Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna – różnice. Czy to to samo?
Depresja nerwicowa i nerwica depresyjna na pierwszy rzut oka mogą wydawać się tym samym zaburzeniem. Mimo że w obu przypadkach mamy do czynienia z objawami depresyjnymi i lękowymi, między depresją nerwicową a nerwicą depresyjną występują jednak znaczące różnice. Co to jest depresja nerwicowa, a czym jest nerwica depresyjna?
- Depresja nerwicowa (dystymia) – co to?
- Depresja nerwicowa – objawy
- Depresja nerwicowa – leczenie
- Depresja nerwicowa – przyczyny
- Nerwica depresyjna – co to jest?
- Jakie są objawy nerwicy depresyjnej?
- Jak leczyć nerwicę depresyjną?
- Nerwica depresyjna – przyczyny
- Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna – czym się różnią?
Depresja nerwicowa (dystymia) – co to?
Depresja nerwicowa to potoczna nazwa dystymii zaklasyfikowanej w ICD-10. Jest to tzw. przewlekła depresja, która charakteryzuje się obniżeniem nastroju trwającym minimum 2 lata lub dłużej. W odróżnieniu od klasycznej depresji objawy dystymii są o wiele łagodniejsze, w związku z czym przewlekła depresja nerwicowa często pozostaje niezdiagnozowana, a tym samym nie jest poddana odpowiedniemu leczeniu.
Depresja nerwicowa – objawy
Do objawów dystymii zalicza się m.in.:
- obniżony nastrój,
- uczucie zmęczenia,
- spadek motywacji,
- utratę zainteresowania codziennymi czynnościami,
- problemy z koncentracją,
- rozdrażnienie,
- płaczliwość,
- izolowanie się od innych,
- niską samoocenę,
- niskie poczucie własnej wartości,
- uczucie bezsensu i niezadowolenia z życia,
- zaburzenia snu,
- zaburzenia apetytu,
- napięcie w ciele,
- ciągłe zamartwianie się,
- poczucie winy.
W depresji nerwicowej istnieje również ryzyko wystąpienia myśli lub prób samobójczych.
Depresja nerwicowa (dystymia) – leczenie
Jak pomóc osobom z depresją nerwicową? Dystymia to choroba, która pod żadnym pozorem nie powinna być bagatelizowana. Jeżeli zauważymy jej objawy u bliskiej nam osoby, wówczas warto zasugerować jej wizytę u specjalisty. Dystymia powinna bowiem zostać poddana odpowiedniemu leczeniu pod okiem specjalistów. W zależności od nasilenia objawów, ich częstotliwości i potrzeb pacjenta w leczeniu przewlekłej depresji nerwicowej wykorzystuje się psychoterapię lub farmakoterapię.
Depresja nerwicowa – przyczyny
Wśród przyczyn depresji nerwicowej wymienia się:
- Czynniki genetyczne – dystymia częściej obserwowana jest u osób, u których w rodzinie występowały zaburzenia depresyjne.
- Czynniki biologiczne – zaburzenia w funkcjonowaniu neuroprzekaźników, zmiany w obrębie mózgu.
- Czynniki środowiskowe – rozwód, śmierć bliskiej osoby, ciężka choroba własna lub w rodzinie, przewlekły stres itp.
- Czynniki osobowościowe – depresja nerwicowa częściej rozwija się u osób z niską samooceną, niskim poczuciem własnej wartości, o nadmiernym samokrytycyzmie i z pesymistycznym postrzeganiem świata.
Nerwica depresyjna – co to jest?
Jakie są objawy nerwicy depresyjnej?
Objawy nerwicy depresyjnej to m.in.:
- nieuzasadniony lęk,
- niepokój,
- drażliwość,
- napięcie,
- zmienność nastrojów,
- obsesyjne myśli,
- uczucie zmęczenia,
- brak motywacji do działania,
- zaburzenia koncentracji,
- płaczliwość,
- niezdolność do odczuwania przyjemności.
Nerwica bardzo często objawia się także somatycznie, pod postacią symptomów z ciała. Objawy fizyczne nerwicy depresyjnej to:
- bóle brzucha,
- bóle głowy,
- bóle kręgosłupa,
- ból/ucisk w klatce piersiowej,
- mrowienie,
- drętwienie,
- zaburzenia w funkcjonowaniu narządów płciowych, np. problemy ze wzwodem,
- spadek libido.
Jak leczyć nerwicę depresyjną?
Leczenie nerwicy depresyjnej, podobnie jak w przypadku depresji nerwicowej, uzależnione jest od indywidualnego przypadku. Zazwyczaj specjaliści zalecają psychoterapię poznawczo-behawioralną, dzięki której pacjent może dotrzeć do źródła problemu, a także nauczyć się rozpoznawać własne emocje. Podczas psychoterapii chory uczy się również, jak reagować na lęk i jak sobie z nim radzić.
Wiele osób zastanawia się, czy nerwica depresyjna jest uleczalna. Oczywiście jest ona jak najbardziej uleczalna, pod warunkiem że zostanie poddana odpowiedniemu postępowaniu terapeutycznemu.
Nerwica depresyjna – przyczyny
Wśród czynników predysponujących do rozwoju nerwicy depresyjnej wymienia się:
- czynniki genetyczne,
- czynniki osobowościowe – zaniżona samoocena, nadmierny samokrytycyzm itp.,
- czynniki środowiskowe – traumatyczne wydarzenia z przeszłości, śmierć bliskiej osoby, molestowanie seksualne, przemoc itp.,
- czynniki biologiczne – zaburzenia pracy m.in. układu limbicznego, kory przedczołowej, podwzgórza.
Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna – czym się różnią?
Depresja nerwicowa zaliczana jest do zaburzeń afektywnych, a więc jest powiązana z nastrojem. W jej przebiegu dominującymi objawami są: spadek nastroju, obniżona samoocena, zmęczenie, problemy ze snem czy spadek energii do działania. Nerwica depresyjna natomiast traktowana jest jako zaburzenie, w którym dominuje lęk. W związku z tym może być zaklasyfikowana do grupy zaburzeń lękowych.
Wiele osób zastanawia się, czy nerwica prowadzi do depresji. Jak się okazuje, zaburzenia lękowe mogą stać się przyczyną depresji, dlatego bardzo istotne jest wdrożenie odpowiedniego postępowania terapeutycznego tak szybko, jak to możliwe.
Nieleczona depresja i nerwica niosą za sobą bowiem negatywne skutki dla codziennego funkcjonowania. Nieleczone zaburzenia będą negatywnie wpływać na każdą sferę życia i będą skutkować m.in. obniżonym poczuciem własnej wartości, izolowaniem się od innych, problemami w pracy, problemami w relacjach z innymi, zaniedbywaniem codziennych obowiązków, brakiem satysfakcji z życia. Ponadto nieleczona depresja może również stać się przyczyną samobójstwa, dlatego jej objawów nie można nigdy bagatelizować.