Szybka regeneracja skóry
Magdalena Sikora

Szybka regeneracja skóry

Przed nami karnawał – czas spotkań towarzyskich, balów, zabaw, prywatek. Kto z nas nie chce w tym okresie wyglądać wyjątkowo atrakcyjnie. Marzy nam się skóra nieskazitelna, wypoczęta, pełna blasku. Aby to osiągnąć, warto poświęcić więcej czasu swojej urodzie, szczególnie, jeśli ją wcześniej nieco zaniedbaliśmy.

Niestety, w okresie zimowym problemy skórne bardzo często się nasilają. Ze względu na warunki atmosferyczne – mróz, wiatr, przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach – nasza skóra bywa mocno przesuszona, pogłębiają się zmiany naczyniowe czy też trądzikowe. Ponieważ pogoda nie sprzyja spacerom, bardzo często na skutek niedotlenienia następuje również pogorszenie jej kolorytu.

Koncentraty regenerujące

Odpowiedzią na zapotrzebowanie na szybką regenerację skóry stają się coraz częściej oferowane przez przemysł kosmetyczny tzw. preparaty skoncentrowane. Kosmetyki tego typu zawierają w składzie recepturalnym duże ilości substancji biologicznie aktywnych, znacznie przekraczające zawartości powszechnie stosowane w kremach pielęgnacyjnych. Dzięki odpowiednio dobranej formule wyroby te charakteryzują się efektywniejszym działaniem niż normalne kosmetyki pielęgnacyjne.

Preparaty do szybkiej regeneracji skóry najczęściej określane są mianem tzw. serum. W sensie dosłownym słowo to oznacza odwirowane osocze krwi, w którym znajdują się duże ilości skoncentrowanych składników odżywczych.

W kosmetyce najczęściej pod tą nazwą oferowane są wyroby beztłuszczowe o żelowej konsystencji przeznaczone do intensywnej pielęgnacji skóry. Stanowią one swoistą kwintesencję środków pielęgnacyjnych. Ze względu na duże stężenie substancji aktywnych, ciśnienie osmotyczne tego typu kosmetyków zbliżone jest bowiem do ciśnienia osmotycznego płynów ustrojowych, co korzystnie wpływa na szybkość wchłaniania składników odżywczych i proces regeneracji skóry. Bogate preparaty rewitalizujące do skóry najczęściej polecane są do stosowania na noc, kiedy to najlepiej wykorzystuje ona wszystkie zawarte w nich składniki odżywcze. Najwięcej korzyści z tego typu preparatów osiąga skóra dojrzała. Stąd też szczególnie polecane są one w przypadku pielęgnacji cery suchej, zmęczonej, zwiotczałej, z wyraźnymi oznakami starzenia się. Jednak w nagłych przypadkach, związanych z potrzebą szybkiej poprawy wyglądu skóry, mogą one być także doraźnym środkiem dla osób młodych. Jako dolną granicę wieku osób, które mogą stosować serum, przyjmuje się 25 lat. Młodsza skóra ze względu na sprawnie działające mechanizmy samoregulacyjne na ogół nie wymaga tego typu kosmetyków.

Ważna jest sterylność

Kosmetyczne substancje czynne pojawiają się na półkach aptek i drogerii w różnego rodzaju opakowaniach. Najczęściej oferowane są one w szklanych ampułkach lub kapsułkach z odpowiednio dobranego tworzywa. Kosmetyki te nie zawierają konserwantów. Są one przeznaczone do natychmiastowego użycia po otwarciu. Warto zwrócić uwagą na fakt, że w ich recepturach rzadko także pojawiają się barwniki i syntetyczne środki zapachowe.

Alternatywą dla opakowań jednorazowych coraz częściej stają się preparaty sprzedawane w małych pojemnikach zaopatrzonych w dozowniki, które zapewniają całkowitą sterylność produktu, a jednocześnie umożliwiają pobranie dowolnej, potrzebnej ilości preparatu. Kosmetyki w tego typu opakowaniach mogą być przetrzymywane i używane przez pewien okres po otwarciu.

Producenci oferują również substancje biologicznie aktywne pozbawione konserwantów, które można przechowywać ponad 30 miesięcy. Zaletą tego typu wyrobów jest możliwość ich wykorzystywania przez konsumenta zarówno w przygotowanej postaci, jak również jako dodatku do maseczek, czy też kremów. Dzięki temu, że preparaty te można ze sobą mieszać, pozwalają one na dobór optymalnej pielęgnacji dla każdego rodzaju cery.

Powiązane produkty

Składniki odżywcze

W preparatach silnie regenerujących pojawiają się takie składniki odżywcze, jak witaminy, mikroelementy, enzymy, odpowiednio dobrane ekstrakty roślinne, np. z hibiskusa białego. Dzięki zastosowaniu w koncentratach najwyższej jakości związków aktywnych, docierają one głęboko w skórę, wspomagając jej naturalne funkcje.

W kosmetyce bardzo chętnie wykorzystywane są preparaty zawierające skoncentrowaną witaminę C, niezwykle skuteczny związek o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Preparaty na bazie tego surowca pomagają uruchomić mechanizmy obronne naskórka, chronią jego komórki przed niedotlenieniem, pobudzają ich metabolizm i regenerację. Kwas askorbinowy zapewnia także dobrą kondycję tkanki łącznej, poprawia strukturę, jędrność i napięcie skóry, redukuje drobne i spłyca głębokie zmarszczki. Odpowiada on za prawidłowe funkcjonowanie tkanki łącznej, wspomaga produkcję kolagenu, uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych, działa wybielająco.

Kolejną substancją często pojawiająca się w kosmetykach rewitalizujących jest witamina E. Odmładza ona skórę, działa przeciwzmarszczkowo, optymalizuje poziom nawilżenia. Szczególnie korzystnie na zmęczoną, zestresowaną skórę twarzy wpływa połączenie obu wymienionych witamin. Efektem ich działania jest widoczne zmniejszenie uczucie napięcia.

W preparatach skoncentrowanych znajduje również swoje miejsce witamina A. Stymuluje ona wzrost komórek oraz tworzenie się nowych, poprawia jędrność i elastyczność skóry, redukuje zmarszczki. Już po kilku aplikacjach preparatów z tym związkiem zmarszczki są wyraźnie spłycone i wygładzone, skóra napięta, a owal twarzy bardziej wyrazisty.

W preparatach kosmetycznych nowej generacji, o silnym działaniu regenerującym i przeciwzmarszczkowym znalazły także zastosowanie kwasy nukleinowe – DNA i RNA, a dokładniej ich odpowiedniki pozyskiwane z surowców roślinnych. Są to doskonale przyswajane przez skórę czynniki nawilżające i odżywcze. Przyspieszają odnowę komórek, usprawniają ich metabolizm.

Odnawiają i zatrzymują czas

Bardzo ważnymi składnikami preparatów przeciwstarzeniowych stały się także fitohormony. Są to substancje pochodzenia roślinnego o budowie przestrzennej podobnej do estrogenów, należące głównie do izoflawonów, lignanów i steroli. Ponieważ wyizolowanie pojedynczych związków z surowców roślinnych sprawia duże trudności, najczęściej stosowane są one w postaci wieloskładnikowych mieszanin. Z grupy tej na szczególną uwagę zasługują fitoestrogeny, występujące w dużych ilościach w wielu roślinach uprawnych, między innymi w niedojrzałej kukurydzy, koniczynie, soi czy szyszkach chmielu. Obecność ich stwierdzono również w koprze, baziach wierzby, kiełkach pszenicy, ryżu. Do ekstraktów o działaniu hormonalnym zaliczamy także korzeń Cimcifuga racemosa – stary indiański środek piękności. Domowe zabiegi na bazie tych surowców wzmacniają elastyczność skóry w okolicach oczu i ust, działają przeciwzmarszczkowo, napinają skórę. Dzięki odpowiedniej stymulacji naczyń krwionośnych poprawiają ukrwienie skóry, jak również jej koloryt. Bardzo często mają one działanie drenujące, powodujące likwidację obrzęków między innymi worków pod oczami. Zastosowanie ich w preparatach kosmetycznych w widoczny sposób poprawia owal twarzy. Składnikami preparatów liftingujących są także różnorodne polimery lub proteiny np. pozyskiwane z pszenicy czy innych zbóż, które, podobnie jak białko kurze, wysychając, kurczą się. Dzięki temu zjawisku osiągnięty zostaje efekt wyraźnego napinania skóry.

W ofercie preparatów kosmetycznych znalazły się także wyroby przeciw zmarszczkom mimicznym. Bardzo często takie zmarszczki pojawiają się nawet u osób młodych o żywej mimice twarzy. W tego typu sytuacji można wykorzystać tzw. preparaty dermo – odprężające. Zawierają one w swoim składzie surowce o działaniu zbliżonym do używanej w gabinetach dermatologicznych botuliny. Jednym z pojawiających się związków jest neuropeptyd znany jako pseudobotulina, który działa analogicznie do swojego pierwowzoru. Wprowadzony do kremu i aplikowany na skórę dociera do jej głębszych warstw i hamuje przekazywanie impulsów nerwowych do mięśni, zapobiegając ich skurczom. Powoduje to ich rozluźnienie i odprężenie, co prowadzi do wygładzenia zmarszczek mimicznych. Działanie pseudobotuliny przynosi pozytywne efekty szczególnie w przypadku tzw. kurzych łapek. Neuropeptydy w połączeniu z innymi substancjami o działaniu przeciwstarzeniowym zwiększą jędrność i sprężystość skóry. Po kilku miesiącach ich stosowania wygładzają się pojawiające się bruzdy między brwiami, wokół oczu, ust, między nosem a ustami.

Podobnym do botuliny działaniem charakteryzuje się kompleks roślinny, zawierający kwas bosweliowy i mangan. Kompleks ten jest wyjątkowo skutecznym środkiem w korygowaniu zmarszczek mimicznych. Tworzy on na skórze siateczkę, która obkurczając się, napina i wygładza skórę. Opracowany, specjalny sposób aplikacji rozluźnia mięśnie twarzy, wygładzając rysy i zapewniając dobre samopoczucie.

Do związków, które ograniczają skurcz włókien mięśniowych, należy także biogenna dla naszego organizmu adenozyna. Związek ten będący składnikiem niektórych nukleotydów, koenzymów i kwasów nukleinowych stanowi połączenie adeniny z rybozą. Stosowany w preparatach kosmetycznych z manganem umożliwia rozluźnienie naprężonej skóry, dzięki czemu bardzo korzystnie koryguje zmarszczki.

Stosowane w koncentratach substancje biologicznie aktywne bardzo często zamyka się w odpowiednich nośnikach. Dzięki nim mogą wnikać głęboko w skórę i tam dopiero zostają uwolnione. Działanie to zwiększa w istotny sposób efektywność stosowanych preparatów.

Preparaty o działaniu liftingującym coraz częściej można znaleźć także w segmencie kosmetyków kolorowych. W drogeriach i aptekach oferowane są przeciwzmarszczkowe fluidy, które działają analogicznie jak serum, zapewniając szybką poprawę wwyglądu skóry. Podobnie jak typowe wyroby regeneracyjne zawierają one bogaty kompleks składników aktywnych, które wygładzają i zwiększają elastyczność skóry.

Oferta kosmetyków liftingujących jest coraz większa, nie powinno być zatem problemu z wyborem produktu odpowiedniego zarówno dla naszego rodzaju cery, jak i czasu, w jakim chcemy ją zregenerować. Korzystając z tego typu preparatów, nie zapominajmy jednak, że trwałe efekty ładnego wyglądu skóry osiągniemy tylko wtedy, jeżeli będziemy o nią dbać systematycznie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Emolienty – druga młodość skóry

  Jednym z podstawowych warunków zachowania młodego wyglądu skóry jest zapewnienie jej odpowiedniego nawilżenia. W kosmetyce szczególnie często wykorzystywane jest do tego zjawisko okluzji, czyli szczelnego pokrycia powierzchni skóry przez układy zwane emolientami

 • Zdrowe i piękne włosy

  Włosy to istotny atrybut urody, szczególnie kobiecej. Nie dziwi zatem, że suche, łamliwe i bez połysku przysparzają wielu zmartwień. Na szczęście można temu zaradzić.

 • Składniki w kosmetykach dla dzieci – jak wybrać najlepszy i najbezpieczniejszy kosmetyk dla dziecka?

  Przyjmuje się, że dobre kosmetyki dla dzieci powinny być wytwarzane na bazie surowców najwyższej jakości, pozbawionych działania alergizującego, o potwierdzonym bezpieczeństwie stosowania. Istotą tego typu wyrobów jest ich odpowiednia czystość mikrobiologiczna, oraz dobrej jakości opakowanie, niewchodzące w reakcje ze składnikami preparatu. Bezpieczeństwo produktów oraz ich właściwości użytkowe powinny być potwierdzone odpowiednimi badaniami. Jakie składniki w kosmetykach dla dzieci są pożądane? Jak wybrać najlepszy preparat do pielęgnacji dziecięcej skóry?

 • Walka z łupieżem

  Ze skórą łojotokową ściśle związany jest kolejny problem kosmetyczno-dermatologiczny, jakim jest łupież.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij