Rwa ramienna - przyczyny, objawy, leczenie
Ewa Nowacka-Polka

Rwa ramienna - przyczyny, objawy, leczenie

Rwa ramienna jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, które należą do najczęściej występujących chorób u człowieka. Głównym jej objawem jest ból promieniujący od karku do ramienia i dalej wzdłuż kończyny górnej, sięgając aż po same palce. Niekiedy, ból obejmuje swym zasięgiem również łopatkę oraz przednią powierzchnię klatki piersiowej.

Przyczyny

Bóle barku są bardzo częstą dolegliwością i występują nawet u kilku procent populacji, z czego nawet połowa może mieć ww. dolegliwości wywołane właśnie rwą ramienną nazywaną również rwą barkową czy też radikulopatią (radicula- „mały korzeń“; pathia- „zapalenie“ ) szyjną.  Bóle okolicy stawu barkowego występują również jako objaw wiodący w zespole bolesnego barku (nazywanego chorobą Duplaya), której podłożem jest artropatia okołobarkowa (czyli zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowego).

Dolegliwości bólowe związane z rwą ramienną, w większości są wynikiem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa w odcinku szyjnym, a przede wszystkim patologii w obrębie krążka międzykręgowego (dyskopatia) oraz stawów międzykręgowych. Zmiany te prowadzą do zwężenia otworów międzykręgowych, następnie do ucisku korzeni nerwowych okolicy szyjnej kręgosłupa oraz wtórnego do ucisku nerwów procesu zapalnego. Konsekwencjami wyżej opisanego stanu jest ból oraz szereg innych dolegliwości występujących w okolicach ciała, które są unerwione przez nerwy objęte procesem chorobowym. W tym miejscu należy nadmienić, że wg niektórych autorów nierzadkie jest współwystępowanie rwy barkowej i rwy kulszowej (która również należy do tzw. „zespołów korzeniowych”) u tych samych osób - w różnych odstępach czasu i w różnej kolejności. Jest to związane z naturalnym przebiegiem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.

Objawy

Rwa barkowa występuje u osób w każdym wieku, jednak zdecydowanie częściej narażone są na nią osoby w wieku średnim lub starszym. Jednostronne objawy bólowe, najczęściej pojawiają się nagle (rzadko mają charakter narastający), często rano zaraz po przebudzeniu. Miejsce promieniowania bólu jest uzależnione od okolic ciała unerwianych przez uciśnięty i objęty stanem zapalnym korzeń nerwowy. Bóle związane z ww. schorzeniem bywają bardzo uciążliwe i nieznośne. Często nasilają się w pozycji leżącej oraz przy opuszczaniu kończyny górnej. Zmusza to często, osoby objęte chorobą do przyjmowania pozycji przymusowych np. podparcia/uniesienia objętej bólem kończyny, co może zmniejszyć dolegliwości bólowe i przynieść ulgę. Do okoliczności nasilających ból można również zaliczyć ruchy szyją, kaszel oraz wysiłek fizyczny górnych partii ciała.

W większości przypadków rwy ramiennej występuję jedynie objawy bólowe. Do innych dolegliwości związanych z tą chorobą należą zaburzenia czucia, parestezje  (czyli przykre, dziwne wrażenie, najczęściej mrowienia, drętwienia lub uczucia zmiany temperatury skóry) oraz niedowłady. W przypadku długo utrzymującego się procesu chorobowego może również dojść do zaniku mięśni zaopatrywanych przez chorobowo zajęte korzenie nerwowe (najczęściej dochodzi do uszkodzenia korzeni nerwowych na poziomie C6 oraz C7). Bez względu na nasilenie powyższych objawów lekarz w trakcie badania pacjenta najczęściej stwierdza napięcie i przykurcz mięśni karku, bólowe ograniczenie ruchów szyi oraz bolesność w okolicy dołu nadobojczykowego.

Polecane dla Ciebie

Rozpoznanie

W celu zdiagnozowania problemu rwy ramiennej, należy skonsultować się z lekarzem ortopedą lub neurologiem. Wstępne rozpoznanie rwy ramiennej stawia się bardzo często na podstawie wyżej opisanego zespołu objawów. Bardzo ważne przy stawianiu diagnozy jest różnicowanie z innymi przyczynami bólów barku np. z wcześniej już wspomnianym zespołem bolesnego barku. Niekiedy obie te jednostki mogą występować równocześnie (dolegliwości mogą zaczynać się od objawów rwy barkowej a z powodu odruchowego, związanego z bólem unieruchomienia kończyny, dołącza się zespół bolesnego barku. W celu potwierdzenia postawionej diagnozy i wykluczenia innych przyczyn bólu barku (np. obecności żebra szyjnego, zespołu mięśnia pochyłego przedniego, zespołu Panacosta- związanego z obecnością guza płuca czy też guza rdzenia), często należy wykonać badania dodatkowe jak RTG, CT czy MRI.

Leczenie

Z uwagi na różnorodność czynników wywołujących rwę ramienną oraz odmienne nasilenie objawów jej towarzyszących, leczenie należy dobierać indywidualnie. Stan bólowy czasami po około 3-4 tygodniach przemija samoistnie. Jednak ustąpienie bólu nie jest oznaką wyzdrowienia. Rwa barkowa wykazuje tendencje do nawrotów, dlatego należy wyleczyć przede wszystkim przyczynę jej objawów.

W leczeniu rwy ramiennej stosuje się zarówno leczenie farmakologiczne, zabiegi rehabilitacyjne jak i leczenie operacyjne (do rozważenia w przypadku rwy ramiennej niepoddającej się leczeniu zachowawczemu, ze znacznymi ubytkami ruchowymi oraz z ujawnionymi w badaniu obrazowym cechami wypadania jądra miażdżystego). W przypadku łagodnego przebiegu choroby zazwyczaj stosuje się leki przeciwzapalne, przeciwbólowe (leki z grupy NLPZ) oraz obniżające napięcie mięśniowe. W cięższych przypadkach celowe może być unieruchomienie za pomocą odpowiedniego kołnierza ortopedycznego. W ostateczności można również rozważyć kurację steroidową. Zabiegi rehabilitacyjne (po wykluczeniu wszystkich przeciwwskazań do ich wykonywania) dobierane są jak zawsze indywidualnie do potrzeb pacjenta. Należą do nich m.in.: diatermia, terapia ultradźwiękowa, kinezyterapia, jonoforeza oraz laseroterapia. Bez względu na wybraną strategie leczenia zawsze należy dostosować swoje postępowanie do zaleceń lekarskich i w czasie zaostrzenia dolegliwości przede wszystkim unikać sytuacji wywołujących narastanie bólu (unikanie ciężkich prac fizycznych, długotrwałej jazdy samochodem, nagłych ruchów głową).

Tylko ścisła współpraca pacjenta z lekarzem może przynieść pożądane efekty. Ze względu na przeciążenia kręgosłupa na ataki rwy kulszowej szczególnie narażone są kobiety w ciąży oraz osoby podejmujące wysiłek fizyczny, który jest zbyt intensywny w porównaniu do ich indywidualnych możliwości.

Tekst przygotowany na podstawie: Neurologia praktyczna autor Antoni Prusiński, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2007r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Leki przeciwwirusowe na grypę. Czym jest amantadyna, rymantadyna, oseltamiwir i zanamiwir?

  Najsilniejszymi lekami przeciwwirusowymi na grypę są amantadyna, rymantadyna (leki starej generacji), oseltamiwir i zanamiwir (leki nowej generacji). Stosowane są jedynie na wskazanie lekarza, który tylko w uzasadnionych przypadkach wdroży leczenie tymi substancjami. Mają one charakter wirusostatyczny, a leczenie z ich udziałem trwa najczęściej 5. dni. Jakie są przeciwwskazania do stosowania leków przeciwwirusowych, jaki jest ich mechanizm działania oraz kiedy leki na grypę są skuteczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Etenzamid – składnik leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Właściwości, przeciwwskazania

  Etenzamid, czyli salicylan, to składnik, który często jest łączony z kwasem acetylosalicylowym i kofeiną. Komplet tych związków sprawia, że ich skuteczność przeciwbólowa lub przeciwzapalna jest bardzo wysoka. Zazwyczaj preparaty z tym składnikiem zalecane są w bólach głowy, bólach mięśniowo-szkieletowych, a także bólach o umiarkowanym nasileniu o podłożu zapalnym. Czy u dzieci można stosować etenzamid, jaka jest bezpieczna, maksymalna dawka dzienna tej substancji dla osoby dorosłej i jaki jest mechanizm działania etenzamidu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Izotretynoina – działanie, dawkowanie, skutki oboczne, zasady terapii

  W ostatnich latach bardzo popularne stało się leczenie trądziku izotretynoiną. Pomimo wielu skutków ubocznych, z jakimi wiąże się ta terapia, decydują się na nią nawet te osoby, u których trądzik nie jest wyjątkowo nasilony. Czym jest izotretynoina, dlaczego kobiety w ciąży nie mogą jej stosować oraz jak wylicza się dawkę skumulowaną?

 • Dlaczego profilaktyczne picie płynu Lugola jest niebezpieczne dla zdrowia?

  W ostatnich dniach bardzo wzrosło zainteresowanie płynem Lugola. Niektórzy próbują stosować go profilaktycznie, a nie na skutek wyraźnych wskazań zdrowotnych. Wprawdzie płyn Lugola wykazuje działanie antyseptyczne, a znajdujący się w nim jod wpływa korzystnie na pracę tarczycy, tak zażywanie go na „ własną rękę" może mieć bardzo negatywne, a wręcz tragiczne w skutkach konsekwencje. Dlaczego nie powinniśmy stosować płynu Lugola bez wyraźnych wskazań lekarskich i czym jest trądzik jodowy? 

 • Chlorheksydyna – w czym wystepuje? Leki z nią w składzie

  Chlorheksydyna to jeden ze środków najpowszechniej stosowanych do celów antyseptyki. Warto wiedzieć w jakich produktach występuje oraz jakie są przeciwwskazania do jego użycia. 

 • Jak działa mentol? W jakich produktach można go znaleźć?

  Mentol, który kojarzymy ze świeżym zapachem i odświeżającym smakiem, wykazuje wiele właściwości leczniczych. Z tego względu znajdziemy go nie tylko w kosmetykach czy popularnych produktach spożywczych, ale także i farmaceutykach. Jakie zatem dokładnie działanie wykazuje mentol? Czy może być szkodliwy? Kto powinien ograniczyć jego stosowanie?

 • Co stosować na oparzenia?

  Niewielkie i stosunkowo niegroźne oparzenia objawiają się zaczerwienioną skórą, bólem, obrzękiem lub pęcherzami. Możemy je samodzielnie wyleczyć przy zastosowaniu odpowiednich środków. Jakie zatem preparaty na oparzenia warto mieć w domowej apteczce? Podpowiadamy.

 • Jodek potasu – działanie, dawkowanie, profilaktyka. Kiedy i dlaczego należy go użyć?

  Określoną dla danej grupy wiekowej ilość jodku potasu należy przyjąć w jednorazowej dawce dobowej, która umożliwi wysycenie tarczycy i jej ochronę przed radioaktywnym jodem.  Przyjęcie odpowiedniej ilości jodku potasu chroni przed narażeniem popromiennym przez maksymalnie 24 godziny od przyjęcia dawki wysycającej. Czy profilaktyczne zażywanie jodku potasu jest wskazane i bezpieczne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij