mężczyzna depresja
Ewelina Sochacka

Związek między temperaturą ciała a depresją

Leczenie depresji w wielu przypadkach jest długotrwałe i wymaga ogromnego wysiłku. Czasami terapię antydepresyjną można wesprzeć technikami niefarmakologicznymi. Naukowcy właśnie udowodnili, że saunowanie lub gorące kąpiele mogą być w tym pomocne. Dlaczego ogrzanie ciała będzie powodowało obniżenie temperatury organizmu i co to ma wspólnego z depresją?

 1. Co ma wspólnego temperatura ciała z depresją?
 2. Badanie wpływu temperatury ciała na terapię przeciwdepresyjną
 3. Jak wyglądało badanie?
 4. Jakie były wyniki badania?

Co ma wspólnego temperatura ciała z depresją?

Aby opracować nowe metody leczenia depresji, ważne jest zidentyfikowanie mechanizmów, które przyczyniają się do rozwoju i/lub utrzymywania się objawów tej choroby, ale także określenie, które z nich mogą podlegać terapii.

Według najnowszych doniesień jedną z cech fizjologicznych, która mogłaby stanowić cel terapeutyczny, jest rozregulowanie termoregulacji organizmu. Jest to jedna z najczęściej zgłaszanych tzw. okołodobowych nieprawidłowości biologicznych w zaburzeniach afektywnych. Problemy z wyższą temperaturą organizmu występują głównie w nocy i mogą dotyczyć także pacjentów z poważnymi zaburzeniami depresyjnymi.

Co ciekawe, niektóre dane sugerują, że nieprawidłowy wzrost temperatury ustępuje po osiągnięciu przez chorego stanu wyzdrowienia klinicznego (wyjścia z depresji).

Badanie wpływu temperatury ciała na terapię przeciwdepresyjną

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco wykazało, że osoby cierpiące na depresję mają podwyższoną temperaturę ciała. Badacze wyszli z założenia, że obniżenie temperatury u tych pacjentów mogłoby przynieść korzyści dla zdrowia psychicznego.

Badanie, którego wyniki opublikowano w magazynie „Scientific Reports”, nie wskazuje, jak dokładnie wygląda ta zależność – czy to depresja podnosi temperaturę ciała, czy też wyższa temperatura powoduje rozwój depresji. Nie wiadomo również, czy wyższa temperatura ciała obserwowana u osób chorych na depresję odzwierciedla zmniejszoną zdolność do samochłodzenia, czy może jest to efekt zwiększonego wytwarzania ciepła w wyniku prowadzenia procesów metabolicznych bądź kombinacja obu tych czynników.

Powiązane produkty

Jak wyglądało badanie?

Naukowcy przeanalizowali dane od ponad 20 000 osób z całego świata, które nosiły urządzenie mierzące temperaturę ciała (jedna wartość na minutę podczas noszenia na palcu). Uczestnicy zapisywali dane w specjalnej ankiecie, w której opisywali również codzienne objawy depresji, których doświadczali.

Siedmiomiesięczne badanie rozpoczęło się na początku 2020 r. i obejmowało dane pacjentów ze 106 krajów. Średni wiek pacjentów wynosił 47 lat. Grupa badanych składała się w 53% z mężczyzn, a w 47% z kobiet.

Jakie były wyniki badania?

Wyniki pokazały, że wraz ze wzrostem poziomu nasilenia objawów depresji rosła także temperatura ciała uczestników. Dane dotyczące temperatury ciała wykazały również tendencję w kierunku wyższych wartości u osób z zaburzeniami depresyjnymi, których temperatura wahała się w mniejszym stopniu w ciągu 24 godzin.

Jaka jest zależność między temperaturą ciała a depresją?

Jak na ironię, „podgrzewanie” organizmu może prowadzić do obniżenia temperatury ciała, które trwa dłużej niż bezpośrednie schłodzenie ciała za pomocą zimnych kąpieli. Niewielka liczba istniejących przyczynowych badań wykazała, że korzystanie z wanien z hydromasażem lub z saun może pomóc zmniejszyć objawy depresji. Jest to prawdopodobnie związane z pobudzeniem organizmu do samochłodzenia na przykład poprzez pocenie się. Naukowcy zastanawiają się, jak może działać ta nowatorska metoda leczenia depresji.

 1. Can a hot bath in the afternoon reduce depression?, [online] https://www.lighthearts-uk.com/new-blog/2019/2/28/can-a-hot-bath-in-the-afternoon-reduce-depression [dostęp:] 26.02.2024 r.
 2. A.E. Mason i in., Elevated body temperature is associated with depressive symptoms: results from the TemPredict Study, [online] https://www.nature.com/articles/s41598-024-51567-w [dostęp:] 26.02.2024 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Depresja - objawy, przyczyny, rozpoznanie i leczenie

  Depresja to jedna z najpoważniejszych, a zarazem najpowszechniejszych chorób psychicznych na świecie. Bywa lekceważona i zbywana jako oznaka zwykłego smutku czy też spadku energii, przepracowania itp. Jednak nieleczona prowadzi do katastrofalnych skutków – zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.

 • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

  Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

 • Spadek samopoczucia czy ukryta depresja? Objawy depresji

  Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych na świecie, przyjmuje się, że u ok 17% populacji przynajmniej raz w życiu występują epizody tej choroby, a blisko połowa chorych nigdy nie zostaje zdiagnozowana.

 • „Czarny kaszel” uderzył w uwielbianym przez Polaków miejscu

  W niemal całej Europie liczba przypadków zachorowań na krztusiec gwałtownie rośnie. Ogniska choroby występują przede wszystkim w Czechach i Chorwacji. Najgorzej jest właśnie na Bałkanach, gdzie odnotowano ponad 6100 przypadków krztuśca. W Czechach w styczniu zaobserwowano 28 przypadków, teraz zgłoszono ich prawie 3100. Czy w Polsce jest niebezpiecznie? Czy liczba zachorowań także rośnie?

 • Epidemia „popcornowych mózgów” – nowe zjawisko, które dotyka każdego z nas

  Natychmiastowo reagujemy na każde powiadomienie w telefonie, googlujemy każdą informację, z którą się spotkamy, bez opamiętania scrollujemy media społecznościowe, obserwując poczynania znajomych (i nieznajomych). W efekcie czujemy się rozdrażnieni i zdekoncentrowani. Nasz mózg dosłownie wybucha od nadmiaru bombardujących go bodźców. „Popcornowy mózg” – bo tak nazwano ten syndrom – staje się plagą współczesności.

 • Herbata Earl Grey wycofana ze sklepów. Sprawdź, czy nie masz jej w domu

  Państwowa Inspekcja Sanitarna dokonała analizy poziomu alkaloidów pirolizydynowych w partii herbaty Earl Grey marki SIR ROGER. Stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu tych związków. Alkaloidy pirolizydynowe mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, nawet w tej ilości, którą odkryto w herbacie, co podkreślił Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy. Sprawdź, czy nie masz w domu herbaty z wadliwej partii – jak ją rozpoznać?

 • Naukowcy wskazali nieoczekiwane korzyści płynące z... chodzenia tyłem

  Naturalnym sposobem poruszania się człowieka wydaje się chodzenie do przodu. Tymczasem okazuje się, że przemieszczanie się w przeciwnym kierunku może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Zyskują na tym przede wszystkim układ ruchu i układ nerwowy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij