Krew z nosa u dziecka – przyczyny, leczenie, pierwsza pomoc
Katarzyna Gmachowska

Krew z nosa u dziecka – przyczyny, leczenie, pierwsza pomoc

Krwawienie z nosa u dziecka zwykle nie wymaga pilnej interwencji lekarskiej, choć nie warto go bagatelizować. Co może oznaczać i kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty? Jak prawidłowo postępować w przypadku pojawienia się krwotoku z nosa u dziecka? Dowiedz się z poniższego artykułu.  

Krwawienie z nosa u dzieci występuje stosunkowo często, zazwyczaj pojawia w sezonie jesienno-zimowym. Do jego najczęstszych przyczyn zalicza się: uszkodzenia mechaniczne błony śluzowej nosa, alergiczne zapalenie śluzówki nosa, przesuszenie błony śluzowej nosa przez zbyt długie stosowanie leków obkurczających naczynia. Postępowanie w przypadku krwawienia z nosa u dziecka polega na jego zatamowaniu, a w sytuacji nawracających krwawień należy przeprowadzić szerszą diagnostykę.  

Krew z nosa u dziecka – dlaczego dziecko krwawi z nosa? 

Krwawienie z nosa (łac. epistaxis) występuje najczęściej u dzieci w wieku 6-8 lat, choć może wystąpić w każdej grupie wiekowej. Zdarza się, że krwawienia z nosa mają charakter nawracający. Zazwyczaj występują w okresie jesienno-zimowym ze względu na większą liczbę infekcji i małą wilgotność powietrza, a także w okresach intensywnego pylenia roślin. Najczęstszym miejscem krwawienia są naczynia zlokalizowane na przedniej części przegrody nosa tzw. splot Kisselbacha.  

Krwawienie z nosa u dzieci zazwyczaj występuje w wyniku uszkodzenia mechanicznego błony śluzowej nosa (poprzez np. dłubanie w nosie, intensywne wydmuchiwanie nosa, kichanie) lub urazu nosa (złamanie kości lub przegrody nosa). Przyczyną krwawienia może być także stan zapalny błony śluzowej lub jej nadmierne wysuszenie (np. poprzez długotrwałe stosowanie preparatów obkurczających naczynia w śluzówce nosa).

Częstym powodem krwawienia z nosa u dzieci jest obecność ciała obcego w przewodach nosowych. Do zdecydowanie rzadszych przyczyn pojawienia się krwi z nosa należą zmiany nowotworowe, urazy twarzoczaszki, niedobór witamin (witaminy C, K) lub krwawienia spowodowane chorobami takimi jak skazy krwotoczne, białaczki, zaburzenia krzepnięcia, krwawienia polekowe (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne – ibuprofen, kwas acetylosalicylowy) czy nadciśnienie tętnicze.  

Krwawienie z nosa często występuje w przebiegu infekcji z katarem, kaszlem czy w zapaleniu zatok, gdyż występujące wówczas obrzęk i przekrwienie błon śluzowej nosa predysponują do pękania naczyń i pojawiania się krwi w wydzielinie z nosa. Zdarza się także, że krwawienie z nosa jest wywołane ciężkim napadem kaszlu np. w przebiegu krztuśca.  

Kiedy krwawienie z nosa u dziecka jest groźne? 

W zdecydowanej większości przypadków krwawienia z nosa u dzieci mają łagodny charakter, ustępują samoistnie i nie wymagają interwencji lekarskiej. Jednakże w przypadku obfitego, nieustępującego krwawienia rodzic powinien niezwłocznie zgłosić się z dzieckiem do lekarza lub wezwać pogotowie ratunkowe. Obfite krwawienie z nosa u dziecka może prowadzić do anemizacji na skutek utraty krwi, a także do wymiotów krwią, którą połknęło.  

U dzieci z tendencją do łatwego siniaczenia, występującymi rodzinnie skazami krwotocznymi, obecnością krwawienia z innych błon śluzowych, przedłużającymi się krwawieniami po urazach, niezbędne jest przeprowadzenie dalszej diagnostyki celem wykluczenia zaburzeń krzepnięcia krwi lub innych chorób przewlekłych np. hemofilii, niedoboru czynników krzepnięcia czy innych chorób hematologicznych.  

Krew z nosa u dziecka – jak wygląda leczenie? 

Leczenie dziecka z nawracającymi krwawieniami z nosa zależne jest od jego przyczyny, dlatego przy planowaniu terapii istotne jest czy krwawienia z nosa mają związek czasowy z infekcją górnych dróg oddechowych z katarem, alergią wziewną, przebytym urazem nosa lub głowy, skłonnością do siniaczenia, występowania chorób hematologicznych w rodzinie czy stosowanymi lekami u dziecka.  

U dzieci z nawracającymi krwawieniami z nosa pomocne może być wykonanie badań krwi (morfologia, ocena układu krzepnięcia) a także badanie laryngologiczne. Celem obejrzenia błony śluzowej przewodów nosowych wykonuje się tzw. rynoskopię (wziernikowanie jam nosowych) – pomaga ona ustalić bezpośrednie miejsce krwawienia.  

Należy pamiętać, że zdecydowana większość krwawień z nosa u dzieci ustępuje samoistnie i nie wymaga interwencji lekarskiej.  

W przypadku obfitego krwawienia z nosa lub braku jego ustępowania lekarz może zastosować miejscowo środek hemostatyczny (hamujący krwawienie) lub setony (specjalne gąbki ograniczające krwawienie). Kolejnym sposobem tamowania krwotoku z nosa u dziecka jest założenie tamponady (przedniej lub tylnej). Polega ona na włożeniu do przewodów nosowych jałowego bandaża i uciśnięciu nim miejsca krwawienia. Jeśli zlokalizowano miejsce krwawienia, można zastosować przyżeganie azotanem srebra lub elektrokoagulację (u dzieci zazwyczaj stosowane w znieczuleniu ogólnym). 

Powiązane produkty

Co robić w przypadku krwotoku z nosa u dziecka? 

Postępowanie w przypadku wystąpienia krwawienia z nosa u dziecka: 

  1. Posadzić dziecko z głową pochyloną do przodu, aby zapobiec spływaniu krwi po tylnej ścianie gardła.  
  2. Ucisnąć skrzydełka nosa dwoma palcami i trzymać przez 5-10 minut, zalecić dziecku oddychanie przez usta. 
  3. Można zastosować okład z lodu na nasadę nosa (lód owinąć w papierowy ręcznik lub materiałową chusteczkę).  
  4. Jeśli krew dostała się do gardła, należy ją wypluć.  
  5. Po zatamowaniu krwi należy delikatnie obmyć dziecko i pilnować, by nie dotykało nosa przez co najmniej godzinę, aby nie doszło do ponownego krwawienia.  
  6. Jeśli krwawienie nie ustępuje lub jest bardzo obfite, należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza lub wezwać pogotowie ratunkowe.  
Jeśli u dziecka występują nawracające krwawienia z nosa, należy unikać intensywnego dmuchania nosa, długotrwałego stosowania leków obkurczających błonę śluzową, nawilżać śluzówkę nosa izotonicznymi roztworami soli lub wody morskiej, stosowania leków takich jak kwas acetylosalicylowy, ibuprofen.

W takim przypadku warto dbać o prawidłowe nawodnienie dziecka i nawilżać powietrze w jego otoczeniu. Istotne jest także dostarczanie do organizmu większej ilości produktów bogatych w witaminy C i K lub ich suplementacja.  

  1. B. Skotnicka, Krwawienia z nosa u dzieci , [w:] Otolaryngologia dziecięca, red. D. Gryczyńska, Bielsko-Biała 2007, str. 252-258.  
  2. L. Zawadzka-Głos, A. Jakubowska, Nos i zatoki przynosowe. Krwawienia z nosa u dzieci, [w:] Otolaryngologia dziecięca, red. M. Chmielik, Warszawa 2001, str. 86-89. 
  3. Mayo Clinic Staff, Nosebleeds first aid, "mayoclinic.org", [online], https://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-nosebleeds/basics/art-20056683, [dostęp:] 20.04.2020. 
  4. B. Zielnik-Jurkiewicz, Algorytm postępowania w częstych krwawieniach z nosa, XIV Kongres Akademii po Dyplomie PEDIATRIA „Algorytmy w pediatrii” , Warszawa 2017.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • ADHD u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej

    ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurorozwojowych u dzieci. Do objawów pozwalających rozpoznać ADHD należą: nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji oraz impulsywność. Nieleczone ADHD prowadzi do rozwoju problemów emocjonalnych, trudności w funkcjonowaniu społecznym, do obniżenia osiągnięć w nauce oraz do problemów w kontaktach z rówieśnikami. Jak rozpoznać to zaburzenie i jak pomóc dziecku z ADHD?

  • Standardowe mleko modyfikowane. Co znajduje się w mleku dla niemowląt?

    Kiedy dziecko jest zdrowe, nie ma alergii i większych problemów z trawieniem, można podawać mu tzw. standardowe mleko modyfikowane odpowiednie dla jego wieku. Takie preparaty mają na rynku status tzw. środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Ich skład jest regulowany prawem i ściśle nadzorowany. Dlaczego jednak takie mleko jest nazywane modyfikowanym i na czym te modyfikacje polegają? Jednym z głównych składników mleka modyfikowanego jest mleko krowie. Mleko krowie różni się od ludzkiego pod wieloma względami. Zawartość podstawowych składników odżywczych – tłuszczu, białka i węglowodanów – jest inna w każdym z nich.

  • Aspirator do nosa — jak używać ręcznego, a jak elektrycznego?

    U noworodków i niemowląt katar może stanowić znaczące zagrożenie, ponieważ dzieci do ok. 1 roku życia oddychają wyłącznie przez nos. Występująca u najmłodszych zalegająca wydzielina w nosku powstrzymuje oddychanie, jedzenie i picie. Dodatkowo nieusunięta wydzielina może prowadzić do powikłań w postaci stanów zapalnych w obrębie oka, ucha, oskrzeli lub płuc, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Z pomocą przychodzą aspiratory do nosa, które można stosować u dzieci już od chwili narodzin. Są prostą, wygodną i bezpieczną metodą usuwania zalegającej wydzieliny u maluszka.

  • Wymioty u dziecka – przyczyny i skutki. Co robić, gdy dziecko wymiotuje?

    Ostatnio obserwujemy w Polsce gwałtowny wzrost liczby dzieci zgłaszających się do przychodni i szpitali z silnymi wymiotami. U dzieci wywoływane są one zwykle przez zakażenia wirusowe, bakteryjne, a także przez błędy dietetyczne. Co ma zrobić rodzic, gdy dziecko wymiotuje? Podpowiadamy.

  • Katar u dziecka – jak pomóc dziecku z katarem? Domowe sposoby na zatkany nos u dzieci

    Katar to częsta dolegliwość, która dotyka dzieci. Charakteryzuje się występowaniem wydzieliny w nosie oraz uczuciem niedrożności nosa. Do najczęstszych przyczyn nieżytu nosa u dzieci należą infekcje wirusowe oraz alergie. Przewlekły katar u dzieci może być objawem przerostu trzeciego migdałka lub chorób takich jak niedobory odporności czy mukowiscydoza. Podpowiadamy, co warto stosować na katar u dziecka.

  • Witamina D dla dzieci – dawkowanie, objawy i skutki niedoboru

    Witamina D jest hormonem steroidowym, który kontroluje wiele istotnych dla organizmu procesów. Dostarczenie jej (poprzez syntezę skórną oraz wraz z pożywieniem) jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Witamina D wpływa na układ kostny dzieci poprzez regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, działa immunomodulująco, podnosząc odporność i obniżając poziom cytokin prozapalnych, ma również działanie antykancerogenne oraz neuro- i kardioprotekcyjne. Jaką dawkę witaminy D podawać dziecku? Witamina D dla dzieci w kroplach, kapsułkach twist-off, sprayu czy tabletkach?

  • Objawy, które powinny cię zaniepokoić. Nowotwory u dziecka

    Aż 60% rodziców nie wie, na jakie objawy powinni zwrócić uwagę, aby w porę wykryć potencjalne choroby nowotworowe u swoich dzieci. Z kolei aż 80% dzieci, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i w porę wdrożono leczenie, udaje się uratować. Na co zwrócić uwagę i co powinno zaniepokoić?

  • Jak podawać leki dziecku? Czopki, tabletki, inhalacje i syrop

    Podawanie leków dziecku w trakcie choroby to w wielu przypadkach nie lada wyzwanie. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób prowadzić domowe leczenie, aby było jak najskuteczniejsze. Jak podawać dziecku tabletki oraz co zrobić, aby inhalacja była jak najbardziej efektywna?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij