Rwa ramienna - przyczyny, objawy, leczenie
Ewa Nowacka-Polka

Rwa ramienna - przyczyny, objawy, leczenie

Rwa ramienna jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, które należą do najczęściej występujących chorób u człowieka. Głównym jej objawem jest ból promieniujący od karku do ramienia i dalej wzdłuż kończyny górnej, sięgając aż po same palce. Niekiedy, ból obejmuje swym zasięgiem również łopatkę oraz przednią powierzchnię klatki piersiowej.

Przyczyny

Bóle barku są bardzo częstą dolegliwością i występują nawet u kilku procent populacji, z czego nawet połowa może mieć ww. dolegliwości wywołane właśnie rwą ramienną nazywaną również rwą barkową czy też radikulopatią (radicula- „mały korzeń“; pathia- „zapalenie“ ) szyjną.  Bóle okolicy stawu barkowego występują również jako objaw wiodący w zespole bolesnego barku (nazywanego chorobą Duplaya), której podłożem jest artropatia okołobarkowa (czyli zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowego).

Dolegliwości bólowe związane z rwą ramienną, w większości są wynikiem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa w odcinku szyjnym, a przede wszystkim patologii w obrębie krążka międzykręgowego (dyskopatia) oraz stawów międzykręgowych. Zmiany te prowadzą do zwężenia otworów międzykręgowych, następnie do ucisku korzeni nerwowych okolicy szyjnej kręgosłupa oraz wtórnego do ucisku nerwów procesu zapalnego. Konsekwencjami wyżej opisanego stanu jest ból oraz szereg innych dolegliwości występujących w okolicach ciała, które są unerwione przez nerwy objęte procesem chorobowym. W tym miejscu należy nadmienić, że wg niektórych autorów nierzadkie jest współwystępowanie rwy barkowej i rwy kulszowej (która również należy do tzw. „zespołów korzeniowych”) u tych samych osób - w różnych odstępach czasu i w różnej kolejności. Jest to związane z naturalnym przebiegiem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.

Objawy

Rwa barkowa występuje u osób w każdym wieku, jednak zdecydowanie częściej narażone są na nią osoby w wieku średnim lub starszym. Jednostronne objawy bólowe, najczęściej pojawiają się nagle (rzadko mają charakter narastający), często rano zaraz po przebudzeniu. Miejsce promieniowania bólu jest uzależnione od okolic ciała unerwianych przez uciśnięty i objęty stanem zapalnym korzeń nerwowy. Bóle związane z ww. schorzeniem bywają bardzo uciążliwe i nieznośne. Często nasilają się w pozycji leżącej oraz przy opuszczaniu kończyny górnej. Zmusza to często, osoby objęte chorobą do przyjmowania pozycji przymusowych np. podparcia/uniesienia objętej bólem kończyny, co może zmniejszyć dolegliwości bólowe i przynieść ulgę. Do okoliczności nasilających ból można również zaliczyć ruchy szyją, kaszel oraz wysiłek fizyczny górnych partii ciała.

W większości przypadków rwy ramiennej występuję jedynie objawy bólowe. Do innych dolegliwości związanych z tą chorobą należą zaburzenia czucia, parestezje  (czyli przykre, dziwne wrażenie, najczęściej mrowienia, drętwienia lub uczucia zmiany temperatury skóry) oraz niedowłady. W przypadku długo utrzymującego się procesu chorobowego może również dojść do zaniku mięśni zaopatrywanych przez chorobowo zajęte korzenie nerwowe (najczęściej dochodzi do uszkodzenia korzeni nerwowych na poziomie C6 oraz C7). Bez względu na nasilenie powyższych objawów lekarz w trakcie badania pacjenta najczęściej stwierdza napięcie i przykurcz mięśni karku, bólowe ograniczenie ruchów szyi oraz bolesność w okolicy dołu nadobojczykowego.

Rozpoznanie

W celu zdiagnozowania problemu rwy ramiennej, należy skonsultować się z lekarzem ortopedą lub neurologiem. Wstępne rozpoznanie rwy ramiennej stawia się bardzo często na podstawie wyżej opisanego zespołu objawów. Bardzo ważne przy stawianiu diagnozy jest różnicowanie z innymi przyczynami bólów barku np. z wcześniej już wspomnianym zespołem bolesnego barku. Niekiedy obie te jednostki mogą występować równocześnie (dolegliwości mogą zaczynać się od objawów rwy barkowej a z powodu odruchowego, związanego z bólem unieruchomienia kończyny, dołącza się zespół bolesnego barku. W celu potwierdzenia postawionej diagnozy i wykluczenia innych przyczyn bólu barku (np. obecności żebra szyjnego, zespołu mięśnia pochyłego przedniego, zespołu Panacosta- związanego z obecnością guza płuca czy też guza rdzenia), często należy wykonać badania dodatkowe jak RTG, CT czy MRI.

Leczenie

Z uwagi na różnorodność czynników wywołujących rwę ramienną oraz odmienne nasilenie objawów jej towarzyszących, leczenie należy dobierać indywidualnie. Stan bólowy czasami po około 3-4 tygodniach przemija samoistnie. Jednak ustąpienie bólu nie jest oznaką wyzdrowienia. Rwa barkowa wykazuje tendencje do nawrotów, dlatego należy wyleczyć przede wszystkim przyczynę jej objawów.

W leczeniu rwy ramiennej stosuje się zarówno leczenie farmakologiczne, zabiegi rehabilitacyjne jak i leczenie operacyjne (do rozważenia w przypadku rwy ramiennej niepoddającej się leczeniu zachowawczemu, ze znacznymi ubytkami ruchowymi oraz z ujawnionymi w badaniu obrazowym cechami wypadania jądra miażdżystego). W przypadku łagodnego przebiegu choroby zazwyczaj stosuje się leki przeciwzapalne, przeciwbólowe (leki z grupy NLPZ) oraz obniżające napięcie mięśniowe. W cięższych przypadkach celowe może być unieruchomienie za pomocą odpowiedniego kołnierza ortopedycznego. W ostateczności można również rozważyć kurację steroidową. Zabiegi rehabilitacyjne (po wykluczeniu wszystkich przeciwwskazań do ich wykonywania) dobierane są jak zawsze indywidualnie do potrzeb pacjenta. Należą do nich m.in.: diatermia, terapia ultradźwiękowa, kinezyterapia, jonoforeza oraz laseroterapia. Bez względu na wybraną strategie leczenia zawsze należy dostosować swoje postępowanie do zaleceń lekarskich i w czasie zaostrzenia dolegliwości przede wszystkim unikać sytuacji wywołujących narastanie bólu (unikanie ciężkich prac fizycznych, długotrwałej jazdy samochodem, nagłych ruchów głową).

Tylko ścisła współpraca pacjenta z lekarzem może przynieść pożądane efekty. Ze względu na przeciążenia kręgosłupa na ataki rwy kulszowej szczególnie narażone są kobiety w ciąży oraz osoby podejmujące wysiłek fizyczny, który jest zbyt intensywny w porównaniu do ich indywidualnych możliwości.

Tekst przygotowany na podstawie: Neurologia praktyczna autor Antoni Prusiński, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2007r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Płukanie zatok – jakie są wskazania do irygacji zatok przynosowych oraz w jaki sposób zrobić to w domu?

  Płukanie zatok posiada wiele zalet – może być bezpiecznie stosowane przez dzieci (od 4. roku życia), kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stanowi niefarmakologiczną metodę walki z katarem oraz zapaleniem zatok – pomaga zachować drożność przewodów nosowych i zatok oraz oczyścić z zakaźnej wydzieliny i innych zanieczyszczeń (patogenów czy alergenów). 

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania u dzieci i u dorosłych

  Zapalenie oskrzeli (ang. bronchitis) to stan zapalny błony śluzowej drzewa oskrzelowego. Najczęściej jest on wywołany przez wirusy, rzadziej bakterie. Początkowa faza infekcji charakteryzuje się występowaniem suchego, uporczywego kaszlu, podwyższonej temperatury ciała, bólu gardła i wodnistego kataru. Potem kaszel staje się mokry (chory odkrztusza dużą ilość wydzieliny), a katar ma postać gęstej wydzieliny. Sprawdź, jak leczy się zapalenie oskrzeli.

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są aktualnie największym zagrożeniem?

  Istnieje wiele zidentyfikowanych podtypów koronawirusa SARS-CoV-2. Które warianty stanowią największe potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Czym są tzw. warianty zainteresowania (VOI) i warianty budzące obawy (VOC)?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij