Kobieta trzymana za rękę w trakcie przeżywania żałoby
Weronika Grzywna

Jakie są etapy żałoby?

Strata bliskiej osoby to zawsze trudne i bolesne doświadczenie. Zmagamy się wtedy z wieloma negatywnymi emocjami, które utrudniają nasze codzienne funkcjonowanie. Po śmierci bliskiej osoby doświadczamy żałoby, która pozwoli nam pogodzić się ze stratą i nauczyć się żyć „na nowo”. Na czym polega żałoba i jakie są jej etapy? Jak poradzić sobie z żałobą?

Czym jest żałoba?

Psychologowie definiują żałobę jako naturalny i adaptacyjny proces psychiczny odnoszący się do każdego zdarzenia, na skutek którego dana osoba ponosi stratę kogoś lub czegoś dla niej ważnego. Żałoba jest więc naturalną i zupełnie normalną reakcją organizmu na śmierć bliskiego. Wiąże się z wieloma emocjami, które różnią się od siebie w zależności od danej osoby.

Podczas żałoby możemy odczuwać m.in. smutek, żal, rozpacz, złość, poczucie bezradności, frustrację, niedowierzanie czy też szok. W trakcie żałoby musimy dać sobie prawo do odczuwania wszystkich emocji, które w danym momencie do nas przychodzą.

Jakie wyróżniamy etapy żałoby?

Z psychologicznego punktu widzenia żałoba ma pewne etapy, przez które każdy z nas powinien przejść w sytuacji śmierci bliskiej osoby. Nie istnieje jednak jeden sztywny szablon przejścia żałoby. Etapy wymieniane w literaturze psychologicznej są jedynie drogowskazem sugerującym, w jaki sposób żałoba może przebiegać.

Przejście przez kolejne etapy żałoby pozwoli natomiast na jej przepracowanie, a tym samym pogodzenie się ze stratą bliskiej osoby. Wyróżniamy 4 etapy żałoby:

 • Faza I – szok i otępienie – etap ten ma miejsce tuż po śmierci bliskiego. Na tym etapie pojawiają się pierwsze emocje, a więc szok i niedowierzanie. Trudno nam uwierzyć, że bliski odszedł i już nigdy nie wróci. Nie chcemy dopuścić do siebie tej myśli. Możemy nawet wypierać fakty i zaprzeczać temu, co się stało.
 • Faza II – tęsknota i złość – w tej fazie odczuwamy silną tęsknotę za zmarłą osobą. Wspominamy ją i analizujemy naszą relację. Czujemy złość na siebie za różne rzeczy: za te, które zrobiliśmy, oraz te, których nie udało nam się zrobić za życia zmarłego. Na tym etapie możemy odczuwać złość nawet w stosunku do zmarłej osoby.
 • Faza III – dezorganizacja i rozpacz  w tej fazie uświadamiamy sobie nieodwracalną stratę. Zderzamy się z rzeczywistością i zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że zmarły już nie wróci. Możemy czuć się bezsilni i bezradni. Etap ten powiązany jest z głębokim smutkiem, który może przerodzić się w depresję.
 • Faza IV – akceptacja/reorganizacja – to ostatni etap, który kończy żałobę. Konfrontujemy się ze stratą i zaczynamy ją akceptować. W tej fazie uczymy się powrotu do codziennego życia – uczymy się „żyć na nowo”, bez bliskiej nam osoby.

Powiązane produkty

Jak poradzić sobie z żałobą?

Przeżywanie żałoby to całkowicie indywidualne doświadczenie, które pozwala nam poradzić sobie z odejściem ważnej dla nas osoby. Każdy z nas musi więc mieć szansę na to, by przejść żałobę we własnym tempie, w indywidualny sposób. Przede wszystkim musimy dać sobie wystarczającą ilość czasu na przejście przez każdy etap żałoby. Nie możemy bowiem oczekiwać, że będziemy w stanie natychmiastowo pogodzić się ze śmiercią bliskiego. Co więcej, musimy pozwolić sobie na przeżywanie emocji – nie tłummy ich, pozwólmy sobie na ich odczuwanie.

W czasie żałoby ogromną rolę odgrywa również wsparcie bliskich osób. Warto porozmawiać o zaistniałej sytuacji z kimś bliskim, nawet jeżeli rozmowa wydaje nam się bardzo trudna. Sama świadomość posiadania osób, które są przy nas i okazują nam wsparcie, może pomóc nam szybciej uporać się ze stratą.

Niestety nie zawsze będziemy w stanie poradzić sobie samodzielnie w takiej sytuacji. Jeżeli podczas żałoby odczuwasz objawy depresyjne lub masz myśli samobójcze, to jest moment, w którym należy zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże Ci przejść przez ten trudny czas. Do specjalisty warto również zgłosić się wtedy, gdy pomimo upływu dużej ilości czasu nadal nie jesteś w stanie wrócić do codziennych obowiązków i ról życiowych.

Dowiedz się na DOZ.pl, jak rozpoznać objawy depresji

Kiedy kończy się żałoba?

„Czy żałoba mija? Ile trwa żałoba?” – to pytania, które zadaje sobie wiele osób. W rzeczywistości to, ile będzie trwać żałoba, jest całkowicie indywidualną sprawą. Mianowicie każdy z nas powinien przejść żałobę we własnym tempie. Nie oznacza to jednak, że żałoba powinna trwać w nieskończoność.

Specjaliści są zdania, że w obliczu straty najbliższej osoby okres żałoby trwa około roku. Za patologiczną żałobę z kolei uważana jest żałoba, której objawy utrzymują się po ponad dwóch latach od śmierci bliskiego.

Pamiętajmy, że strata bliskiej osoby to bardzo trudne doświadczenie (jedno z najtrudniejszych, jakie może nas spotkać w życiu), które może przewyższyć nasze możliwości samodzielnego radzenia sobie. Dlatego jeżeli objawy żałoby są bardzo silne lub utrzymują się przez długi czas, jest to dobry moment na to, by poprosić o pomoc specjalistę.

 1. Krupka-Matuszczyk, I., Matuszczyk, M. (2014). Psychopatologiczne oblicza żałoby. Czasopismo Psychologiczne – Psychological Journal 20, 2, s. 267-271.
 2. Janusz, B., Drożdżowicz, L. (2013). Śmierć i żałoba w rodzinie. Oddziaływania terapeutyczne. Psychoterapia 2 (165), s. 45–54.
 3. Kleszcz-Szczyrba, R. (2016). Czy każdej stracie „potrzebna jest” żałoba i czy każdej żałobie „potrzebna jest” terapia?. W: R. Kleszcz-Szczyrba, A. Gałuszka (red.), Utrata i żałoba: teoria i praktyka (s. 111-121). Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.
 4. Understanding the five stages of grief. Dostęp online: https://www.cruse.org.uk/understanding-grief/effects-of-grief/five-stages-of-grief/ [data: 10.05.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Agresja – czym jest i z czego wynika? Agresja wrodzona a agresja nabyta

  Agresja jest zjawiskiem, które ma zarówno elementy wrodzone, jak i nabyte. Istnieją biologiczne uwarunkowania, które mogą wpływać na skłonność do agresji, jednak istotną rolę odgrywa również społeczne uczenie się oraz interakcje z otoczeniem. Co to jest agresja? Jakie są rodzaje agresji i jak na nią reagować? Jak jej nie ulec i nie krzywdzić innych?

 • Terapia EMDR – na czym polega?

  Terapia EMDR (ang. Eye Movement Desensitization and Reprocessing) to jedna z form psychoterapii nazywana odwrażliwianiem i przetwarzaniem za pomocą ruchu gałek ocznych. Wykorzystywana jest wśród pacjentów cierpiących na zespół stresu pourazowego oraz innych osób zmagających się z traumą. Na czym polega odwrażliwianie? Jak wygląda metoda EMDR?

 • Empatia – czym jest i czy można się jej nauczyć?

  Empatia to umiejętność współodczuwania stanów emocjonalnych innych osób, zdolność rozumienia tego, co druga osoba czuje w danej chwili. Ta umiejętność pomaga nam w codziennym życiu, ponieważ to właśnie dzięki niej budujemy relacje społeczne i nawiązujemy więzi. Jakie są rodzaje empatii? Czy empatię można wykształcić, czy jest wrodzona? Jak okazywać empatię?

 • Jak poradzić sobie z rozstaniem?

  Zakończenie związku to bardzo trudne doświadczenie dla każdego. Niezależnie od tego, ile trwał nasz związek i jak bardzo byliśmy związani z drugą osobą, to naturalne, że po rozstaniu będziemy doświadczać wielu negatywnych emocji. W obliczu smutku, rozpaczy i bólu mamy wrażenie, że już nigdy nie będzie tak samo. Jak poradzić sobie z bólem po rozstaniu?

 • Jakie są objawy dysmorfofobii? Jakie przyczyny i metody leczenia?

  Dysmorfofobia to inaczej cielesne zaburzenia dysmorficzne, które polegają na nadmiernym zaabsorbowaniu wyglądem swojego ciała. Szacuje się, że zaburzenie to dotyczy około 2 proc. populacji i dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jakie są objawy dysmorfofobii? Jak ją leczyć?

 • Powrót do szkoły po wakacjach – jak wspierać dziecko w tym trudnym czasie?

  Powrót do szkoły po dwóch miesiącach wakacji jest bez wątpienia ogromnym wyzwaniem. Dziecko może mieć trudności z powrotem do szkolnej rutyny, dlatego jeszcze w trakcie wakacji warto pomyśleć o tym, jak pomóc młodemu człowiekowi w związku ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym. Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły po wakacjach?

 • Dysforia – co to jest? Objawy, leczenie, przyczyny

  Dysforia to stan emocjonalny będący przeciwieństwem euforii, którą każdy z nas dobrze zna. Dysforia charakteryzuje się negatywnymi objawami, m.in. przygnębieniem i wyolbrzymianiem bodźców lub sytuacji, które się nam przydarzają. Z kolei wszystko to negatywnie wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Jakie są inne objawy dysforii? Jak ją leczyć?

 • Asertywność – jak ją wyćwiczyć?

  Czy zdarzyło Ci się kiedyś czuć się przytłoczonym lub niezdolnym do wyrażenia swoich potrzeb i opinii w sposób konkretny i stanowczy? Asertywność to zdolność do wyrażania własnych myśli, uczuć i potrzeb w sposób zdecydowany, ale jednocześnie szanujący zdanie innych. Jak być bardziej asertywnym w codziennym życiu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij