Stres informacyjny - newsy na ekranie smartfona
Weronika Grzywna

Stres informacyjny – czym jest? Jak rozpoznać?

Żyjemy w świecie, w którym z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami. Słuchamy radia, oglądamy telewizję, czy przeglądamy Internet w poszukiwaniu coraz to nowszych informacji. Jak się jednak okazuje, przeciążenie informacjami może przerodzić się w stres informacyjny. Jak go pokonać?

Stres informacyjny – na czym polega?

Na stres informacyjny jesteśmy szczególnie narażeni od marca 2020 roku. Najpierw wybuch pandemii COVID-19, później wojna na Ukrainie, rosnąca inflacja, niepewna sytuacja związana z pracą zawodową i niepokój o domowe finanse. Niemal każdy z nas w obliczu trudności i kryzysów monitoruje sytuację na bieżąco, co niestety wiąże się z otrzymywaniem nadmiaru informacji.

Ekspozycja na nadmierną ilość informacji może bowiem wywołać reakcję stresową. Objawy stresu informacyjnego to m.in.:

Należy także pamiętać o tym, że długotrwały stres niesie za sobą negatywne konsekwencje zarówno dla naszego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Stres może bowiem predysponować do zaburzeń lękowych, depresji czy też zaburzeń odżywiania. Skutkami stresu może być również choroba wieńcowa, choroby układu krążenia czy cukrzyca. Badania pokazują, że długotrwały stres zwiększa ryzyko zawału serca.

Stres informacyjny – przyczyny

Stres informacyjny powiązany jest z przeciążeniem informacyjnym. Obecnie mamy dostęp do tak wielu źródeł informacji, że nie jesteśmy w stanie całkowicie się od nich odciąć, nawet jeżeli wyraźnie wpływa to na nasz nastrój i samopoczucie. Chcemy być na bieżąco, ale nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje niesie za sobą przeciążenie informacjami.

Z psychologicznego punktu widzenia stres informacyjny jest reakcją na nadmiar informacji. Przyjmowanie informacji wiąże się bowiem z obciążeniem poznawczym. Dowiadywanie się nowych rzeczy wymaga od nas wysiłku psychicznego, który jest niezbędny do przyswojenia i przeanalizowania napływających informacji. Jeżeli narażamy nasz umysł na zbyt dużą liczbę różnych informacji w krótkim czasie, wówczas dochodzi do chaosu informacyjnego, a następnie przeciążenia poznawczego.

Stres informacyjny powstaje na skutek nadmiernej stymulacji informacyjnej. Nasz system poznawczy staje się przeciążony. Nie jesteśmy w stanie przetwarzać informacji i jednocześnie tracimy jasność umysłu. Wszystko to prowadzi natomiast do reakcji stresowej, a następnie do dyskomfortu psychicznego.

Powiązane produkty

Stres informacyjny – jak sobie z nim radzić? Techniki, sposoby

Jak pokonać stres informacyjny? Przede wszystkim warto rozpocząć od zmniejszania informacji, jakie do nas napływają. Jeżeli w celu zdobycia nowych informacji korzystamy z telewizora oraz z Internetu, spróbujmy ograniczyć się wyłącznie do korzystania z jednego źródła. Postarajmy się, by informacje, które nie dotyczą nas osobiście, nie trafiały do nas.

Jednocześnie warto zredukować czas, który poświęcamy na poszukiwanie i sprawdzanie informacji. Warto w tym celu ustalić limity czasowe na sprawdzanie nowości. Przykładowo możemy ograniczyć sprawdzanie wiadomości do 2 razy dziennie lub ustalić limit czasowy, np. 30 minut na czytanie wiadomości każdego dnia. Ograniczajmy czas poświęcany na poszukiwanie informacji stopniowo, aż będziemy w stanie ograniczyć go do absolutnego minimum.

Warto również zadbać o swój umysł. Musimy rozsądnie dawkować wiedzę i pozwolić na to, by nasz umysł miał także możliwość odpoczynku. W przypadku pojawienia się objawów stresu informacyjnego możemy spróbować się uspokoić. W tym celu dobrze sprawdzą się techniki relaksacyjne, np. ćwiczenia oddechowe, które pozwolą uspokoić nasz oddech, a tym samym wyciszyć się.

Jeżeli objawy stresu informacyjnego negatywnie wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie, warto wówczas skorzystać z pomocy specjalisty, który nauczy nas skutecznych technik radzenia sobie ze stresem.

 1. Jachym, W. (2017). Stres informacyjny – czy dostrzegamy zagrożenie dla zdrowia? Health Promotion & Physical Activity, 1(1): 23-30.
 2. Heszen, I. (2013). Psychologia stresu. Warszawa.
 3. Litzcke, S. (2007). Stres, mobbing i wypalenie zawodowe. Gdańsk.
 4. Babik, W. (2010). O natłoku informacji i związanym z nim przeciążeniu informacyjnym. W: Człowiek, media, edukacja, red. J. Morbitzer. Kraków.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

  Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

 • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

  Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

 • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

  Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

 • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

  Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

 • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą psychicznie?

  Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

 • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

  Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

 • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

  Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

 • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

  Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij