Jak rozpoznać raka jelita grubego?
Michał Posmykiewicz

Jak rozpoznać raka jelita grubego?

Rak odbytnicy rzadko rozwija się u ludzi młodych. Rzadko nie znaczy nigdy, dlatego każdy człowiek niezależnie od wieku powinien zwracać uwagę na niepokojące sygnały ze strony swojego przewodu pokarmowego. Wizyta u lekarza w celu wyjaśnienia dręczących objawów niekoniecznie musi się kończyć kolonoskopią, której pacjenci ze zrozumiałych względów starają się unikać.

Do najbardziej charakterystycznych badań związanych z diagnostyką jelita grubego należą:

 • Badanie palpacyjne jamy brzusznej - jest bardzo ważne i nie może być pomijane. Część guzów szczególnie prawej strony okrężnicy może być wykryta po raz pierwszy właśnie podczas rutynowego badania jamy brzusznej. Ponadto pozwala ocenić bolesność brzucha, jego napięcie i ewentualnie istniejące patologiczne opory.
 • Badanie per rectum - czyli badanie palcem przez odbyt – badanie nielubiane i krępujące dla pacjentów. Jest to całkowicie zrozumiałe, ale należy zdawać sobie sprawę z faktu jak wiele korzyści przynosi. Bardzo duża liczba guzów jelita grubego jest wyczuwalna właśnie podczas badania per rectum. Często w ten sposób można ocenić czy występuje krwawienie z przewodu pokarmowego.
 • Badanie endoskopowe - także nielubiane techniki. Należy tu rektoskopia (wziernikowanie odbytnicy), sigmoideoskopia (esicy) i kolonoskopia (najgłębsze badanie oceniające całe jelito grube).
 • Badanie materiału pobranego podczas endoskopii - dodatkową korzyścią badań endoskopowych jest niewątpliwie fakt, że pozwalają na pobranie wycinka tkanki wyglądającej podejrzanie lub nawet na wycięcie całego polipa. Pobrany materiał można następnie zbadać pod mikroskopem, by dowiedzieć się więcej o jego budowie.
 • Badanie na krew utajoną w kale - proste i bardzo istotne badanie. Ocenia, czy w próbce kału znajdują się elementy komórkowe krwi, świadczące o krwawieniu, które może być tak subtelne, że nie da się go ocenić „na oko”.

Jak prawidłowo badać jelito grube?

Osoby bez obciążeń

 • Badanie per rectum - raz w roku po 50 roku życia
 • Badanie na krew utajoną w kale - raz w roku po 50 roku życia
 • Kolonoskopia - raz na 5 lat po 50 roku życia

Jeżeli stwierdzono u Ciebie obecność polipa:

 • Prawdopodobnie w trakcie kolonoskopii polip został usunięty
 • Kontrolne badanie endoskopowe po 3 latach
 • Jeżeli nie było nic niepokojącego w ostatnim badaniu – kolejne po 3 latach
 • Kolejne pozytywne badanie – następne za 5 lat

Osoby po operacji na jelicie

 • Rok po zabiegu – Kolonoskopia
 • Następne badanie endoskopowe po 3 latach
 • Kolejne po 5 latach

Osoby z bardzo wysokim ryzykiem wystąpienia raka jelita grubego (obciążenie rodzinne rakiem, dziedziczna polipowatość)

 • Badanie genetyczne
 • Kolonoskopia między 16 – 21 rokiem życia w zależności od sugestii lekarza i wyniku testu genetycznego
 • Kolejne kolonoskopie co 1-2 lata
 • Po 40 roku  życia badanie endoskopowe co roku

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Brak apetytu u dorosłych – co robić, gdy nie mamy ochoty jeść?

  Skutki uboczne leków, depresja, anoreksja, wysoki poziom stresu, ale i też następstwo zmniejszenia się percepcji węchu i smaku postępującego wraz z wiekiem. Często też pierwszy objaw poważnej choroby. Przyczyn braku apetytu może być naprawdę wiele. Jak poprawić apetyt? Co jeść, gdy brakuje smaku przez dłuższy czas? Czy istnieją skuteczne leki zwiększające łaknienie? 

 • Bolesne miesiączki – przyczyny, diagnostyka i leczenie bólu podczas okresu

  Bolesne miesiączki to problem wielu kobiet w wieku rozrodczym. Ból podczas menstruacji może mieć charakter pierwotny, pojawia się wówczas u młodych kobiet (do dwóch lat od pierwszego krwawienia) i towarzyszy im często aż do okresu przekwitania. Może być także wtórny, czyli wywołany stanami chorobowymi. Dolegliwości bólowe podczas miesiączki mogą być spowodowane występowaniem endometriozy, mięśniaków macicy czy torbieli jajników. Kiedy należy wykonać badania? Jak sobie radzić z bolesnymi miesiączkami?

 • Ból ręki – przyczyny, diagnostyka, leczenie, rehabilitacja bólu ręki

  Ból ręki może mieć różne przyczyny. Może być zarówno skutkiem urazu, np. skręcenia czy złamania, jak i chorób, takich jak zespół cieśni nadgarstka, zespół de Quervaina czy schorzenia o podłożu reumatycznym. Jak wygląda diagnostyka bólu ręki? Jak przebiega fizjoterapia przy bólu rąk?

 • Kołatanie serca – przyczyny, diagnostyka, leczenie palpitacji serca

  Kołatanie w klatce piersiowej opisywane jest przez pacjentów jako mocne lub niemiarowe bicie serca, znacząco różniące się od wcześniejszej pracy tego mięśnia. Palpitacja wywołuje niepokój i skłania do konsultacji lekarskiej. Co tak na prawdę kryje się pod pojęciem kołatania serca?

 • Wirusowe zapalenie gardła – objawy i leczenie. Domowe sposoby na zapalenie gardła o podłożu wirusowym

  Wirusowe zapalenie gardła najczęściej objawia się bólem gardła w momencie przełykania, podwyższoną temperaturą ciała, mogą pojawić się również katar, kaszel, bóle głowy. Infekcje gardła o podłożu wirusowym leczy się objawowo, stosując różnego rodzaju miejscowo działające preparaty przeciwbólowe w postaci tabletek do ssania czy aerozoli, a także leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. 

 • Wielomocz (poliuria) – co oznacza i w jakich chorobach może się pojawić? Diagnostyka i leczenie poliurii

  Równowaga płynowa jest kontrolowana przez proces przyjmowania płynów, perfuzji nerek, filtracji kłębuszkowej i resorpcji wody w cewkach zbiorczych nerek. Przyjmowane płyny zwiększają objętość krążącej krwi, a to wzmaga perfuzję nerek i filtrację w kłębuszkach oraz zwiększone wydalanie moczu. Proces ten hamowany jest przez hormon antydiuretyczny (wazopresynę, ADH), wydzielany przez podwzgórze i uwalniany przez przysadkę mózgową. ADH zwiększa resorpcję (wchłanianie) wody w kanalikach zbiorczych nerek, zmniejszając ilość wydalanego moczu. Jeśli dochodzi do zaburzeń np. w wydzielaniu wazopresyny, może pojawić się wielomocz. Czym dokładnie jest poliuria? 

 • Nadmierne pragnienie (polidypsja) – co może oznaczać? Przyczyny i leczenie polidypsji

  Uczucie pragnienia jest subiektywnym odczuciem potrzeby pobierania płynów. Może być ono zmniejszone (w stanach uszkodzenia ośrodka pragnienia w podwzgórzu) lub – częściej – zwiększone. Wzmożone pragnienie (polidypsja) najczęściej idzie w parze z nadmiernym wydzielaniem moczu (poliurią). Zwiększona utrata płynów ustrojowych może odbywać się nie tylko przez nerki, ale także przez skórę (obfite poty), przewód pokarmowy (wymioty, biegunka) lub płuca (gorączka). Pragnienie bywa fizjologiczną reakcją na zwiększoną utratę wody z organizmu, jednak nadmierne jest niemal zawsze objawem chorobowym. 

 • Wypadnięcie dysku – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

  Każdy krążek międzykręgowy kręgosłupa jest zbudowany z dwóch części: miękkiej, galaretowatej części wewnętrznej – jądra miażdżystego i twardego pierścienia włóknistego znajdującego się na zewnętrz. Uraz lub przeciążenie mogą spowodować, że wewnętrzna część krążka wysunie się poza pierścień, nazywa się to wypadnięciem dysku. Jakie objawy powoduje przepuklina krążka międzykręgowego, czyli wypadający dysk?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij