Kobieta trzymana za rękę w trakcie przeżywania żałoby
Weronika Grzywna

Jakie są etapy żałoby?

Strata bliskiej osoby to zawsze trudne i bolesne doświadczenie. Zmagamy się wtedy z wieloma negatywnymi emocjami, które utrudniają nasze codzienne funkcjonowanie. Po śmierci bliskiej osoby doświadczamy żałoby, która pozwoli nam pogodzić się ze stratą i nauczyć się żyć „na nowo”. Na czym polega żałoba i jakie są jej etapy? Jak poradzić sobie z żałobą?

Czym jest żałoba?

Psychologowie definiują żałobę jako naturalny i adaptacyjny proces psychiczny odnoszący się do każdego zdarzenia, na skutek którego dana osoba ponosi stratę kogoś lub czegoś dla niej ważnego. Żałoba jest więc naturalną i zupełnie normalną reakcją organizmu na śmierć bliskiego. Wiąże się z wieloma emocjami, które różnią się od siebie w zależności od danej osoby.

Podczas żałoby możemy odczuwać m.in. smutek, żal, rozpacz, złość, poczucie bezradności, frustrację, niedowierzanie czy też szok. W trakcie żałoby musimy dać sobie prawo do odczuwania wszystkich emocji, które w danym momencie do nas przychodzą.

Jakie wyróżniamy etapy żałoby?

Z psychologicznego punktu widzenia żałoba ma pewne etapy, przez które każdy z nas powinien przejść w sytuacji śmierci bliskiej osoby. Nie istnieje jednak jeden sztywny szablon przejścia żałoby. Etapy wymieniane w literaturze psychologicznej są jedynie drogowskazem sugerującym, w jaki sposób żałoba może przebiegać.

Przejście przez kolejne etapy żałoby pozwoli natomiast na jej przepracowanie, a tym samym pogodzenie się ze stratą bliskiej osoby. Wyróżniamy 4 etapy żałoby:

 • Faza I – szok i otępienie – etap ten ma miejsce tuż po śmierci bliskiego. Na tym etapie pojawiają się pierwsze emocje, a więc szok i niedowierzanie. Trudno nam uwierzyć, że bliski odszedł i już nigdy nie wróci. Nie chcemy dopuścić do siebie tej myśli. Możemy nawet wypierać fakty i zaprzeczać temu, co się stało.
 • Faza II – tęsknota i złość – w tej fazie odczuwamy silną tęsknotę za zmarłą osobą. Wspominamy ją i analizujemy naszą relację. Czujemy złość na siebie za różne rzeczy: za te, które zrobiliśmy, oraz te, których nie udało nam się zrobić za życia zmarłego. Na tym etapie możemy odczuwać złość nawet w stosunku do zmarłej osoby.
 • Faza III – dezorganizacja i rozpacz  w tej fazie uświadamiamy sobie nieodwracalną stratę. Zderzamy się z rzeczywistością i zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że zmarły już nie wróci. Możemy czuć się bezsilni i bezradni. Etap ten powiązany jest z głębokim smutkiem, który może przerodzić się w depresję.
 • Faza IV – akceptacja/reorganizacja – to ostatni etap, który kończy żałobę. Konfrontujemy się ze stratą i zaczynamy ją akceptować. W tej fazie uczymy się powrotu do codziennego życia – uczymy się „żyć na nowo”, bez bliskiej nam osoby.

Powiązane produkty

Jak poradzić sobie z żałobą?

Przeżywanie żałoby to całkowicie indywidualne doświadczenie, które pozwala nam poradzić sobie z odejściem ważnej dla nas osoby. Każdy z nas musi więc mieć szansę na to, by przejść żałobę we własnym tempie, w indywidualny sposób. Przede wszystkim musimy dać sobie wystarczającą ilość czasu na przejście przez każdy etap żałoby. Nie możemy bowiem oczekiwać, że będziemy w stanie natychmiastowo pogodzić się ze śmiercią bliskiego. Co więcej, musimy pozwolić sobie na przeżywanie emocji – nie tłummy ich, pozwólmy sobie na ich odczuwanie.

W czasie żałoby ogromną rolę odgrywa również wsparcie bliskich osób. Warto porozmawiać o zaistniałej sytuacji z kimś bliskim, nawet jeżeli rozmowa wydaje nam się bardzo trudna. Sama świadomość posiadania osób, które są przy nas i okazują nam wsparcie, może pomóc nam szybciej uporać się ze stratą.

Niestety nie zawsze będziemy w stanie poradzić sobie samodzielnie w takiej sytuacji. Jeżeli podczas żałoby odczuwasz objawy depresyjne lub masz myśli samobójcze, to jest moment, w którym należy zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże Ci przejść przez ten trudny czas. Do specjalisty warto również zgłosić się wtedy, gdy pomimo upływu dużej ilości czasu nadal nie jesteś w stanie wrócić do codziennych obowiązków i ról życiowych.

Dowiedz się na DOZ.pl, jak rozpoznać objawy depresji

Kiedy kończy się żałoba?

„Czy żałoba mija? Ile trwa żałoba?” – to pytania, które zadaje sobie wiele osób. W rzeczywistości to, ile będzie trwać żałoba, jest całkowicie indywidualną sprawą. Mianowicie każdy z nas powinien przejść żałobę we własnym tempie. Nie oznacza to jednak, że żałoba powinna trwać w nieskończoność.

Specjaliści są zdania, że w obliczu straty najbliższej osoby okres żałoby trwa około roku. Za patologiczną żałobę z kolei uważana jest żałoba, której objawy utrzymują się po ponad dwóch latach od śmierci bliskiego.

Pamiętajmy, że strata bliskiej osoby to bardzo trudne doświadczenie (jedno z najtrudniejszych, jakie może nas spotkać w życiu), które może przewyższyć nasze możliwości samodzielnego radzenia sobie. Dlatego jeżeli objawy żałoby są bardzo silne lub utrzymują się przez długi czas, jest to dobry moment na to, by poprosić o pomoc specjalistę.

 1. Krupka-Matuszczyk, I., Matuszczyk, M. (2014). Psychopatologiczne oblicza żałoby. Czasopismo Psychologiczne – Psychological Journal 20, 2, s. 267-271.
 2. Janusz, B., Drożdżowicz, L. (2013). Śmierć i żałoba w rodzinie. Oddziaływania terapeutyczne. Psychoterapia 2 (165), s. 45–54.
 3. Kleszcz-Szczyrba, R. (2016). Czy każdej stracie „potrzebna jest” żałoba i czy każdej żałobie „potrzebna jest” terapia?. W: R. Kleszcz-Szczyrba, A. Gałuszka (red.), Utrata i żałoba: teoria i praktyka (s. 111-121). Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.
 4. Understanding the five stages of grief. Dostęp online: https://www.cruse.org.uk/understanding-grief/effects-of-grief/five-stages-of-grief/ [data: 10.05.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

  Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

 • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

  Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

 • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

  Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

 • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

  Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

 • Introwertyk – kto to? Jakie ma cechy? Test na introwertyzm

  Czujesz się wyczerpany po spotkaniach towarzyskich i potrzebujesz chwili dla siebie, żeby odpocząć? Wolisz spędzać czas w samotności zamiast w grupie nieznajomych? Być może jesteś introwertykiem i czerpiesz energię do życia ze swojego wnętrza. Dowiedz się więcej na temat tego, jakie są cechy introwertyka.

 • Efekt Mandeli – czym jest? Dlaczego pamiętamy rzeczy, których nigdy nie było...?

  Ile razy miałeś wrażenie, że coś wydarzyło się inaczej, niż opowiadają inni? A może wraz z tymi osobami myliłeś się co do przebiegu danego zdarzenia? Takie sytuacje to efekt Mandeli, który doskonale opisuje zjawisko fałszywych wspomnień. Na czym polega efekt Mandeli i co mówi o nim nauka?

 • Gaslighting: co to jest? Przykłady i jak się przed nim bronić

  Ktoś cały czas podważa Twoje zdanie? Sugeruje, że zawsze wszystko źle pamiętasz i cały czas musi Cię poprawiać? Być może jesteś ofiarą gaslightingu – formy przemocy, która polega na manipulowaniu drugą osobą w taki sposób, by przestała wierzyć swojemu osądowi. Czym jest gaslighting i jak się przed nim bronić?

 • Mobbing – jak wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne?

  Mobbing to wszelkiego rodzaju działania, które polegają na nękaniu pracowników – m.in. poniżanie, ośmieszanie, ignorowanie, plotkowanie za plecami czy izolowanie od grupy współpracowników. Ofiary mobbingu często zmagają się z szeregiem negatywnych emocji i nie wiedzą, co mogą w takiej sytuacji zrobić. Jakie są przejawy mobbingu? Jak wygląda mobbing w pracy i jak z nim walczyć?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij