Krwawienie z nosa

Krwawienie z nosa, niezależnie od jego nasilenia, jest sygnałem alarmowym, świadczącym o istnieniu nieprawidłowości w organizmie. Oczywiście w pierwszej kolejności ważne jest zatamowanie upływu krwi, ale ważne jest też ustalenie jego przyczyny.W części przypadków, niezbyt nasilonych krwawień, które są tamowane we własnym zakresie, ludzie nie zgłaszają się do lekarza po dalszą pomoc, traktując epizod krwawienia jako mało istotny. A szkoda.

Skąd ta krew?

Krwawienia z nosa pochodzą w większości przypadków z przedniego odcinka jamy nosowej. Rzadziej zdarzają się tzw. krwawienia tylne – z tylnego odcinka jamy nosowej lub krwawienia żylne z małżowin nosowych dolnych i środkowych. Źródłem krwawienia w przednim odcinku jamy nosowej jest splot naczyniowy Kisselbacha znajdujący się w przednio-dolnej części przegrody nosa. Za krwawienia z tylnego odcinka jamy nosowej odpowiada zaś splot Woodruffa, który znajduje się w części tylnej bocznej ściany jamy nosa.

Błona śluzowa, jak również cały nos są bogato unaczynione i charakteryzują się licznymi połączeniami między tętnicami zwanymi anastomozami. Skupiska anastomoz, bardziej delikatne niż naczynia tętnicze, tworzą wspomniane już wyżej sploty, a ich zmniejszona odporność powoduje, że są głównym miejscem krwawień z nosa. Krwawienia z przedniego odcinka jamy nosowej są łatwe do zaobserwowania, ponieważ z nozdrzy przednich wypływa żywa krew lub widoczne są krwiste ślady na chusteczce.

Najczęściej jednak krwawienia z tylnej części jamy nosowej występują pod postacią krwioplucia, nudności, krwawych wymiotów lub smolistych (czarnych) stolców. 

Krwawienia z tylnej części jamy nosowej są zdecydowanie trudniejsze do rozpoznania. Mogą bowiem przebiegać bezobjawowo, a ich jedynym symptomem bywa anemia. 
 

Uwaga!

Bardzo obfity krwotok z nosa może niekiedy stać się zagrożeniem dla życia, prowadząc do wstrząsu krwotocznego. Nie można go więc lekceważyć.

 
Przyczyny krwawień z nosa

Krwawienie z nosa nie jest samodzielną jednostką chorobową, lecz objawem, występującym w przebiegu wielu schorzeń. Dlatego przyczyny krwawień z nosa możemy podzielić na miejscowe i ogólne. 

1. Przyczyny miejscowe dotyczą chorób nosa i mogą być wywołane przez:

 •  zjawisko idiopatyczne o nieustalonym charakterze,
 •  uraz tępy i uszkodzenie naczyń spowodowane dłubaniem w nosie lub obecnością ciała obcego w nosie,
 •  zakażenie górnych dróg oddechowych (ostry lub przewlekły nieżyt nosa, ostre lub przewlekłe zapalenie zatok przynosowych),
 •  uraz zewnętrzny nosa (uderzenie lub złamanie nosa),
 •  wysychanie błony śluzowej nosa,
 •  uszkodzenie zawodowe błony śluzowej nosa,
 •  guzy nosa, noso-gardła i zatok przynosowych,
 •  nieprawidłowości naczyniowe.
   

2. Przyczynami ogólnymi krwawienia z nosa mogą być:

 •  choroby ogólnoustrojowe, np. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca tętnic obwodowych,
 •  ostre choroby zakaźne, np. grypa, płonica, malaria, dur plamisty,
 •  zaburzenia hormonalne,
 •  zaburzenia krwawienia i krzepnięcia,
 •  niewydolność wątroby,
 •  mocznica,
 •  ciąża,
 •  stosowanie niektórych leków.

 
Czasem szukając przyczyny krwawienia z nosa, okazuje się, że krew ta ma swe źródło krwawienia poza nosem. Zdarza się to w przebiegu krwioplucia z płuc, krwawienia z żylaków przełyku, krwawych wymiotów z żołądka lub krwawiących nowotworów gardła, krtani, tchawicy i płuc. Zjawisko takie nazywane jest rzekomym krwawieniem z nosa.

Postępowanie przy krwawieniu z nosa

Krwawienia z nosa zaczynają się zwykle nagle i prawie zawsze z jednego przewodu nosowego. Ponieważ większość krwawień pochodzi ze splotu Kisselbacha, jako pierwszą pomoc można zastosować ucisk nosa przez 5-10 minut, posadziwszy osobę z krwawieniem z głową pochyloną ku przodowi. Jednocześnie należy polecić spokojne oddychanie przez usta. Pozycja taka ma na celu zapobieganie spływaniu wynaczynionej krwi do gardła i umożliwienie jej odpluwana przez chorego. 

Można też położyć zimny okład na czoło, nasadę nosa i kark, który poprzez odruchowe obkurczenie naczyń krwionośnych w skórze, zmniejszy napływ krwi do nosa. 

W dużej części przypadków postępowanie takie pozwala na zatamowanie krwawienia. Ważne jest, żeby przez następnych kilkanaście godzin nie czyścić nosa, tak aby skrzep w miejscu krwawienia dostatecznie się wzmocnił. Po upływie tego czasu można delikatnie wydmuchiwać z nosa pozostałe skrzepy krwi.

Jeśli opisane powyżej sposoby nie powodują zatamowania krwawienia z nosa, to należy chorego jak najszybciej zawieźć do laryngologa do poradni laryngologicznej lub do szpitala z ostrym dyżurem laryngologicznym. Dalsze postępowanie uzależnione jest od lokalizacji miejsca krwawiącego, jego nasilenia oraz przyczyny krwawienia i może to być:
 

 • umieszczenie w jamie nosa wacika nasączonego lekiem obkurczającym naczynia i znieczulającym miejscowo oraz uciśnięcie nosa przez kilka minut,
 • przyżeganie krwawiącego miejsca azotanem srebra lub kwasem trójchlororoctowym,
 • opatrunek wewnątrznosowy z gąbki lub siateczki hemostatycznej.

Jeśli metody te nie dają efektu, laryngolog może zdecydować o założeniu tzw. tamponady przedniej w znieczuleniu miejscowym, która polega na wprowadzeniu do jamy nosa od przodu długiej taśmy tamponu z gazy układanej warstwami. Tampon taki zakłada się na 48-72 godziny, po czym się go usuwa. Zabieg ten nie wymaga hospitalizacji.

Jeśli tamponada przednia nie hamuje krwawienia, stosuje się tzw. tamponadę tylną, zatykającą nozdrza tylne od strony noso-gardła, która w ten sposób uciska tylny odcinek jamy nosowej. Jest to zabieg bolesny dla chorego, dlatego odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym w warunkach szpitalnych. Tamponadę tylną zakłada się na minimum 48 godzin. Przy bardzo opornych krwawieniach stosuje się tamponadę tylną wraz z obustronną tamponadą przednią. Założenie każdej tamponady wymaga osłony z antybiotyku oraz leków przeciwbólowych.

W ostateczności krwawienie oporne na leczenie może wymagać chirurgicznego podwiązania naczynia tętniczego.

Niezależnie od tamowania krwawienia leczona być musi też jego przyczyna

Po zatamowaniu krwawienia chory powinien przez kilkanaście godzin leżeć w łóżku z głową ułożoną pod kątem 45-90 stopni. Przeciwwskazany jest wówczas jakikolwiek alkohol oraz gorące potrawy lub napoje, ponieważ może dojść do nawrotu krwawienia na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych nosa pod wpływem etanolu lub ciepła. 

Piśmiennictwo:

1. „Griffith 5 minut konsultacji klinicznej”, Urban And Partner, Wrocław, 2006

2. „The Merck Manual”, Urban And Partner, Wrocław, 2001
 


Podziel się:


Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus