Jak rozpoznać raka jelita grubego?
Michał Posmykiewicz

Jak rozpoznać raka jelita grubego?

Rak odbytnicy rzadko rozwija się u ludzi młodych. Rzadko nie znaczy nigdy, dlatego każdy człowiek niezależnie od wieku powinien zwracać uwagę na niepokojące sygnały ze strony swojego przewodu pokarmowego. Wizyta u lekarza w celu wyjaśnienia dręczących objawów niekoniecznie musi się kończyć kolonoskopią, której pacjenci ze zrozumiałych względów starają się unikać.

Do najbardziej charakterystycznych badań związanych z diagnostyką jelita grubego należą:

 • Badanie palpacyjne jamy brzusznej - jest bardzo ważne i nie może być pomijane. Część guzów szczególnie prawej strony okrężnicy może być wykryta po raz pierwszy właśnie podczas rutynowego badania jamy brzusznej. Ponadto pozwala ocenić bolesność brzucha, jego napięcie i ewentualnie istniejące patologiczne opory.
 • Badanie per rectum - czyli badanie palcem przez odbyt – badanie nielubiane i krępujące dla pacjentów. Jest to całkowicie zrozumiałe, ale należy zdawać sobie sprawę z faktu jak wiele korzyści przynosi. Bardzo duża liczba guzów jelita grubego jest wyczuwalna właśnie podczas badania per rectum. Często w ten sposób można ocenić czy występuje krwawienie z przewodu pokarmowego.
 • Badanie endoskopowe - także nielubiane techniki. Należy tu rektoskopia (wziernikowanie odbytnicy), sigmoideoskopia (esicy) i kolonoskopia (najgłębsze badanie oceniające całe jelito grube).
 • Badanie materiału pobranego podczas endoskopii - dodatkową korzyścią badań endoskopowych jest niewątpliwie fakt, że pozwalają na pobranie wycinka tkanki wyglądającej podejrzanie lub nawet na wycięcie całego polipa. Pobrany materiał można następnie zbadać pod mikroskopem, by dowiedzieć się więcej o jego budowie.
 • Badanie na krew utajoną w kale - proste i bardzo istotne badanie. Ocenia, czy w próbce kału znajdują się elementy komórkowe krwi, świadczące o krwawieniu, które może być tak subtelne, że nie da się go ocenić „na oko”.

Jak prawidłowo badać jelito grube?

Osoby bez obciążeń

 • Badanie per rectum - raz w roku po 50 roku życia
 • Badanie na krew utajoną w kale - raz w roku po 50 roku życia
 • Kolonoskopia - raz na 5 lat po 50 roku życia

Jeżeli stwierdzono u Ciebie obecność polipa:

 • Prawdopodobnie w trakcie kolonoskopii polip został usunięty
 • Kontrolne badanie endoskopowe po 3 latach
 • Jeżeli nie było nic niepokojącego w ostatnim badaniu – kolejne po 3 latach
 • Kolejne pozytywne badanie – następne za 5 lat

Osoby po operacji na jelicie

 • Rok po zabiegu – Kolonoskopia
 • Następne badanie endoskopowe po 3 latach
 • Kolejne po 5 latach

Osoby z bardzo wysokim ryzykiem wystąpienia raka jelita grubego (obciążenie rodzinne rakiem, dziedziczna polipowatość)

 • Badanie genetyczne
 • Kolonoskopia między 16 – 21 rokiem życia w zależności od sugestii lekarza i wyniku testu genetycznego
 • Kolejne kolonoskopie co 1-2 lata
 • Po 40 roku  życia badanie endoskopowe co roku

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Nadmierne pocenie się (hiperhydroza) – przyczyny i leczenie. Co stosować na nadpotliwość?

  Pocenie pełni istotną fizjologiczną funkcję – pomaga organizmowi schłodzić się w warunkach przegrzania. Dla wielu osób ten sprytny mechanizm oznacza, niestety, plamy pod pachami, mokre skarpetki czy nieprzyjemne, lepkie dłonie, które zawstydzają nas przy uścisku na powitanie. Dlaczego dochodzi do nadmiernego pocenia się? Jak temu zaradzić? Czy nadpotliwość może być objawem innych chorób? 

 • Odbijanie po jedzeniu – przyczyny i leczenie częstego odbijania po posiłku

  Odbijanie jest naturalnym odruchem fizjologicznym, które zwykle nie stanowi powodu do niepokoju. Polega na wydaleniu przez usta powietrza znajdującego się w żołądku. Natomiast nadmierne odbijanie może być oznaką np. choroby refluksowej czy nietolerancji pokarmowej. 

 • Szumy uszne – przyczyny i leczenie szumów w uszach

  Szum w uszach to dolegliwość, która nie zawsze oznacza poważną chorobę. Szumy uszne są powodowane przez uszkodzenia drogi słuchowej, np. w wyniku starzenia organizmu czy hałasu. Niektóre leki stosowane w dużych dawkach także mogą przyczyniać do ich powstania lub nasilenia. Jak wygląda leczenie szumów usznych? Co pomoże osobom odczuwającym szum w uszach? 

 • Kolka nerkowa – przyczyny, objawy, leczenie. Jak postępować podczas ataku kolki nerkowej?

  Kolka nerkowa sama w sobie nie jest chorobą, stanowi natomiast najczęstszy objaw schorzenia polegającego na zamknięciu lub znacznym zwężeniu światła moczowodu i utrudnieniu odpływu moczu z nerki do pęcherza moczowego. Atak kolki nerkowej cechuje niezwykle silny ból w okolicy lędźwiowej, który często nie ustępuje nawet po podaniu dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych. Objawy kolki nerkowej obejmują również bolesne parcie na mocz, nudności oraz wymioty. 

 • Zakwasy a DOMS – jak zapobiec bólom mięśni w trakcie i po treningu?

  DOMS (delayed onset muscle soreness) to opóźniona bolesność mięśni. Jest ona skutkiem intensywnego wysiłku fizycznego, w trakcie którego dochodzi do wzmożonej pracy włókien mięśniowych (ból mięśni po treningu pojawia się przeważnie w ciągu kilkunastu godzin). Domsy nie są tym samym, co zakwasy. Drugim terminem określa się ból, uczucie pieczenia mięśni w trakcie wykonywania ćwiczeń lub niedługo po ich zakończeniu. Stan ten jest spowodowany nadmiernym kumulowaniem się mleczanu w tkance mięśniowej. Jak zapobiegać zakwasom? W jaki sposób złagodzić opóźnioną bolesność mięśni?

 • Napięciowy ból głowy – przyczyny objawy, diagnostyka. Jak sobie radzić z naczynioruchowymi bólami głowy?

  Napięciowy ból głowy jest najczęściej występującym samoistnym (pierwotnym) bólem głowy. Jego przyczyny nie są do końca poznane, wiadomo natomiast, że różne czynniki, takie jak stres, zmiany pogody, przemęczenie czy odwodnienie mogą zwiększać ryzyko jego wystąpienia. Naczynioruchowe bóle głowy charakteryzują się dolegliwościami zlokalizowanymi po obu stronach głowy, zazwyczaj w okolicy skroni, o charakterze uciskowym. 

 • Ból żeber – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu żeber z lewej i prawej strony

  Ból żeber najczęściej jest związany z przebytym urazem obejmującym okolicę klatki piersiowej, jest on wówczas silny, na skórze widoczny jest krwiak, mogą pojawić się również kłopoty z oddychaniem. Inne przyczyny bólu żeber obejmują schorzenia układu pokarmowego (ból żeber po prawej stronie może oznaczać m.in. problemy z wątrobą), neuralgię międzyżebrową, stany zapalne czy choroby układu krążenia – ból żeber po lewej stronie może być objawem zawału serca. 

 • Zaburzenia chodu – rodzaje, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

  Zaburzenia chodu mogą mieć wiele przyczyn. Najczęściej są objawem chorób neurologicznych, chorób układu ruchu oraz schorzeń o podłożu psychogennym. Zaburzenia lokomocji mogą być także związane z podeszłym wiekiem (jest to tzw. chód starczy) – u seniorów pojawiają się m.in.: skrócenie długości kroku, szuranie, pochylenie sylwetki do przodu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij