Depresja u mężczyzn
Sara Tylka

Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.  
 

To, co często zauważam w swojej praktyce zawodowej, to pewne zjawisko dotyczące tego, że z powodu społecznych oczekiwań dotyczących siły i niezależności mężczyźni mogą być mniej skłonni do wyrażania emocji związanych z depresją. Nie brzmi to dobrze, prawda? Dodatkowo mężczyźni mogą angażować się w zachowania ryzykowne, takie jak nadużywanie alkoholu, używanie narkotyków, czy hazard, aby w ten sposób radzić sobie z emocjami.  

Ponadto chorobę, jaką jest depresja, mogą wyrażać poprzez agresywne zachowania lub wybuchy złości, a nie poprzez klasycznie postrzegane objawy, takie jak smutek, czy na przykład anhedonia. Niektórzy mężczyźni w doświadczaniu depresji mogą wycofywać się społecznie, unikając kontaktu z innymi ludźmi – z bliskimi, przyjaciółmi. Należy pamiętać, że mężczyźni w depresji mogą się przepracowywać, zatracać w tejże pracy lub innym zainteresowaniu, unikając w ten sposób konfrontacji ze swoimi emocjami. Brzmi znajomo? 

Ważne jest, aby zrozumieć, że depresja u mężczyzn może przebiegać inaczej niż u kobiet, co może utrudniać jej rozpoznanie przez bliskich lub samą osobę chorującą. Z powodu presji społecznej i kulturowej, która silnie związana jest z brakiem wyrażania słabości emocjonalnej, mężczyźni mogą unikać szukania pomocy. Dlatego tak istotne jest zwiększanie świadomości na ten temat, aby zachęcić mężczyzn do szukania wsparcia, gdy odczuwają symptomy depresji. 

Mity na temat „męskiej” depresji 

Depresja to choroba, na którą może zachorować każdy i każda z nas. Niemniej jednak „męska” depresja obrosła mitami i absurdami. Te fałszywe przekonania mogą powodować, że wielu mężczyzn nie poszuka pomocy lub nie otrzyma jej w odpowiednim czasie. 

Mit 1: „Mężczyźni nie chorują na depresję” – to jedno z najpowszechniejszych przekonań. „Męska” depresja może być trudniejsza do rozpoznania, ponieważ mężczyźni mogą ukrywać swoje emocje, stan i objawy. Jednak depresja dotyka ich tak samo jak inne osoby, bo dotyka po prostu ludzi.  
 
Mit 2: „Depresja u mężczyzn to oznaka słabości” – to mit, który potęguje stygmatyzację mężczyzn cierpiących na depresję. To nie jest kwestia słabości, ale choroba, która może dotknąć każdego, niezależnie od płci.  
 
Mit 3: „Mężczyźni nie potrzebują pomocy psychologicznej ani psychiatrycznej” – w rzeczywistości, mężczyźni potrzebują pomocy tak samo jak każda inna osoba. Przez bagatelizowanie potrzeb emocjonalnych, mężczyźni mogą czuć się osamotnieni i niezrozumiani.  
 
Mit 4: „Mężczyźni nie okazują emocji” – zakłada się, że mężczyźni nie wyrażają emocji, ale to nieprawda. Mogą wyrażać je w inny sposób, np. poprzez złość, która niekiedy przybiera postać agresji lub autoagresji. Ważne jest zrozumienie, że wyrażanie emocji to zdrowa metoda radzenia sobie z nimi. Ale czasami sposób, w jaki je wyrażamy, może być niezdrowy. 

Mit 5: „Mężczyźni nie myślą o samobójstwie” – depresja może prowadzić do myśli samobójczych u mężczyzn tak samo jak u kobiet.   

Depresja jest chorobą psychiczną, która może dotknąć każdego, bez względu na płeć. Warto rozwiewać te mity, aby zachęcić mężczyzn do szukania pomocy i zrozumienia, że depresja nie jest przejawem słabości, ale chorobą, którą można leczyć. Walka z fałszywymi przekonaniami to pierwszy krok ku lepszemu zrozumieniu i wsparciu dla mężczyzn cierpiących z powodu depresji. 

Męska depresja – leczenie  

Depresję możemy leczyć  psychoterapią, która  może pomóc w wyrażeniu uczuć i myśli. Terapeuta pomaga zrozumieć przyczyny depresji i wypracować strategie radzenia sobie w tym trudnym doświadczeniu. Farmakoterapia, która może być skuteczna w łagodzeniu objawów, powinna być stosowana pod nadzorem lekarza psychiatry. Regularna aktywność fizyczna, np. spacery, może wspierać nastrój i redukować stres.  

Należy pamiętać, że unikanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych jest bardzo istotne w całym procesie leczenia depresji. Nie możemy zapominać również o regularnym śnie, który ma kluczowe znaczenie w czasie procesu leczenia (niestety, problemy ze snem to jeden z objawów depresji). Dobre relacje z przyjaciółmi i rodziną mogą pomóc w radzeniu sobie z chorobą (ważne! Nie wahaj się prosić o wsparcie). Rozwijanie zdrowych strategii radzenia sobie ze stresem, jak medytacja czy praktykowanie ulubionego hobby, może być szalenie pomocne.  

Powiązane produkty


Czego nie mówić mężczyźnie chorującemu z powodu depresji? 

Depresja to choroba, która nie wybiera płci ani wieku. Wciąż jednak istnieje pewien stereotyp, że mężczyźni powinni być silni i nie okazywać słabości. To może sprawić, że dla wielu mężczyzn otwarte i szczere mówienie o swojej depresji jest wyjątkowo trudne. Pragnę zwrócić uwagę na to, jakich słów i jakiej postawy należy unikać, aby nie zaszkodzić, a pomóc mężczyźnie cierpiącemu z powodu depresji.  
 

 1. "Bądź twardy" - to stwierdzenie automatycznie sugeruje, że mężczyzna nie powinien okazywać emocji, ani słabości. W rzeczywistości, otwarcie wyrażane uczucia i emocje to ważny krok w procesie leczenia depresji.  
 2. "Inni mają gorzej" - porównywanie czyjejś sytuacji czy stanu do innych nie jest pomocne. Depresja jest subiektywnym doświadczeniem, a każdy ma prawo do swojego cierpienia. 
 3. "Przestań narzekać" - to zdanie może tylko zwiększyć poczucie winy mężczyzny. Depresja to nie narzekanie, to choroba wymagająca wsparcia i zrozumienia. 
 4. "Musisz być silny" - oczekiwania, że mężczyzna musi być zawsze silny, jest złe. Ważne jest, aby pozwolić mężczyźnie być sobą i wyrażać swoje emocje, wszystkie – od radości po smutek. 
 5. "Napij się, to poprawi nastrój" - alkohol lub inne substancje psychoaktywne nie są rozwiązaniem na depresję. W rzeczywistości mogą tylko (aż) pogorszyć sytuację.  
 6. "Przejdzie ci" - depresja to coś więcej niż chwilowe przygnębienie. Wymaga ona profesjonalnej pomocy (leczenia) i wsparcia. 

 
Kolego, przyjacielu, bracie, mężu, mężczyzno, chłopaku, człowieku, jeśli ten temat dotyczy Ciebie lub kogoś bliskiego, pamiętaj, że będę dostępna w każdy poniedziałek, przez cały październik od godziny 17:00 do 20:00 na bezpłatnych, pisanych konsultacjach. Będę czekać na twoje pytania albo przemyślenia!  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

  Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

 • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

  Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

 • Asertywność – jak ją wyćwiczyć?

  Czy zdarzyło Ci się kiedyś czuć się przytłoczonym lub niezdolnym do wyrażenia swoich potrzeb i opinii w sposób konkretny i stanowczy? Asertywność to zdolność do wyrażania własnych myśli, uczuć i potrzeb w sposób zdecydowany, ale jednocześnie szanujący zdanie innych. Jak być bardziej asertywnym w codziennym życiu?

 • Dyskryminacja w pracy ze względu na zdrowie, w tym zdrowie psychiczne

  Dyskryminacja w miejscu pracy jest problemem, który dotyka wiele osób w całej Polsce. Jedną z indywidualnych cech każdego człowieka, na podstawie której można spotkać się z dyskryminacją, jest zdrowie, w tym zdrowie psychiczne.

 • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

  Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

 • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą?

  Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

 • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

  Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

 • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

  Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij