Rozstanie - dwoje młodych ludzi przezywa koniec związku
Weronika Grzywna

Jak poradzić sobie z rozstaniem?

Zakończenie związku to bardzo trudne doświadczenie dla każdego. Niezależnie od tego, ile trwał nasz związek i jak bardzo byliśmy związani z drugą osobą, to naturalne, że po rozstaniu będziemy doświadczać wielu negatywnych emocji. W obliczu smutku, rozpaczy i bólu mamy wrażenie, że już nigdy nie będzie tak samo. Jak poradzić sobie z bólem po rozstaniu?

 1. Jak przetrwać pierwsze dni po rozstaniu?
 2. Jakie są etapy po rozstaniu?
 3. Kiedy jest najgorszy czas po rozstaniu?
 4. Po jakim czasie ludzie dochodzą do siebie po rozstaniu?
 5. Czego nie wolno robić po rozstaniu?

Jak przetrwać pierwsze dni po rozstaniu?

Pierwsze dni po zakończeniu związku z pewnością będą dla nas najtrudniejsze, ponieważ są one niejako zderzeniem z nową rzeczywistością. Wówczas zastanawiamy się, dlaczego rozstanie tak bardzo boli i jak poradzić sobie z rozstaniem, gdy nadal kochamy drugą osobę. W naszej głowie pojawiają się myśli i zwątpienie, czy już nigdy nie będzie tak samo i czy już nigdy nie zaznamy szczęścia ani miłości.

Silne cierpienie na początku jest jednak zupełnie normalne. Odczuwamy tak silne emocje, że często nie jesteśmy w stanie funkcjonować. W takim momencie warto pozwolić sobie na przeżywanie wszystkich emocji, które do nas przychodzą – na smutek, żal, rozpacz, gniew czy frustrację. Nie walczmy z nimi, nie wypierajmy ich i nie unikajmy. Jeśli będziemy usilnie starać się je wypierać, wrócą do nas ze zdwojoną siłą.

W pierwszych dniach po rozstaniu warto również traktować siebie z życzliwością i samowspółczuciem. Gdy kończy się nasz związek, bardzo często obwiniamy się za to, co się wydarzyło. Nawet jeśli popełniliśmy błąd, krytykowanie siebie nie przyniesie nam nic dobrego, sprawi tylko, że będziemy czuć się jeszcze gorzej. W takiej sytuacji postarajmy się traktować siebie tak, jak bliską nam osobę, która znalazła się w trudnej sytuacji.

Jakie są etapy po rozstaniu?

Etapy rozstania z ukochaną osobą często porównywane są do etapów żałoby wyróżnionych przez Elisabeth Kübler-Ross:

 1. Zaprzeczenie, szok i niedowierzanie – to pierwszy etap, podczas którego nie wierzymy w to, co się wydarzyło. Początkowo możemy nawet temu zaprzeczać i mówić, że to na pewno pomyłka i chwilowa sytuacja.
 2. Gniew – możemy czuć gniew na siebie, na byłego partnera/kę, na innych i niemal na cały świat.
 3. Targowanie się – na tym etapie chcemy utrzymać nasz związek, możemy prowadzić negocjacje z bliską osobą, starać się ją zatrzymać.
 4. Smutek – odczuwamy wtedy głębokie przygnębienie, żal i rozpacz. Te wszystkie negatywne emocje, których doświadczamy, mogą także przerodzić się w stany depresyjne.
 5. Zrozumienie i akceptacja – to ostatnia faza żałoby po rozstaniu. Uświadamiamy sobie, że to, co się stało, jest nieodwracalne. Zdajemy sobie sprawę z tego, że teraz musimy na nowo nauczyć się żyć bez bliskiej nam osoby.

Powyższe etapy żałoby mogą występować w dowolnej kolejności. Co więcej, mogą one przeplatać się między sobą.

Powiązane produkty

Kiedy jest najgorszy czas po rozstaniu?

Najgorszy czas po rozstaniu to z pewnością kilka pierwszych dni po zakończeniu związku. Wtedy targają nami różne emocje, a tym samym jesteśmy skłonni do podejmowania nieracjonalnych decyzji. Może zdarzyć się, że w celu unikania nieprzyjemnych emocji rzucimy się w wir pracy, zaczniemy pić alkohol w nadmiernych ilościach czy też będziemy podejmować ryzykowne zachowania, które mają nam niejako ulżyć w cierpieniu. Niestety te wszystkie czynności nie zaprowadzą nas do niczego dobrego.

Jeżeli czujemy, że dana sytuacja nas przerasta i nie jesteśmy w stanie samodzielnie uporać się z rozstaniem, wówczas warto zwrócić się po pomoc nie tylko przyjaciół i bliskich, ale również psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry.

Sprawdź preparaty uspokajające na DOZ.pl

Po jakim czasie ludzie dochodzą do siebie po rozstaniu?

Jak długo trwa pogodzenie się z rozstaniem? Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Z całą pewnością ciężej będzie osobom, które były w wieloletnim związku, ale w tym przypadku także nie ma żelaznej zasady. Po rozstaniu warto więc pozwolić sobie na odczuwanie wszystkich emocji, które do nas przychodzą, i dać sobie czas na to, by we własnym tempie uporać się z rozstaniem.

Jak poradzić sobie z samotnością po rozstaniu? Jak poradzić sobie z pustką po rozstaniu? Jak poradzić sobie z tęsknotą po rozstaniu? To najczęstsze pytania, które zadajemy sobie w obliczu zakończenia relacji. To normalne, że po rozstaniu będziemy czuć się samotni i że właśnie tej samotności się boimy. Samotność może wydawać się nam przerażająca, jeśli każdy nasz dzień spędzaliśmy z ukochaną osobą.

Rozstanie może być jednak dobrym momentem na to, by nauczyć się spędzać czas z samym sobą. Dzięki temu będziemy w stanie lepiej poznać i poprawić relację z samym sobą oraz zadbać o siebie. Na tym etapie ogromne znaczenie ma również wsparcie bliskich osób. W trudnych momentach wielu z nas ma tendencję do wycofywania się z relacji, co jeszcze bardziej nasila uczucie pustki i samotności.

Po rozstaniu warto dać sobie pomóc i otaczać się ludźmi, którzy są dla nas życzliwi i okazują nam swoje wsparcie. To naturalne, że trudno będzie nam powrócić do codziennych aktywności, ale kluczowe jest to, by nie wycofywać się całkowicie ze wszystkiego, co robiliśmy wcześniej. Im szybciej wrócimy do tzw. rutyny, tym prościej będzie nam nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości.

Czego nie wolno robić po rozstaniu?

Zaraz po rozstaniu przede wszystkim nie powinniśmy wchodzić w nową relację romantyczną. Dlaczego? Rozpoczęcie nowego związku czy też rzucenie się w wir randek z pewnością nie pomoże nam szybciej uporać się ze stratą. W takiej sytuacji jedynie odroczymy trudne emocje, a tym samym pozostaną one nieprzepracowane. Co więcej, wejście w nowy związek, kiedy nadal kochamy byłego partnera, może spowodować, że skrzywdzimy drugą osobę.

Po zakończeniu związku nie powinniśmy także błagać bliskiej osoby o powrót ani szantażować jej emocjonalnie. W przypadku odmowy ze strony byłego partnera będziemy bowiem czuć się jeszcze gorzej, co tylko nasili odczuwane przez nas emocje. Poza tym w obliczu rozstania nie warto rozpamiętywać przeszłości i zastanawiać się, co mogliśmy zrobić inaczej. Pamiętajmy, że wpływ mamy wyłącznie na to, co dzieje się tu i teraz, dlatego skupianie się na przeszłości w żaden sposób nam nie pomoże.

 1. Sprecher, S. i in. (1998). Factors Associated with Distress Following the Breakup of a Close Relationship. Journal of Social and Personal Relationships, 15(6), 791–809.
 2. Boelen, A. P., Reijntjes, A. (2008). Negative cognitions in emotional problems following romantic relationship break-ups. Stress and Health: Journal of the International Society for the Investigation of Stress, 25(1), 11–19.
 3. Goldsmith, B. 10 Tips to Survive a Break-up. Dostęp online: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/emotional-fitness/201103/10-tips-survive-break [data dostępu: 26.07.2023].
 4. Raypole, C. Post-Breakup Do's and Don'ts. Dostęp online: https://www.healthline.com/health/what-to-do-after-a-breakup [data dostępu: 26.07.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij