Smutna dziewczyna z depresją nerwicową na pomoście
Weronika Babiec

Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna – różnice. Czy to to samo?

Depresja nerwicowa i nerwica depresyjna na pierwszy rzut oka mogą wydawać się tym samym zaburzeniem. Mimo że w obu przypadkach mamy do czynienia z objawami depresyjnymi i lękowymi, między depresją nerwicową a nerwicą depresyjną występują jednak znaczące różnice. Co to jest depresja nerwicowa, a czym jest nerwica depresyjna?

  1. Depresja nerwicowa (dystymia) – co to?
  2. Depresja nerwicowa – objawy
  3. Depresja nerwicowa – leczenie
  4. Depresja nerwicowa – przyczyny
  5. Nerwica depresyjna – co to jest?
  6. Jakie są objawy nerwicy depresyjnej?
  7. Jak leczyć nerwicę depresyjną?
  8. Nerwica depresyjna – przyczyny
  9. Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna – czym się różnią?

Depresja nerwicowa (dystymia) – co to?

Depresja nerwicowa to potoczna nazwa dystymii zaklasyfikowanej w ICD-10. Jest to tzw. przewlekła depresja, która charakteryzuje się obniżeniem nastroju trwającym minimum 2 lata lub dłużej. W odróżnieniu od klasycznej depresji objawy dystymii są o wiele łagodniejsze, w związku z czym przewlekła depresja nerwicowa często pozostaje niezdiagnozowana, a tym samym nie jest poddana odpowiedniemu leczeniu.

Depresja nerwicowa – objawy

Do objawów dystymii zalicza się m.in.:

W depresji nerwicowej istnieje również ryzyko wystąpienia myśli lub prób samobójczych.

Dowiedz się, czym jest depresja i jak ją leczyć, na DOZ.pl

Powiązane produkty

Depresja nerwicowa (dystymia) – leczenie

Jak pomóc osobom z depresją nerwicową? Dystymia to choroba, która pod żadnym pozorem nie powinna być bagatelizowana. Jeżeli zauważymy jej objawy u bliskiej nam osoby, wówczas warto zasugerować jej wizytę u specjalisty. Dystymia powinna bowiem zostać poddana odpowiedniemu leczeniu pod okiem specjalistów. W zależności od nasilenia objawów, ich częstotliwości i potrzeb pacjenta w leczeniu przewlekłej depresji nerwicowej wykorzystuje się psychoterapię lub farmakoterapię.

Depresja nerwicowa – przyczyny

Wśród przyczyn depresji nerwicowej wymienia się:

  1. Czynniki genetyczne – dystymia częściej obserwowana jest u osób, u których w rodzinie występowały zaburzenia depresyjne.
  2. Czynniki biologiczne – zaburzenia w funkcjonowaniu neuroprzekaźników, zmiany w obrębie mózgu. 
  3. Czynniki środowiskowe rozwód, śmierć bliskiej osoby, ciężka choroba własna lub w rodzinie, przewlekły stres itp.
  4. Czynniki osobowościowe     depresja nerwicowa częściej rozwija się u osób z niską samooceną, niskim poczuciem własnej wartości, o nadmiernym samokrytycyzmie i z pesymistycznym postrzeganiem świata.

Nerwica depresyjna – co to jest? 

Nerwica depresyjna nie została zaklasyfikowana w żadnej klasyfikacji diagnostycznej. Niemniej jednak jest to potoczna nazwa, która odnosi się do zaburzeń lękowych współwystępujących ze stanami depresyjnymi. Dominujący lęk i uczucie niepokoju to charakterystyczne symptomy nerwicy depresyjnej. 

Jakie są objawy nerwicy depresyjnej? 

Objawy nerwicy depresyjnej to m.in.: 

  • nieuzasadniony lęk, 
  • niepokój, 
  • drażliwość, 
  • napięcie,  
  • zmienność nastrojów, 
  • obsesyjne myśli, 
  • uczucie zmęczenia, 
  • brak motywacji do działania, 
  • zaburzenia koncentracji, 
  • płaczliwość, 
  • niezdolność do odczuwania przyjemności. 

Nerwica bardzo często objawia się także somatycznie, pod postacią symptomów z ciała. Objawy fizyczne nerwicy depresyjnej to: 

Sprawdź preparaty na lęk i stres na DOZ.pl

Jak leczyć nerwicę depresyjną?

Leczenie nerwicy depresyjnej, podobnie jak w przypadku depresji nerwicowej, uzależnione jest od indywidualnego przypadku. Zazwyczaj specjaliści zalecają psychoterapię poznawczo-behawioralną, dzięki której pacjent może dotrzeć do źródła problemu, a także nauczyć się rozpoznawać własne emocje. Podczas psychoterapii chory uczy się również, jak reagować na lęk i jak sobie z nim radzić.

W niektórych przypadkach, gdy objawy są bardzo nasilone lub pacjent nie reaguje na psychoterapię, specjalista może zalecić wdrożenie farmakoterapii. Leki na nerwicę depresyjną to m.in. środki przeciwlękowe, uspokajające lub przeciwdepresyjne. Jednak o tym, jakie leki zostaną wdrożone, każdorazowo decyduje lekarz na podstawie dokonanego rozpoznania.

Wiele osób zastanawia się, czy nerwica depresyjna jest uleczalna. Oczywiście jest ona jak najbardziej uleczalna, pod warunkiem że zostanie poddana odpowiedniemu postępowaniu terapeutycznemu.

Nerwica depresyjna – przyczyny

Wśród czynników predysponujących do rozwoju nerwicy depresyjnej wymienia się:

  • czynniki genetyczne,
  • czynniki osobowościowe – zaniżona samoocena, nadmierny samokrytycyzm itp.,
  • czynniki środowiskowe – traumatyczne wydarzenia z przeszłości, śmierć bliskiej osoby, molestowanie seksualne, przemoc itp.,
  • czynniki biologiczne – zaburzenia pracy m.in. układu limbicznego, kory przedczołowej, podwzgórza.

Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna – czym się różnią?

Depresja nerwicowa zaliczana jest do zaburzeń afektywnych, a więc jest powiązana z nastrojem. W jej przebiegu dominującymi objawami są: spadek nastroju, obniżona samoocena, zmęczenie, problemy ze snem czy spadek energii do działania. Nerwica depresyjna natomiast traktowana jest jako zaburzenie, w którym dominuje lęk. W związku z tym może być zaklasyfikowana do grupy zaburzeń lękowych.

Zaburzenia lękowe – poznaj objawy, przyczyny i sposoby ich leczenia na DOZ.pl

Wiele osób zastanawia się, czy nerwica prowadzi do depresji. Jak się okazuje, zaburzenia lękowe mogą stać się przyczyną depresji, dlatego bardzo istotne jest wdrożenie odpowiedniego postępowania terapeutycznego tak szybko, jak to możliwe.

Nieleczona depresja i nerwica niosą za sobą bowiem negatywne skutki dla codziennego funkcjonowania. Nieleczone zaburzenia będą negatywnie wpływać na każdą sferę życia i będą skutkować m.in. obniżonym poczuciem własnej wartości, izolowaniem się od innych, problemami w pracy, problemami w relacjach z innymi, zaniedbywaniem codziennych obowiązków, brakiem satysfakcji z życia. Ponadto nieleczona depresja może również stać się przyczyną samobójstwa, dlatego jej objawów nie można nigdy bagatelizować.

  1. Nitka-Siemińska, A., Siemiński, M., Wichowicz, H., Nyka, W. (2005). Dystymia. Psychiatria, t. 2, nr 1, s. 40-43.
  2. Izydorczyk, B. (2005). Autodestrukcyjny wymiar jakości życia ludzi doświadczających lęku i depresji. Chowanna, t. 1, s. 78-91.
  3. Grabski, B. (2011). Depresyjne zaburzenia osobowości. Psychiatria po Dyplomie, t. 8, nr 2.
  4. Dudek, M. (2014). Depresja wśród młodzieży licealnej. Rocznik Komisji Nauk Pedagogicznych, t. LXVII, s. 139-151.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl