Jak rozpoznać raka jelita grubego?
Michał Posmykiewicz

Jak rozpoznać raka jelita grubego?

Rak odbytnicy rzadko rozwija się u ludzi młodych. Rzadko nie znaczy nigdy, dlatego każdy człowiek niezależnie od wieku powinien zwracać uwagę na niepokojące sygnały ze strony swojego przewodu pokarmowego. Wizyta u lekarza w celu wyjaśnienia dręczących objawów niekoniecznie musi się kończyć kolonoskopią, której pacjenci ze zrozumiałych względów starają się unikać.

Do najbardziej charakterystycznych badań związanych z diagnostyką jelita grubego należą:

 • Badanie palpacyjne jamy brzusznej - jest bardzo ważne i nie może być pomijane. Część guzów szczególnie prawej strony okrężnicy może być wykryta po raz pierwszy właśnie podczas rutynowego badania jamy brzusznej. Ponadto pozwala ocenić bolesność brzucha, jego napięcie i ewentualnie istniejące patologiczne opory.
 • Badanie per rectum - czyli badanie palcem przez odbyt – badanie nielubiane i krępujące dla pacjentów. Jest to całkowicie zrozumiałe, ale należy zdawać sobie sprawę z faktu jak wiele korzyści przynosi. Bardzo duża liczba guzów jelita grubego jest wyczuwalna właśnie podczas badania per rectum. Często w ten sposób można ocenić czy występuje krwawienie z przewodu pokarmowego.
 • Badanie endoskopowe - także nielubiane techniki. Należy tu rektoskopia (wziernikowanie odbytnicy), sigmoideoskopia (esicy) i kolonoskopia (najgłębsze badanie oceniające całe jelito grube).
 • Badanie materiału pobranego podczas endoskopii - dodatkową korzyścią badań endoskopowych jest niewątpliwie fakt, że pozwalają na pobranie wycinka tkanki wyglądającej podejrzanie lub nawet na wycięcie całego polipa. Pobrany materiał można następnie zbadać pod mikroskopem, by dowiedzieć się więcej o jego budowie.
 • Badanie na krew utajoną w kale - proste i bardzo istotne badanie. Ocenia, czy w próbce kału znajdują się elementy komórkowe krwi, świadczące o krwawieniu, które może być tak subtelne, że nie da się go ocenić „na oko”.

Jak prawidłowo badać jelito grube?

Osoby bez obciążeń

 • Badanie per rectum - raz w roku po 50 roku życia
 • Badanie na krew utajoną w kale - raz w roku po 50 roku życia
 • Kolonoskopia - raz na 5 lat po 50 roku życia

Jeżeli stwierdzono u Ciebie obecność polipa:

 • Prawdopodobnie w trakcie kolonoskopii polip został usunięty
 • Kontrolne badanie endoskopowe po 3 latach
 • Jeżeli nie było nic niepokojącego w ostatnim badaniu – kolejne po 3 latach
 • Kolejne pozytywne badanie – następne za 5 lat

Osoby po operacji na jelicie

 • Rok po zabiegu – Kolonoskopia
 • Następne badanie endoskopowe po 3 latach
 • Kolejne po 5 latach

Osoby z bardzo wysokim ryzykiem wystąpienia raka jelita grubego (obciążenie rodzinne rakiem, dziedziczna polipowatość)

 • Badanie genetyczne
 • Kolonoskopia między 16 – 21 rokiem życia w zależności od sugestii lekarza i wyniku testu genetycznego
 • Kolejne kolonoskopie co 1-2 lata
 • Po 40 roku  życia badanie endoskopowe co roku

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból stopy – przyczyny, leczenie, ćwiczenia na ból śródstopia

  Ból stopy to dolegliwość, która może mieć rozmaite przyczyny. Ból stóp może pojawić się po intensywnym wysiłku fizycznym, wielogodzinnej pracy w pozycji stojącej, ale także jako objaw poważnych chorób, takich jak cukrzyca, dna moczanowa czy nerwiak Mortona. Sprawdź, jak diagnozuje się ból stóp, jak wygląda leczenie? Poznaj ćwiczenia na bolące stopy.

 • Ból szyi – przyczyny, diagnostyka, leczenie, ćwiczenia

  Ból szyi to częsta dolegliwość, która dotyka dużą grupę osób. Przyczyny bolącej szyi mogą być różne, od przeciążenia i napięcia mięśni, spowodowanego np. wielogodzinną pracą przed komputerem przez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego i urazy odcinka szyjnego kręgosłupa aż po nowotwór. Sprawdź, jak przebiega diagnostyka bólów szyi, w jaki sposób się je leczy oraz jakie ćwiczenia można zastosować, by złagodzić dolegliwości. 

 • Niedobór witaminy B12 – przyczyny, objawy, skutki niskiego poziomu witaminy B12

  Witamina B12 (kobalamina) pełni istotną rolę w organizmie, m. in. reguluje produkcję czerwonych krwinek. Witamina B12 znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, nie jest wytwarzana przez ludzki organizm, dlatego niedobór witaminy B12 jest dość częsty. Objawy niedoboru to np. nerwowość, depresja, zaburzenia chodu czy problemy ze wzrokiem. Jak powinna wyglądać dieta i suplementacja u osób z niskim poziomem kobalaminy?

 • Ból brzucha z lewej strony – co może oznaczać?

  Ból brzucha po lewej stronie może być wywołany przez chwilową niedyspozycję, ale jest także objawem poważnych chorób układu pokarmowego czy moczowego. Jakim schorzeniom towarzyszy? 

 • Mioklonie – przyczyny i leczenie mimowolnych skurczów mięśni

  Mioklonie (zrywania mięśniowe) to niekontrolowane, intensywne skurcze mięśni. Mogą one obejmować jeden mięsień, grupę mięśni, kończynę, a nawet cały tułów. Przyczyn powstawania mioklonii jest wiele, niektóre mimowolne ruchy są fizjologiczne (np. mioklonie przysenne, czyli szarpnięcia ciała podczas zasypiania) i nie wymagają leczenia, inne mogą oznaczać poważne schorzenia, takie jak zaburzenia metaboliczne, padaczkę czy zatrucie metalami ciężkimi. Wszystkie niekontrolowane skurcze mięśni wymagają konsultacji ze specjalistą.

 • Nadmierne i częste gazy jelitowe – co robić?

  Choć produkcja gazów w jelitach to proces naturalny, ich nadmierne powstawanie nastręcza wielu trudności. Wzdęty i obolały brzuch oraz uczucie dyskomfortu są nieodłącznymi towarzyszami zwiększonej ilości gazów jelitowych. Czy ich nadmierne powstawanie może oznaczać chorobę? Jak skutecznie zapobiegać zbyt wielkiej produkcji gazów w jelitach?  

 • Suchość gardła – czym i jak nawilżać gardło?

  Suchość gardła może być spowodowana wieloma przyczynami. Zwykle pojawia się podczas infekcji, a także w wyniku odwodnienia, palenia papierosów, nadwyrężenia narządu głosu czy spania z otwartymi ustami. Uczucie suchego gardła dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Jak i czym nawilżać gardło? Czego warto unikać, gdy czujemy suchość w gardle?

 • Zatkany nos – przyczyny i sposoby leczenie zatkanego nosa bez kataru

  Zatkany nos to bardzo częsty objaw infekcji górnych dróg oddechowych, zarówno o podłożu wirusowym, jak i bakteryjnym. Towarzyszą mu wówczas nadmierna produkcja wydzieliny, kichanie, ból głowy, ból gardła, kaszel, chrypka czy ogólne osłabienie. Zatkany nos bez kataru jest natomiast objawem,mogącym świadczyć o różnych schorzeniach przewlekłych, takich jak chroniczne zapalenie zatok, skrzywienie przegrody nosa, obecność polipów. Uczucie zatkanego nosa może pojawić się również na skutek urazu, zazwyczaj wówczas występuje także krwawienie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij