bielizny osobistej oraz pościeli, pranie bielizny osobistej i pościeli w wysokiej temperaturze, unikanie zabaw w brudnej piaskownicy itd.

Lek Pyrantelum OWIX zawiera sorbitol. 5 ml zawiesiny doustnej zawiera 3,06 g sorbitolu 70%. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Sorbitol może wywoływać lekkie działanie przeczyszczające.

Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Lek nadaje się do użytku w ciągu 21 dni od pierwszego otwarcia butelki.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Pyrantelum OWIX może wchodzić w interakcje z piperazyną. Lek może zwiększać stężenie teofiliny.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Lek należy przyjmować w czasie lub po posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży, lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie zaleca się stosowania leku w czasie ciąży i karmienia piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Należy skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Cechy produktu

Polecane artykuły
  • Glista ludzka to pasożyt z rodzaju nicieni bytujący w jelicie cienkim. Glistnica, czyli choroba wywoływana przez glistę ludzką, zaliczana jest do tzw. chorób brudnych rąk – do zarażenia glistą ludzką dochodzi bowiem najczęściej, gdy nie umyjemy rąk po kontakcie z ziemią bądź zjemy nieumyte warzywo czy owoc, na powierzchni którego znajdują się jaja glisty. Szczególnie narażone są na to dzieci. Objawy glistnicy to bóle brzucha, zaparcia i/lub biegunka, nudności, brak apetytu, a także duszności czy przewlekły ból gardła.

  • Owsica to choroba pasożytnicza, która może dotyczyć osób w każdym wieku. Dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym, żlobkowym i szkolnym, natomiast wśród dorosłych największe ryzyko zachorowania występuje u osób przebywających i pracujących w domach opieki lub zakładach karnych oraz opiekujących się dziećmi. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych oraz przestrzeganiu zasad higieny osobistej. 

  • Przeciwciała klasy IgE, obok przeciwciał klasy IgG, IgM, IgA i IgD, należą do jednej z pięciu podklas immunoglobulin wytwarzanych przez komórki układu odpornościowego. Cząsteczki immunoglobulin klasy IgE wytwarzane są w odpowiedzi na alergeny i obecność pasożytów. Badanie poziomu IgE całkowitego wykonywane jest w przebiegu diagnostyki alergii, atopii i parazytoz (obecność pasożytów w organizmie). Poziom IgE całkowitego zależy od wieku pacjenta, najniższy jest u noworodków i niemowląt, a maksimum osiąga pomiędzy 10. a 15. rokiem życia pacjenta.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij