Co pić na stres i zmęczenie?
Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.
- Woda dobra na stres
- Melisa lekarska na uspokojenie
- Rumianek na uspokojenie
- Chmiel zwyczajny
- Dziurawiec zwyczajny i jego działanie uspokajające
- Zielona herbata i jej właściwości wyciszające
Woda dobra na stres
Woda jest substancją absolutnie niezbędną do życia i optymalnego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Stąd dbałość o odpowiednie nawodnienie jest tak ważne dla zdrowia i dobrostanu psychofizycznego. Wśród najczęstszych objawów niedostatecznego spożycia wody wymienia się m.in.:
- obniżenie wydolności fizycznej organizmu,
- pogorszenie funkcji poznawczych (zwłaszcza pamięci i koncentracji uwagi),
- zmniejszenie apetytu,
- złe samopoczucie psychofizyczne,
- osłabienie,
- senność,
- wzmożony lęk,
- drażliwość,
- bóle i zawroty głowy.
Całkowite dobowe zapotrzebowanie na płyny uwzględnia nie tylko wypijaną wodę, lecz również płyny przyjmowane w formie zup, soków, koktajli, smoothie, kisieli, budyniu, mleka, przetworów mlecznych (jogurtu pitnego, kefiru, maślanki), napojów roślinnych, świeżych warzyw, owoców i innych produktów żywnościowych. Jednakże woda pitna powinna stanowić co najmniej połowę wyliczonej wartości.
Melisa lekarska na uspokojenie
Napar z liści melisy lekarskiej ma działanie uspokajające, przeciwstresowe oraz wspomagające pamięć i dobry sen. Melisa jest źródłem wielu różnych związków bioaktywnych, wśród których wymienia się głównie polifenole i olejki eteryczne. W celu przygotowania naparu należy 1-2 łyżeczki suszonych liści melisy lekarskiej zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na 10-15 minut, a następnie przecedzić. Tak przygotowany napar z liści melisy lekarskiej zaleca się spożywać 1-3 razy dziennie w okresie silnego stresu i napięcia psychicznego.
Rumianek na uspokojenie
Napar z rumianku może wykazywać działanie uspokajające, przeciwlękowe i przeciwdepresyjne, dzięki czemu może pomóc w walce z przewlekłym stresem oraz zaburzeniami lękowymi. Rumianek zawiera flawonoidy, w tym apigeninę, której przypisuje się właściwości antydepresyjne wynikające z wpływu na receptory α-adrenergiczne, dopaminergiczne i serotoninergiczne 5-HT3. Sugeruje się, że napar z rumianku wypity w godzinach późnopopołudniowych oraz wieczornych pomaga się uspokoić i odprężyć, aby łatwiej zapaść w zdrowy sen. W celu sporządzenia naparu z rumianku należy 1-2 łyżeczki suszonego koszyczku rumianku zalać szklanką gorącej wody, zaparzać pod przykryciem przez 5-10 minut, a następnie przecedzić.
Chmiel zwyczajny
Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus L.) jest rośliną wieloletnią, która jest stosowana w celu zmniejszenia objawów bezsenności i stresu psychicznego o łagodnym nasileniu. Napar z szyszek chmielu może znacząco złagodzić objawy depresji, lęku i stresu u zdrowych młodych dorosłych zgłaszających łagodną depresję, zaburzenia lękowe i stres. Chmiel zwyczajny ma działanie uspokajające oraz ułatwiające zasypianie i prawidłowy przebieg snu. Stwierdzono, że mieszanka odmian chmielu Saaz i Saphir może w szczególności pomóc złagodzić zaburzenia snu dzięki wysokiej zawartości ksantohumolu i humulonu, czyli substancji odpowiedzialnych za uspokajające i nasenne właściwości chmielu. Aby przygotować napar z szyszek chmielu, należy 1-2 łyżki szyszek chmielu zalać szklanką wrzącej wody, przykryć i odstawić na 15 minut. Następnie przecedzić i spożywać 2-3 razy dziennie przed głównymi posiłkami, aby poprawić trawienie, lub 1 raz dziennie przed snem.
Dziurawiec zwyczajny i jego działanie uspokajające
Napar z dziurawca najczęściej poleca się w stanach zmęczenia psychicznego oraz w okresie intensywnej pracy umysłowej. Sugeruje się, że napar z dziurawca wywiera korzystny wpływ na samopoczucie psychofizyczne i funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Napar z dziurawca warto spożywać w godzinach późnopopołudniowych i wieczornych, gdy głównym celem jest jego działanie uspokajające, wyciszające, odprężające oraz poprawiające nastrój. Picie dziurawca w godzinach wieczornych może się dodatkowo korzystnie przełożyć na poprawę jakości i długości snu.
Zielona herbata i jej właściwości wyciszające
Zielona herbata uznawana jest za jeden z najzdrowszych gorących napojów na świecie, co ma związek z wysoką zawartością antyoksydantów. Przeprowadzone badania wykazały, że codzienne spożywanie zielonej herbaty w ilości 500 ml może zmniejszać o 29% ryzyko rozwoju zaburzeń poznawczych. Doniesienia literaturowe wskazują, że teanina zawarta w zielonej herbacie ma pozytywny wpływ na sprawność poznawczą, stan emocjonalny (zmniejsza poziom napięcia i lęku), jakość snu oraz relaksację organizmu. L-teanina stymuluje aktywność fal mózgowych alfa, co sprzyja obniżeniu poziomu lęku i zwiększeniu wydolności psychicznej. Regularne picie zielonej herbaty bogatej w L-teaninę może zmniejszyć odczuwany stres i niepokój u osób narażonych na stresujące warunki życia. Dowiedziono, że codzienne spożywanie zielonej herbaty o wysokiej zawartości teaniny i argininy korzystnie wpływa na poprawę obniżonego nastroju.