×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pieluszkowe zapalenie skóry. Jak zadbać o pupę maluszka?

W dzisiejszych czasach problemy skórne dotykają coraz więcej osób. Ma to związek z dużym zanieczyszczeniem i zapyleniem powietrza, konserwantami czy barwnikami dodawanymi do żywności, a nawet ze stresującym i szybkim trybem życia. Tak się dzieje w przypadku dorosłych, więc i dzieci może dotknąć choroba skórna. Wszystkie czynniki wewnętrznie oraz zewnętrznie mają wpływ na kondycję skóry dziecka. Jej stan i wygląd w bardzo dobrze odzwierciedlają formę organizmu i to, czy zabiegi pielęgnacyjne i higieniczne są wykonywane w sposób prawidłowy. Gdy zauważymy, że skóra naszego dziecka – w szczególności w okolicy pieluszkowej – jest podrażniona, zaczerwieniona i/lub grudkowata, prawdopodobnie mamy do czynienia z pieluszkowym zapaleniem skóry.

Warto pamiętać, że pieluszkowe zapalenie skóry może dotyczyć także osób w podeszłym wieku oraz ciężko chorych, u których występuje nietrzymanie moczu i stolca.

Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry jest jedną z najczęstszych zmian chorobowych skóry okresu noworodkowego i niemowlęcego. Zwykle dotyczy dzieci pomiędzy 7. a 12. miesiącem życia. Problem, choć powszechny, nie może być bagatelizowany, gdyż można doprowadzić do trwałego uszkodzenia skóry, zmian typu bliznowatego, przebarwień oraz innych skaz skórnych, które mogą w przyszłości być np. powodem kompleksów dziecka.

Zaniedbane pieluszkowe zapalenie skóry może być również zagrożeniem dla życia dziecka, jeśli doprowadzi się do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, a w konsekwencji do sepsy.

Skóra, która jest objęta zmianami chorobowymi gorzej pełni swoją funkcję ochronną, więc poprzez właściwą pielęgnację i leczenie należy doprowadzić ją do odpowiedniej kondycji.

Alergia kontaktowa przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry

Alergia skórna stanowi kłopotliwy problem. W szczególności dlatego, że trudno ją zdiagnozować. Mogą wywołać ją kosmetyki, których używamy po raz pierwszy, niewłaściwy proszek do prania lub płyn do płukania, tkanina ubranka, która dotyka skóry, zbyt długa ekspozycja na słońce, pyłki roślin lub sierść zwierząt. Wymieniać można tu w nieskończoność. Taką alergię wywołaną czynnikami zewnętrznymi nazywamy alergią zewnętrzną lub kontaktową. Innym rodzajem alergii jest ta spowodowana czynnikami wewnętrznymi – jedzeniem, w szczególności cytrusami i słodyczami, napojami, bardzo często alkoholem czy po prostu stanem wewnętrznym i procesami, które zachodzą naturalnie w ciele. Objawami alergii skórnej są przede wszystkim wypryski. Mają one postać zaczerwienionych oraz twardych grudek. Wysypki i czerwone krostki należą do jednych z podstawowych objawów, które wskazują na chorobę alergiczną. Alergia może być przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry, może być czynnikiem inicjującym lub zaogniającym przebieg choroby.

Czynniki sprzyjające występowaniu pieluszkowego zapalenia skóry

Przyczyny mogą być bardzo indywidualne. W jednym przypadku znaczenie będą miały czynniki mechaniczne, w innym – alergia kontaktowa lub czynniki infekcyjne.

Najczęstsze czynniki wywołujące pieluszkowe zapalenie skóry:

 • przewlekła wilgoć i uszkodzenie (maceracja) naskórka,
 • pocieranie skóry przez pieluszkę,
 • zasadowe pH moczu,
 • niedostateczna higiena skóry,
 • obecność drożdżaków (Candida albicans) w kale,
 • długotrwała antybiotykoterapia,
 • wodniste i częste biegunki,
 • wrodzone wady układu moczowego,
 • alergie i długotrwały kontaktem z alergenami.

Przebieg pieluszkowego zapalenia skóry

W początkowym okresie choroby występują podstawowe objawy zapalenia, takie jak zaczerwienienie, napięcie skóry, łuszczenie naskórka i gorąco w miejscu podrażnionym. Następnie, wraz z nasilaniem się procesu zapalnego, dochodzi obrzęku (ognisk rumieniowych). Dodatkowo mogą powstawać grudki, pęcherzyki oraz nadżerki (zmiany typowe dla wyprysku). Często chorobie towarzyszy świąd, gdyż skóra jest dobrze unerwiona i ukrwiona. Zdarzają się jednak przypadki, że świąd nie jest obecny. Dzieci zwykle się wtedy drapią – to naturalny odruch mający złagodzić swędzenie. Niestety prowadzi to często do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.

Jeśli u dziecka występują objawy sugerujące zakażenie grzybicze lub bakteryjne: 

 • krosty,
 • pęcherze,
 • grudki,
 • żółte strupy,

należy niezwłocznie udać się do lekarza!

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry

Choroba ma wiele przyczyn i eliminacja ich leży u podstaw leczenia. Postępowanie jest wielokierunkowe i zależy od przyczyny warunkującej rozwój objawów. Najważniejsza jest odpowiednia higiena i pielęgnacja. Dodatkowo, jeśli choroba się rozwinęła, stosuje się przeciwzapalne leczenie miejscowe oraz, w cięższych przypadkach, preparaty ogólne (antybiotyki).

W zależności od indywidualnego przypadku klinicznego, w leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry stosuje się:

 • antybiotyki,
 • leki przeciwhistaminowe (łagodzą objawy alergii i swędzenie),
 • leki uszczelniające naczynia,
 • niesteroidowe leki przeciwzapalne.

O zastosowaniu takich leków może zadecydować tylko lekarz.

Podstawowe zabiegi higieniczne

W przypadku wystąpienia zapalnych zmian skórnych w obrębie okolicy pieluszkowej, należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe zasady higieny i pielęgnacji skóry tej okolicy. Należy stosować regularnie delikatne kosmetyki, aby dokładnie oczyścić chorą okolicę skóry. Trzeba sprawdzić, czy stosowane dotychczas preparaty kosmetyczne nie działają drażniąco i/lub alergizująco. Podobnej ocenie należy poddać same pieluszki.

Przy wszelkich chorobach skórnych zaleca się wizytę u lekarza dermatologa i przestrzeganie jego zaleceń. Pediatra czy lekarz rodzinny też będą potrafili poradzić sobie z tą chorobą. Pewne działania można także podjąć w zaciszu domowym. Na pewno przyniosą one ulgę pacjentowi oraz złagodzą objawy tego uporczywego i nieprzyjemnego stanu chorobowego.


Podziel się: