Przygnębiona młoda kobieta w pobliżu okna w domu
Ewelina Sochacka

Czy depresja jest związana z wyższym ryzykiem rozwoju raka? Nowe badanie

Przyczyny powstawania raka są złożone i związane z wieloma czynnikami, takimi jak uwarunkowania genetyczne, styl życia, środowisko, dieta i inne. Chociaż zdrowie psychiczne może wpływać na ogólny stan zdrowia, to według naukowców z Holandii nie jest determinantem wzrostu ryzyka rozwoju raka.

Depresja – co warto o niej wiedzieć?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na depresję choruje blisko 280 mln ludzi, co stanowi niemal 4% światowej populacji. Specjaliści przewidują, że do 2030 roku będzie ona najczęściej rozpoznawaną jednostką chorobową. Zmagają się z nią osoby w każdym wieku – dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, jednak statystyki pokazują, że pierwszy epizod depresyjny przeważnie występuje w wieku 20–30 lat. Częściej depresję diagnozuje się u kobiet, jednak może to wynikać z faktu, że mężczyźni rzadziej szukają pomocy. Szacuje się, że mniej więcej połowa chorych nie korzysta z pomocy lekarskiej.

Depresja jest bardzo częstą przyczyną niezdolności do pracy. Ponadto jest poważnym problemem zdrowia publicznego. Osoby cierpiące na to schorzenie mogą mieć obniżoną jakość życia, a także wyższe ryzyko innych problemów zdrowotnych, takich jak choroby sercowo-naczyniowe czy problemy związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych.

Depresja a rak – co mówią badania?

Powiązaniem depresji oraz stanów lękowych ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka naukowcy zajmują się od dawna. Pomimo dużej liczby przeprowadzonych badań ich wyniki były niejednoznaczne i nie dawały jasnej odpowiedzi. W najnowszym badaniu (dwuetapowej metaanalizie) przeprowadzonym w Holandii przeanalizowano dane pochodzące z 18 badań kohortowych, łącznie uwzględniających 319 613 pacjentów, wśród których wystąpiły 25 803 przypadki raka. Okres obserwacji wynosił aż 26 lat.

Naukowcy nie znaleźli związku między depresją i stanami lękowymi a wyższym ryzykiem raka piersi, prostaty, jelita grubego lub nowotworów związanych ze spożywaniem alkoholu (rak gardła, przełyku, krtani, wątroby). Co prawda odkryli, że zaburzenia nastroju były powiązane ze zwiększonym o 6% ryzykiem zachorowania na raka płuc lub nowotwory związane z paleniem papierosów, ale byli zgodni, że to nie stan psychiczny jest czynnikiem zwiększającym szansę na rozwój nowotworu. Trzeba też pamiętać, iż wcześniejsze badania wykazały, że osoby cierpiące na depresję częściej palą papierosy.

Powiązane produkty

Depresja a ryzyko innych chorób

Depresja to poważna, przewlekła choroba, która nieleczona może być śmiertelna (jest najczęstszą przyczyną samobójstw – myśli samobójcze ma nawet 80% chorych). Tego rodzaju zaburzenia nastroju niosą za sobą także ryzyko pojawienia się szeregu innych poważnych problemów zdrowotnych, nie tylko psychicznych. Liczne badania potwierdzają, że depresja jest powiązana przede wszystkim z chorobami serca, udarem mózgu i chorobą Parkinsona. Wykazano m.in., że u osób chorych na depresję ryzyko zawału serca jest od 5% do 40% wyższe, w zależności od nasilenia objawów. Dlatego też tak ważne jest, aby odpowiednio wcześnie dostrzec symptomy choroby i rozpocząć właściwe leczenie oraz terapię.

Objawy, które powinny zaniepokoić to:

 • chroniczne zmęczenie, brak energii,
 • lęk, niepokój,
 • problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność),
 • brak apetytu lub wzmożony apetyt,
 • brak motywacji do działania,
 • brak czerpania radości z czynności, które wcześniej były przyjemne i satysfakcjonujące,
 • pesymizm,
 • obniżona samoocena,
 • poczucie winy,
 • ograniczenie aktywności zawodowej i społecznej,
 • kłopoty z koncentracją,
 • spadek libido,
 • myśli samobójcze.
 1. L. A. van Tuijl i in., Depression, anxiety, and the risk of cancer: An individual participant data meta-analysis, „Cancer” 2023, [online] https://acsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/cncr.34853 [dostęp:] 26.08.2023.
 2. A. G. Walton, Depression Raises Risk Of Serious Health Problems: More Reason To Get Treated Now, [online] https://www.forbes.com/sites/alicegwalton/2015/05/23/depression-ups-the-risk-of-many-health-problems-more-reasons-to-get-treated-now [dostęp:] 26.08.2023.
 3. H. Cao i in., Depression increased risk of coronary heart disease: A meta-analysis of prospective cohort studies, „Front Cardiovasc Med” 2022, nr 9.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

  Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

 • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

 • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

  Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

 • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

  Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

 • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

  O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

 • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

  Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

 • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

  Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij