Smutna dziewczyna z depresją nerwicową na pomoście
Weronika Babiec

Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna – różnice. Czy to to samo?

Depresja nerwicowa i nerwica depresyjna na pierwszy rzut oka mogą wydawać się tym samym zaburzeniem. Mimo że w obu przypadkach mamy do czynienia z objawami depresyjnymi i lękowymi, między depresją nerwicową a nerwicą depresyjną występują jednak znaczące różnice. Co to jest depresja nerwicowa, a czym jest nerwica depresyjna?

  1. Depresja nerwicowa (dystymia) – co to?
  2. Depresja nerwicowa – objawy
  3. Depresja nerwicowa – leczenie
  4. Depresja nerwicowa – przyczyny
  5. Nerwica depresyjna – co to jest?
  6. Jakie są objawy nerwicy depresyjnej?
  7. Jak leczyć nerwicę depresyjną?
  8. Nerwica depresyjna – przyczyny
  9. Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna – czym się różnią?

Depresja nerwicowa (dystymia) – co to?

Depresja nerwicowa to potoczna nazwa dystymii zaklasyfikowanej w ICD-10. Jest to tzw. przewlekła depresja, która charakteryzuje się obniżeniem nastroju trwającym minimum 2 lata lub dłużej. W odróżnieniu od klasycznej depresji objawy dystymii są o wiele łagodniejsze, w związku z czym przewlekła depresja nerwicowa często pozostaje niezdiagnozowana, a tym samym nie jest poddana odpowiedniemu leczeniu.

Depresja nerwicowa – objawy

Do objawów dystymii zalicza się m.in.:

W depresji nerwicowej istnieje również ryzyko wystąpienia myśli lub prób samobójczych.

Dowiedz się, czym jest depresja i jak ją leczyć, na DOZ.pl

Powiązane produkty

Depresja nerwicowa (dystymia) – leczenie

Jak pomóc osobom z depresją nerwicową? Dystymia to choroba, która pod żadnym pozorem nie powinna być bagatelizowana. Jeżeli zauważymy jej objawy u bliskiej nam osoby, wówczas warto zasugerować jej wizytę u specjalisty. Dystymia powinna bowiem zostać poddana odpowiedniemu leczeniu pod okiem specjalistów. W zależności od nasilenia objawów, ich częstotliwości i potrzeb pacjenta w leczeniu przewlekłej depresji nerwicowej wykorzystuje się psychoterapię lub farmakoterapię.

Depresja nerwicowa – przyczyny

Wśród przyczyn depresji nerwicowej wymienia się:

  1. Czynniki genetyczne – dystymia częściej obserwowana jest u osób, u których w rodzinie występowały zaburzenia depresyjne.
  2. Czynniki biologiczne – zaburzenia w funkcjonowaniu neuroprzekaźników, zmiany w obrębie mózgu. 
  3. Czynniki środowiskowe rozwód, śmierć bliskiej osoby, ciężka choroba własna lub w rodzinie, przewlekły stres itp.
  4. Czynniki osobowościowe     depresja nerwicowa częściej rozwija się u osób z niską samooceną, niskim poczuciem własnej wartości, o nadmiernym samokrytycyzmie i z pesymistycznym postrzeganiem świata.

Nerwica depresyjna – co to jest? 

Nerwica depresyjna nie została zaklasyfikowana w żadnej klasyfikacji diagnostycznej. Niemniej jednak jest to potoczna nazwa, która odnosi się do zaburzeń lękowych współwystępujących ze stanami depresyjnymi. Dominujący lęk i uczucie niepokoju to charakterystyczne symptomy nerwicy depresyjnej. 

Jakie są objawy nerwicy depresyjnej? 

Objawy nerwicy depresyjnej to m.in.: 

  • nieuzasadniony lęk, 
  • niepokój, 
  • drażliwość, 
  • napięcie,  
  • zmienność nastrojów, 
  • obsesyjne myśli, 
  • uczucie zmęczenia, 
  • brak motywacji do działania, 
  • zaburzenia koncentracji, 
  • płaczliwość, 
  • niezdolność do odczuwania przyjemności. 

Nerwica bardzo często objawia się także somatycznie, pod postacią symptomów z ciała. Objawy fizyczne nerwicy depresyjnej to: 

Sprawdź preparaty na lęk i stres na DOZ.pl

Jak leczyć nerwicę depresyjną?

Leczenie nerwicy depresyjnej, podobnie jak w przypadku depresji nerwicowej, uzależnione jest od indywidualnego przypadku. Zazwyczaj specjaliści zalecają psychoterapię poznawczo-behawioralną, dzięki której pacjent może dotrzeć do źródła problemu, a także nauczyć się rozpoznawać własne emocje. Podczas psychoterapii chory uczy się również, jak reagować na lęk i jak sobie z nim radzić.

W niektórych przypadkach, gdy objawy są bardzo nasilone lub pacjent nie reaguje na psychoterapię, specjalista może zalecić wdrożenie farmakoterapii. Leki na nerwicę depresyjną to m.in. środki przeciwlękowe, uspokajające lub przeciwdepresyjne. Jednak o tym, jakie leki zostaną wdrożone, każdorazowo decyduje lekarz na podstawie dokonanego rozpoznania.

Wiele osób zastanawia się, czy nerwica depresyjna jest uleczalna. Oczywiście jest ona jak najbardziej uleczalna, pod warunkiem że zostanie poddana odpowiedniemu postępowaniu terapeutycznemu.

Nerwica depresyjna – przyczyny

Wśród czynników predysponujących do rozwoju nerwicy depresyjnej wymienia się:

  • czynniki genetyczne,
  • czynniki osobowościowe – zaniżona samoocena, nadmierny samokrytycyzm itp.,
  • czynniki środowiskowe – traumatyczne wydarzenia z przeszłości, śmierć bliskiej osoby, molestowanie seksualne, przemoc itp.,
  • czynniki biologiczne – zaburzenia pracy m.in. układu limbicznego, kory przedczołowej, podwzgórza.

Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna – czym się różnią?

Depresja nerwicowa zaliczana jest do zaburzeń afektywnych, a więc jest powiązana z nastrojem. W jej przebiegu dominującymi objawami są: spadek nastroju, obniżona samoocena, zmęczenie, problemy ze snem czy spadek energii do działania. Nerwica depresyjna natomiast traktowana jest jako zaburzenie, w którym dominuje lęk. W związku z tym może być zaklasyfikowana do grupy zaburzeń lękowych.

Zaburzenia lękowe – poznaj objawy, przyczyny i sposoby ich leczenia na DOZ.pl

Wiele osób zastanawia się, czy nerwica prowadzi do depresji. Jak się okazuje, zaburzenia lękowe mogą stać się przyczyną depresji, dlatego bardzo istotne jest wdrożenie odpowiedniego postępowania terapeutycznego tak szybko, jak to możliwe.

Nieleczona depresja i nerwica niosą za sobą bowiem negatywne skutki dla codziennego funkcjonowania. Nieleczone zaburzenia będą negatywnie wpływać na każdą sferę życia i będą skutkować m.in. obniżonym poczuciem własnej wartości, izolowaniem się od innych, problemami w pracy, problemami w relacjach z innymi, zaniedbywaniem codziennych obowiązków, brakiem satysfakcji z życia. Ponadto nieleczona depresja może również stać się przyczyną samobójstwa, dlatego jej objawów nie można nigdy bagatelizować.

  1. Nitka-Siemińska, A., Siemiński, M., Wichowicz, H., Nyka, W. (2005). Dystymia. Psychiatria, t. 2, nr 1, s. 40-43.
  2. Izydorczyk, B. (2005). Autodestrukcyjny wymiar jakości życia ludzi doświadczających lęku i depresji. Chowanna, t. 1, s. 78-91.
  3. Grabski, B. (2011). Depresyjne zaburzenia osobowości. Psychiatria po Dyplomie, t. 8, nr 2.
  4. Dudek, M. (2014). Depresja wśród młodzieży licealnej. Rocznik Komisji Nauk Pedagogicznych, t. LXVII, s. 139-151.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Polio – przyczyny, objawy, leczenie choroby Heinego-Medina

    Polio jest wirusową chorobą zakaźną, która może prowadzić do śmierci lub ciężkiego kalectwa na skutek wiotkiego porażenia mięśni. Do zakażenia poliowirusem dochodzi drogą pokarmową lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym. Jak rozpoznać polio i w jaki sposób się przed nim uchronić? Jakie są objawy choroby Heinego-Medina?

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Monakolina K – co to jest? Właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

    Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią główną przyczynę zachorowalności i śmiertelności nie tylko w Polsce, lecz również na całym świecie. U podłoża większości z nich leży miażdżyca naczyń krwionośnych, która jest bezpośrednio związana z zaburzeniami lipidowymi. Jednym z proponowanych sposobów radzenia sobie z tym problemem jest stosowanie suplementacji w oparciu o monakolinę K.

  • Co zrobić, kiedy dziecko kaszle, a osłuchowo jest czyste?

    Kaszel dziecka bez innych objawów może być związany z przebytym niedawno zakażeniem układu oddechowego albo sygnalizować rozwijającą się w organizmie infekcję dróg oddechowych. Istnieją jednak inne przyczyny kaszlu u dzieci, które wymagają bardziej zaawansowanych badań. Jakie to przyczyny i jak je zdiagnozować?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego, pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.