Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?
Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.
To, co często zauważam w swojej praktyce zawodowej, to pewne zjawisko dotyczące tego, że z powodu społecznych oczekiwań dotyczących siły i niezależności mężczyźni mogą być mniej skłonni do wyrażania emocji związanych z depresją. Nie brzmi to dobrze, prawda? Dodatkowo mężczyźni mogą angażować się w zachowania ryzykowne, takie jak nadużywanie alkoholu, używanie narkotyków, czy hazard, aby w ten sposób radzić sobie z emocjami.
Ponadto chorobę, jaką jest depresja, mogą wyrażać poprzez agresywne zachowania lub wybuchy złości, a nie poprzez klasycznie postrzegane objawy, takie jak smutek, czy na przykład anhedonia. Niektórzy mężczyźni w doświadczaniu depresji mogą wycofywać się społecznie, unikając kontaktu z innymi ludźmi – z bliskimi, przyjaciółmi. Należy pamiętać, że mężczyźni w depresji mogą się przepracowywać, zatracać w tejże pracy lub innym zainteresowaniu, unikając w ten sposób konfrontacji ze swoimi emocjami. Brzmi znajomo?
Mity na temat „męskiej” depresji
Depresja to choroba, na którą może zachorować każdy i każda z nas. Niemniej jednak „męska” depresja obrosła mitami i absurdami. Te fałszywe przekonania mogą powodować, że wielu mężczyzn nie poszuka pomocy lub nie otrzyma jej w odpowiednim czasie.
Mit 1: „Mężczyźni nie chorują na depresję” – to jedno z najpowszechniejszych przekonań. „Męska” depresja może być trudniejsza do rozpoznania, ponieważ mężczyźni mogą ukrywać swoje emocje, stan i objawy. Jednak depresja dotyka ich tak samo jak inne osoby, bo dotyka po prostu ludzi.
Mit 2: „Depresja u mężczyzn to oznaka słabości” – to mit, który potęguje stygmatyzację mężczyzn cierpiących na depresję. To nie jest kwestia słabości, ale choroba, która może dotknąć każdego, niezależnie od płci.
Mit 3: „Mężczyźni nie potrzebują pomocy psychologicznej ani psychiatrycznej” – w rzeczywistości, mężczyźni potrzebują pomocy tak samo jak każda inna osoba. Przez bagatelizowanie potrzeb emocjonalnych, mężczyźni mogą czuć się osamotnieni i niezrozumiani.
Mit 4: „Mężczyźni nie okazują emocji” – zakłada się, że mężczyźni nie wyrażają emocji, ale to nieprawda. Mogą wyrażać je w inny sposób, np. poprzez złość, która niekiedy przybiera postać agresji lub autoagresji. Ważne jest zrozumienie, że wyrażanie emocji to zdrowa metoda radzenia sobie z nimi. Ale czasami sposób, w jaki je wyrażamy, może być niezdrowy.
Mit 5: „Mężczyźni nie myślą o samobójstwie” – depresja może prowadzić do myśli samobójczych u mężczyzn tak samo jak u kobiet.
Depresja jest chorobą psychiczną, która może dotknąć każdego, bez względu na płeć. Warto rozwiewać te mity, aby zachęcić mężczyzn do szukania pomocy i zrozumienia, że depresja nie jest przejawem słabości, ale chorobą, którą można leczyć. Walka z fałszywymi przekonaniami to pierwszy krok ku lepszemu zrozumieniu i wsparciu dla mężczyzn cierpiących z powodu depresji.
Przeczytaj także: Męska depresja może zmniejszać szanse na ciążę
Męska depresja – leczenie
Depresję możemy leczyć psychoterapią, która może pomóc w wyrażeniu uczuć i myśli. Terapeuta pomaga zrozumieć przyczyny depresji i wypracować strategie radzenia sobie w tym trudnym doświadczeniu. Farmakoterapia, która może być skuteczna w łagodzeniu objawów, powinna być stosowana pod nadzorem lekarza psychiatry. Regularna aktywność fizyczna, np. spacery, może wspierać nastrój i redukować stres.
Należy pamiętać, że unikanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych jest bardzo istotne w całym procesie leczenia depresji. Nie możemy zapominać również o regularnym śnie, który ma kluczowe znaczenie w czasie procesu leczenia (niestety, problemy ze snem to jeden z objawów depresji). Dobre relacje z przyjaciółmi i rodziną mogą pomóc w radzeniu sobie z chorobą (ważne! Nie wahaj się prosić o wsparcie). Rozwijanie zdrowych strategii radzenia sobie ze stresem, jak medytacja czy praktykowanie ulubionego hobby, może być szalenie pomocne.
Czego nie mówić mężczyźnie chorującemu z powodu depresji?
Depresja to choroba, która nie wybiera płci ani wieku. Wciąż jednak istnieje pewien stereotyp, że mężczyźni powinni być silni i nie okazywać słabości. To może sprawić, że dla wielu mężczyzn otwarte i szczere mówienie o swojej depresji jest wyjątkowo trudne. Pragnę zwrócić uwagę na to, jakich słów i jakiej postawy należy unikać, aby nie zaszkodzić, a pomóc mężczyźnie cierpiącemu z powodu depresji.
- "Bądź twardy" - to stwierdzenie automatycznie sugeruje, że mężczyzna nie powinien okazywać emocji, ani słabości. W rzeczywistości, otwarcie wyrażane uczucia i emocje to ważny krok w procesie leczenia depresji.
- "Inni mają gorzej" - porównywanie czyjejś sytuacji czy stanu do innych nie jest pomocne. Depresja jest subiektywnym doświadczeniem, a każdy ma prawo do swojego cierpienia.
- "Przestań narzekać" - to zdanie może tylko zwiększyć poczucie winy mężczyzny. Depresja to nie narzekanie, to choroba wymagająca wsparcia i zrozumienia.
- "Musisz być silny" - oczekiwania, że mężczyzna musi być zawsze silny, jest złe. Ważne jest, aby pozwolić mężczyźnie być sobą i wyrażać swoje emocje, wszystkie – od radości po smutek.
- "Napij się, to poprawi nastrój" - alkohol lub inne substancje psychoaktywne nie są rozwiązaniem na depresję. W rzeczywistości mogą tylko (aż) pogorszyć sytuację.
- "Przejdzie ci" - depresja to coś więcej niż chwilowe przygnębienie. Wymaga ona profesjonalnej pomocy (leczenia) i wsparcia.
Kolego, przyjacielu, bracie, mężu, mężczyzno, chłopaku, człowieku, jeśli ten temat dotyczy Ciebie lub kogoś bliskiego, pamiętaj, że będę dostępna w każdy poniedziałek, przez cały październik od godziny 17:00 do 20:00 na bezpłatnych, pisanych konsultacjach. Będę czekać na twoje pytania albo przemyślenia!