Symbol złamanego serca
Sara Tylka

KTO MA WIEDZIEĆ… jak radzić sobie z rozstaniem, odrzuceniem i złamanym sercem?

Istnieje wiele różnych powodów, które prowadzą do zerwania. Niektóre z nich są ciężkie, dlatego samo zerwanie może być dla was trudne. Ale zdarza się, że rozstanie jest konieczne i/lub nieuniknione. Może właśnie teraz czujesz lub czuł_ś kiedyś, że zakończenie waszej relacji równa się końcowi świata. Warto jednak pamiętać, że z pewnością nie jest to koniec świata.

Rozwód, rozstanie i odrzucenie to wydarzenia życiowe naprawdę trudne do zniesienia. Powody rozstania mogą być różne i często wydarzają się z pewnego rodzaju pośpiechu i bezmyślności. Często zdarza się, że towarzyszę osobom pacjenckim w tym ich doświadczeniu straty, utraty, bólu i cierpienia związanego z rozstaniem. Dla niektórych osób zerwanie wymaga dużej odwagi. A inni jeszcze szukają rozwiązania na to, co popsute w relacji. Ale to, czy ostatecznie są razem czy osobno, zależy od nich.

Etapy przeżywania rozstania

Zauważam też pewnego rodzaju tendencję. Otóż pary lub osoby zwracają się po pomoc, gdy jest już za późno. I nawet najlepsi psychologowie i najlepsze psycholożki nie są w stanie pomóc takiej parze. Ale fachowa pomoc może uchronić przed poważniejszymi kontuzjami w tejże relacji i zapewnić tym osobom wsparcie. I choć z początku to trudne do przyjęcia, to jednak rozstania dają nam szansę na coś nowego, np. na nowy związek lub na inne jakościowo życie.

Powinniście wiedzieć, że cierpienie po rozstaniu jest całkowicie normalne. Im dłużej trwa związek i im bardziej nieprzyjemna jest sytuacja, tym bardziej możecie być smutni lub mieć w sobie inne trudne emocje. Uczucie smutku lub żałoby po rozstaniu jest jak opłakiwanie straty – śmierci ukochanej osoby.

Gdy związek się rozpada, wchodzimy w fazę „oporu” – nie chcemy zaakceptować tego, że ktoś nas nie chce, że ktoś nas odrzuca. Po tym okresie czasami niemożliwe jest odzyskanie drugiej osoby. I wchodzimy w fazę „poddawania się”. Wtedy zdajemy sobie sprawę, że nie będzie żadnej „nagrody”. Nagle spada dopamina, która wpływa na nasze samopoczucie, energię życiową i chęć do działania – motywację. Spada również noradrenalina – odpowiedzialna jest za euforię, oszołomienie i przyciąganie. Zwiększa się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Czujemy się smutni, nieszczęśliwi psychicznie i fizycznie.

Jak widzisz, nasz organizm przechodzi przez tak zwaną „detoksykację”. Po rozstaniu szukamy szybkich i łatwych sposobów na podbicie tych hormonów szczęścia, np. pijąc alkohol lub decydując się na „przygodę jednej nocy”. A i jedno, i drugie może prowadzić do ryzykownych zachowań seksualnych. To szybkie „zastrzyki” dopaminy, ale na dłuższą metę takie rozwiązania nam nie pomogą. Tworzymy też sztuczne podtrzymywanie relacji, której już nie ma – próbujemy się kontaktować, oglądamy zdjęcia. A w tej sytuacji nie zawsze jest to pomocne – za to może nas jeszcze bardziej zranić.

Jak łagodniej przejść rozstanie?

  1. Płacz i przeżywanie smutku po zerwaniu jest okej i rób to, kiedy tylko tego potrzebujesz! Ale pamiętaj – jeśli trwa to zbyt długo, może uniemożliwić ci wyjście z fazy, w której się znajdujesz. Dlatego sensowne jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Może być to psycholog lub psycholożka.
  2. Rozważ „wyłączenie się” na moment – zdystansuj się, spójrz na sprawy z oddali. Na początku może to być bardzo trudne, ale z pewnością pozwoli wyciągnąć wnioski, odświeżyć umysł.
  3. Rozważ także zaprzestanie (np. na jakiś czas) obserwowania tej osoby na Facebooku, Instagramie itp. Nie musisz jej usuwać, ale możesz ograniczyć widoczność jego/jej aktywności. Taka obserwacja sprawia, że często interpretujemy coś na podstawie jedynie zdjęcia czy filmiku i dopatrujemy się czegoś, czego nie ma.
  4. Nie zażywaj substancji psychoaktywnych – alkoholu, narkotyków. Wiesz, że to nie jest rozwiązanie. Przez chwilę możesz poczuć się „lepiej”, ale pamiętaj, że twój mózg może zakodować tę informację – mechanizm – jako sposób radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Więc przy każdej innej sytuacji będzie chciał (twój mózg), abyś z tego skorzystał. Niestety takie zachowanie może doprowadzić do uzależnienia od tych szkodliwych substancji.
  5. Otaczaj się kochanymi, ważnymi, dobrymi dla ciebie ludźmi. Twoi bliscy mogą nie wiedzieć, jak ci pomóc. I to może cię denerwować. Ale możesz dawać im wskazówki i podpowiadać, czego teraz szczególnie potrzebujesz.
  6. Hobby – może warto do niego wrócić? Może jakieś zaniedbał_ś, a dawało ci radość? A może warto spróbować czegoś nowego? Co to może być? Zastanów się nad tym.
  7. Jeśli nie jesteś gotow_ na nowy związek, nie zaczynaj. Spokojnie, przyjdzie na to lepszy moment.
  8. Dbaj o siebie i swoje potrzeby.
  9. Pamiętaj, że jesteś ważn_.

To tylko niektóre ze sposobów, jak łatwiej poradzić sobie z rozstaniem, znaleźć nowy kierunek, przeżyć zerwanie we właściwy sposób. Bo to prawda – masz prawo przeżywać je po swojemu, ale masz też prawo czuć się zdrowo i dobrze. Nie poddawaj się. Nie bój się prosić o pomoc. Dbaj o siebie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

    Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

    Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij