Terapia EMDR - wodzenie gałkami ocznymi za palcami terapeuty
Weronika Grzywna

Terapia EMDR – na czym polega?

Terapia EMDR (ang. Eye Movement Desensitization and Reprocessing) to jedna z form psychoterapii nazywana odwrażliwianiem i przetwarzaniem za pomocą ruchu gałek ocznych. Wykorzystywana jest wśród pacjentów cierpiących na zespół stresu pourazowego oraz innych osób zmagających się z traumą. Na czym polega odwrażliwianie? Jak wygląda metoda EMDR?
 1. Na czym polega terapia EMDR?
 2. Jak wygląda sesja EMDR?
 3. Jak długo trwa terapia EMDR?
 4. EMDR – czy ma skutki uboczne?
 5. EMDR – przeciwwskazania

Na czym polega terapia EMDR?

EMDR to terapia opracowana w 1987 roku przez amerykańską psycholog Francine Shapiro. Badaczka zauważyła wówczas, że szybkie i powtarzające się ruchy gałek ocznych redukują objawy lękowe, które towarzyszą osobom zmagającym się z przebytą traumą w przeszłości. Zdarzenia traumatyczne definiowane są natomiast jako m.in. wypadki samochodowe, walki wojenne, przemoc, molestowanie seksualne, katastrofy naturalne itp.

Obecnie terapia EMDR stanowi jedną z najczęściej wykorzystywanych form leczenia w przypadku traumy. Jej skuteczność została nie tylko potwierdzona wieloma badaniami klinicznymi, ale również poparta stanowiskiem Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

U podstaw EMDR stoi teoria, zgodnie z którą bolesne i traumatyczne wspomnienia mogą powodować stres pourazowy, jeżeli nie zostaną w całości przepracowane. Nieprzepracowana i nieprzetworzona trauma spowoduje zaś, że niektóre bodźce będą wywoływać bolesne wspomnienia, które będą następnie negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie pacjenta.

Specjaliści uważają, że podczas szybkich ruchów gałek ocznych, które pojawiają się w trakcie fazy snu REM, dochodzi do najskuteczniejszego przetwarzania informacji emocjonalnych. Terapia EMDR, czyli kontrolowane szybkie ruchy gałek ocznych, ma więc na celu przetworzenie traumatycznego wspomnienia i jednocześnie pozbawienie go negatywnego charakteru.

Jak wygląda sesja EMDR?

Terapia EMDR przeprowadzana jest zgodnie ze szczegółowym protokołem, który składa się z 8 faz: analiza historii, przygotowania, ocena i odczulanie (fazy 3-6), zamknięcie i ponowna ocena. Ponadto metoda EMDR powinna być przeprowadzana wyłącznie przez terapeutę EMDR, który przeszedł szkolenie i posiada odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia do prowadzenia tej formy psychoterapii.

Podczas terapii EMDR pacjent przywołuje pamięcią traumatyczne wspomnienie i identyfikuje je razem z terapeutą. Następnie przechodzi do stymulacji – odwrażliwiania za pomocą ruchu gałek ocznych, które odbywa się poprzez wodzenie wzrokiem np. za palcem terapeuty. W trakcie terapii mogą być jednak wykorzystywane także innego rodzaju bodźce, np. stukanie ręką lub palcem. Szybkie ruchy gałek ocznych mają za zadanie pozwolić mózgowi na ponowne przetworzenie zdezorganizowanych informacji związanych z traumatycznym wspomnieniem.

Po zakończeniu stymulacji terapeuta prosi pacjenta, by oczyścił umysł i omówił wszelkie spostrzeżenia, emocje, myśli, odczucia. Terapeuta po chwili ponownie przeprowadza stymulację. Powtarzanie sesji prowadzone jest do momentu, aż pacjent przestanie odczuwać nieprzyjemne objawy związane z traumatycznym wspomnieniem.

Powiązane produkty

Jak długo trwa terapia EMDR?

Terapia EMDR każdorazowo powinna być dostosowana do problemu oraz potrzeb pacjenta. Zazwyczaj stosowana jest 1-2 razy w tygodniu. Łącznie zaleca się natomiast przeprowadzenie od 6 do 12 sesji, przy czym ostatecznie będzie to zależne od tego, jak wiele traumatycznych wspomnień jest do przepracowania oraz jak długo występują i jak intensywne są objawy odczuwane przez pacjenta. Długość sesji jest z kolei ustalana indywidualnie i wynosi od 60 do 90 minut.

Sprawdź tabletki na uspokojenie na DOZ.pl

EMDR – czy ma skutki uboczne?

Skutki uboczne terapii EMDR to w znacznej mierze te wynikające z przywoływania traumatycznych wspomnień i ponownego przetworzenia związanych z nimi odczuć. Wówczas pacjenci mogą doświadczyć uczucia dyskomfortu, intensywnych emocji, a także doznań fizycznych. Po sesji EMDR mogą również pojawić się intensywne sny lub problemy ze snem. Czasami w trakcie sesji mogą także wystąpić objawy dysocjacyjne. Warto jednak pamiętać, że terapia EMDR jest w pełni bezpieczna, pod warunkiem że jest przeprowadzana przez wykwalifikowanego terapeutę EMDR.

EMDR – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do przeprowadzenia terapii EMDR to m.in. epilepsja, skłonność do omdleń, stosowanie leków psychotropowych oraz nadużywanie substancji psychoaktywnych. Ze względu na to, że sesje EMDR mogą wywołać silne emocje wynikające z ponownego przetworzenia wspomnień, kobiety w ciąży powinny skonsultować wprowadzenie tej formy terapii z lekarzem prowadzącym.

Co więcej, nie zaleca się wykorzystywania terapii EMDR u osób z zaburzeniami dysocjacyjnymi, chyba że terapeuta EMDR ma odpowiednie przeszkolenie w zakresie terapii u osób z tego typu problemami psychicznymi.

 1. Bisson, J.I., Ehlers, A., Matthews, R., Pilling, S., Richards, D., Turner, S. (2007). Psychological treatments for chronic post-traumatic stress disorder. Systematic review and meta-analysis. The British Journal of Psychiatry, 190, 97-104.
 2. Shapiro, F. (2012). EMDR therapy: An overview of current and future research. European Review of Applied Psychology, 62(4), 193-195.
 3. Shapiro, F. (2014). The Role of Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR) Therapy in Medicine: Addressing the Psychological and Physical Symptoms Stemming from Adverse Life Experiences. The Permanente Journal, 18(1), 71-77.
 4. Korn, L.D. (2009). EMDR and the Treatment of Complex PTSD: A Review. Journal of EMDR Practice and Research, 3(4), 264-278.
 5. Capecchi, S. (2021). Dangers of EMDR Therapy: Side Effects, Myths, & Misconceptions. Dostęp online: https://www.choosingtherapy.com/dangers-of-emdr-therapy/ [data: 24.07.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

  Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

 • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

  Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

 • Dyskryminacja w pracy ze względu na zdrowie, w tym zdrowie psychiczne

  Dyskryminacja w miejscu pracy jest problemem, który dotyka wiele osób w całej Polsce. Jedną z indywidualnych cech każdego człowieka, na podstawie której można spotkać się z dyskryminacją, jest zdrowie, w tym zdrowie psychiczne.

 • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

  Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

 • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

  Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

 • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą?

  Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

 • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

  Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

 • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

  Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij