Uraz głowy
Arkadiusz Dąbek

Urazy głowy mogą być czynnikiem ryzyka rozwoju raka mózgu

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że urazy głowy mogą zwiększać ryzyko wystąpienia raka mózgu poprzez zmianę zachowania komórek – astrocyty po uszkodzeniu mogą ponownie zachowywać się jak komórki macierzyste.    

Urazy głowy mogą mieć związek z rozwojem glejaka

Naukowcy z Cancer Institute na University College London przedstawili istotne informacje na temat tego, w jaki sposób urazy głowy mogą przyczyniać się do rozwoju stosunkowo rzadkiej, ale jednocześnie bardzo inwazyjnej formy guza mózgu określanego mianem glejaka. Zespół UCL wskazał potencjalny scenariusz tłumaczący ten związek – uczeni sugerują, że mutacje genetyczne działające w koordynacji ze stanem zapalnym tkanki mózgowej, czynią je bardziej podatnymi na rozwój nowotworu. Mimo że badanie to zostało w większości przeprowadzone na myszach, dowodzi, że należy przeanalizować znaczenie tych odkryć wobec ludzi.

Kierownikiem badania była profesor Simona Parrinello, badaczka stwierdziła, że uraz mózgu może przyczynić się do podwyższonego ryzyka wystąpienia choroby nowotworowej mózgu w okresie późniejszym. Członkowie jej zespołu szukali potwierdzenia swojej hipotezy na przykładzie ludzkiej populacji. Analizie poddano dokumentację medyczną ponad 20 000 osób, u których wykryto uszkodzenia głowy, porównując wskaźnik występowania zmian nowotworowych w mózgu z grupą kontrolną, zgodną pod kątem wieku, płci i statusu społeczno-ekonomicznego. Ustalono, że pacjenci, u których doszło do urazu głowy, byli niemal czterokrotnie bardziej narażeni na rozwój raka mózgu w późniejszym okresie życia niż ci, którzy nigdy nie odnieśli obrażeń głowy.

Wiemy, że w zdrowych tkankach występuje wiele mutacji, które wydają się nie powodować znaczących negatywnych skutków. W młodym mózgu podstawowy stan zapalny jest niski, więc mutacje są utrzymywane w równowadze, nawet po wystąpieniu poważnego obrażenia tego narządu. Natomiast w okresie starzenia się, stan zapalny narasta w całym mózgu, ale bardziej intensywnie w miejscu uprzedniego urazu – może to doprowadzić do osiągnięcia pewnego progu, po którym mutacja zaczyna się objawiać.

Czym jest glejak? Jak objawia się guz mózgu?

Glejaki to rodzaj zmian nowotworowych ośrodkowego układu nerwowego, zróżnicowanych pod względem  zakresu komórek mózgowych, z których powstają (astrocyty i/lub oligodentrocyty) oraz od stopnia agresywności (w kolejności od najmniej do najbardziej agresywnej: glejak wysoko zróżnicowany glejak anaplastyczny, glejak wielopostaciowy).

Do charakterystycznych objawów glejaka należą:

  • zaburzenia o podłożu neurologicznym, w tym zaburzenia wzroku, trudności w mówieniu i rozumieniu mowy,
  • silne bóle głowy,
  • uczucie senności i towarzyszące mu wymioty oraz mdłości,
  • poczucie spadku siły w mięśniach,
  • zanik czucia w danej części ciała,
  • napady padaczkowe,
  • różnice w zachowaniu i zmiany osobowości.

Powiązane produkty

Glejak – rokowanie

Rokowanie przy występowaniu glejaka jest uzależnione od typu nowotworu – ustalenie właściwości cząsteczkowych tkanki nowotworowej umożliwia ustalenie trafnej diagnozy i wdrożenie właściwego leczenia. Guzy ograniczone charakteryzują się najkorzystniejszym rokowaniem, zdecydowanie gorszym – guzy rozlane. Naciekające glejaki mózgu to: gwiaździaki o wzroście rozlanym, skąpodrzewiaki oraz glejaki mózgu mieszane.

Poznaj ofertę nutridrinków na DOZ.pl

Najgorsze prognozy obejmują rozlane glejaki linii środkowej, gdzie przeciętne prawdopodobieństwo przeżycia to zaledwie około jednego roku. Nowotwory złośliwe IV stopnia wykazują nieco korzystniejsze prognozy – w zależności od molekularnej charakterystyki, przeciętne przeżycie wynosi od dwóch do sześciu lat (dla guzów z mutacją IDH) i od jednego roku do trzech lat bez mutacji. Rozsiane guzy o II i III stopniu złośliwości, z mutacją IDH i kodelekcją 1p/19q, mają prognozy dochodzące do kilku lat (są to nowotwory wykazujące dobrą reakcję na chemioterapię PCV). W odniesieniu do nowotworów o charakterze łagodnym prognoza po operacyjnym zabiegu usunięcia jest dobra.

  1. H. Simpson Ragdale, K. Melanie, W. Tang i in., Injury primes mutation-bearing astrocytes for dedifferentiation in later life, “Cell” 2023 [online], https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(23)00152-5?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0960982223001525%3Fshowall%3Dtrue, [dostęp:] 25.02.2023.
  2. Head injuries could be a risk factor for developing brain cancer, “sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2023/02/230224135003.htm, [dostęp:] 25.02.2023.
  3. Fundacja Glioma Center, Rokowania, https://glioma-center.com/rokowania/, [dostęp:] 25.02.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij