Stres informacyjny - newsy na ekranie smartfona
Weronika Grzywna

Stres informacyjny – czym jest? Jak rozpoznać?

Żyjemy w świecie, w którym z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami. Słuchamy radia, oglądamy telewizję, czy przeglądamy Internet w poszukiwaniu coraz to nowszych informacji. Jak się jednak okazuje, przeciążenie informacjami może przerodzić się w stres informacyjny. Jak go pokonać?

Stres informacyjny – na czym polega?

Na stres informacyjny jesteśmy szczególnie narażeni od marca 2020 roku. Najpierw wybuch pandemii COVID-19, później wojna na Ukrainie, rosnąca inflacja, niepewna sytuacja związana z pracą zawodową i niepokój o domowe finanse. Niemal każdy z nas w obliczu trudności i kryzysów monitoruje sytuację na bieżąco, co niestety wiąże się z otrzymywaniem nadmiaru informacji.

Ekspozycja na nadmierną ilość informacji może bowiem wywołać reakcję stresową. Objawy stresu informacyjnego to m.in.:

Należy także pamiętać o tym, że długotrwały stres niesie za sobą negatywne konsekwencje zarówno dla naszego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Stres może bowiem predysponować do zaburzeń lękowych, depresji czy też zaburzeń odżywiania. Skutkami stresu może być również choroba wieńcowa, choroby układu krążenia czy cukrzyca. Badania pokazują, że długotrwały stres zwiększa ryzyko zawału serca.

Stres informacyjny – przyczyny

Stres informacyjny powiązany jest z przeciążeniem informacyjnym. Obecnie mamy dostęp do tak wielu źródeł informacji, że nie jesteśmy w stanie całkowicie się od nich odciąć, nawet jeżeli wyraźnie wpływa to na nasz nastrój i samopoczucie. Chcemy być na bieżąco, ale nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje niesie za sobą przeciążenie informacjami.

Z psychologicznego punktu widzenia stres informacyjny jest reakcją na nadmiar informacji. Przyjmowanie informacji wiąże się bowiem z obciążeniem poznawczym. Dowiadywanie się nowych rzeczy wymaga od nas wysiłku psychicznego, który jest niezbędny do przyswojenia i przeanalizowania napływających informacji. Jeżeli narażamy nasz umysł na zbyt dużą liczbę różnych informacji w krótkim czasie, wówczas dochodzi do chaosu informacyjnego, a następnie przeciążenia poznawczego.

Stres informacyjny powstaje na skutek nadmiernej stymulacji informacyjnej. Nasz system poznawczy staje się przeciążony. Nie jesteśmy w stanie przetwarzać informacji i jednocześnie tracimy jasność umysłu. Wszystko to prowadzi natomiast do reakcji stresowej, a następnie do dyskomfortu psychicznego.

Polecane dla Ciebie

Stres informacyjny – jak sobie z nim radzić? Techniki, sposoby

Jak pokonać stres informacyjny? Przede wszystkim warto rozpocząć od zmniejszania informacji, jakie do nas napływają. Jeżeli w celu zdobycia nowych informacji korzystamy z telewizora oraz z Internetu, spróbujmy ograniczyć się wyłącznie do korzystania z jednego źródła. Postarajmy się, by informacje, które nie dotyczą nas osobiście, nie trafiały do nas.

Jednocześnie warto zredukować czas, który poświęcamy na poszukiwanie i sprawdzanie informacji. Warto w tym celu ustalić limity czasowe na sprawdzanie nowości. Przykładowo możemy ograniczyć sprawdzanie wiadomości do 2 razy dziennie lub ustalić limit czasowy, np. 30 minut na czytanie wiadomości każdego dnia. Ograniczajmy czas poświęcany na poszukiwanie informacji stopniowo, aż będziemy w stanie ograniczyć go do absolutnego minimum.

Warto również zadbać o swój umysł. Musimy rozsądnie dawkować wiedzę i pozwolić na to, by nasz umysł miał także możliwość odpoczynku. W przypadku pojawienia się objawów stresu informacyjnego możemy spróbować się uspokoić. W tym celu dobrze sprawdzą się techniki relaksacyjne, np. ćwiczenia oddechowe, które pozwolą uspokoić nasz oddech, a tym samym wyciszyć się.

Jeżeli objawy stresu informacyjnego negatywnie wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie, warto wówczas skorzystać z pomocy specjalisty, który nauczy nas skutecznych technik radzenia sobie ze stresem.

  1. Jachym, W. (2017). Stres informacyjny – czy dostrzegamy zagrożenie dla zdrowia? Health Promotion & Physical Activity, 1(1): 23-30.
  2. Heszen, I. (2013). Psychologia stresu. Warszawa.
  3. Litzcke, S. (2007). Stres, mobbing i wypalenie zawodowe. Gdańsk.
  4. Babik, W. (2010). O natłoku informacji i związanym z nim przeciążeniu informacyjnym. W: Człowiek, media, edukacja, red. J. Morbitzer. Kraków.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Lunatykowanie, sennowłóctwo – czy somnambulizm można wyleczyć?

    Lunatykowanie, inaczej somnambulizm lub sennowłóctwo, to zaburzenie snu występujące u osób dorosłych, ale jednak przede wszystkim u małych dzieci. Doświadcza go od kilku do kilkunastu procent najmłodszych. Czym jest ta przypadłość? Co wiadomo na jej temat?

  • Abulia – czym jest? Objawy, przyczyny, leczenie

    Abulia to stan, który charakteryzuje się brakiem motywacji oraz woli do podejmowania jakichkolwiek aktywności. Skutkuje spadkiem zainteresowania, trudnościami z podejmowaniem decyzji i zubożeniem emocjonalnym. Abulia bardzo często współwystępuje z różnego rodzaju zaburzeniami o podłożu psychicznym. Jak wyleczyć abulię?  

  • Astenia – objawy, przyczyny, leczenie

    Astenia, czyli przewlekłe zmęczenie, to stan, w którym czujemy się nieustannie osłabieni, znużeni i towarzyszy nam brak motywacji. Astenia nie jest jednak zwykłym zmęczeniem, może być bowiem zarówno przyczyną, jak i objawem poważnych schorzeń oraz zaburzeń. Co to jest astenia? Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

  • Kompleks Elektry – na czym polega?

    Większość z nas – przede wszystkim za sprawą szkolnego nauczania i lekcji języka polskiego – słyszało o kompleksie Edypa i mniej więcej wie, na czym polega. Czym jest jednak kompleks Elektry i na czym polega?

  • Syndrom oszusta – na czym polega?

    Masz wrażenie, że sukcesy, jakie osiągasz, są czystym przypadkiem? Czujesz, że nie zasługujesz na swoje osiągnięcia? Być może cierpisz na syndrom oszusta, który związany jest z brakiem wiary we własne możliwości. Według badań syndromu oszusta doświadcza w jakimś aspekcie swojego życia aż 70 proc. populacji. Jakie są jego przyczyny i jak go pokonać?

  • Syndrom Piotrusia Pana – na czym polega? Jak żyć z Piotrusiem Panem?

    Syndrom Piotrusia Pana to pojęcie określające mężczyznę, który pomimo swojego dorosłego wieku nie potrafi zachowywać się jak dorosła, dojrzała osoba. Piotruś Pan nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny i prowadzi powierzchowne życie. Jak wygląda leczenie syndromu Piotrusia Pana i jak najskuteczniej z nim walczyć?

  • Jakie są etapy żałoby?

    Strata bliskiej osoby to zawsze trudne i bolesne doświadczenie. Zmagamy się wtedy z wieloma negatywnymi emocjami, które utrudniają nasze codzienne funkcjonowanie. Po śmierci bliskiej osoby doświadczamy żałoby, która pozwoli nam pogodzić się ze stratą i nauczyć się żyć „na nowo”. Na czym polega żałoba i jakie są jej etapy? Jak poradzić sobie z żałobą?

  • Jak sobie radzić po śmierci bliskiej osoby?

    Pogodzenie się ze śmiercią kogoś bliskiego jest bardzo trudnym zadaniem. W obliczu śmierci bliskiej osoby odczuwamy bowiem szereg różnych emocji. Czujemy rozpacz, mamy wrażenie, że jesteśmy bezradni, że to, co się wydarzyło, jest niesprawiedliwe. Strata ukochanej osoby zawsze wywołuje ból, jednak w pewnym momencie będziemy musieli nauczyć się żyć na nowo. Jak to zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij