×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Polak opracował nowatorską metodę leczenia szumów usznych

Adam Pabiś, 29-letni neurobiolog i audiolog z Giżycka stworzył neuroprocesor, który redukuje szumy uszne. Zainteresowanie tym produktem już na etapie badań wyraziły placówki w Emiratach Arabskich – informuje Gazeta Wyborcza.Biz.

Neuroprocesor opracowany przez naukowca z Giżycka jest w stanie zidentyfikować ubytek słuchu i emitować stymulację akustyczną, która pobudza ucho wewnętrzne w miejscu uszkodzenia. Redukcji szumów sprzyja także właściwa dieta i ruch. Urządzenie przypomina odtwarzacz MP3 wyposażony w niewielkie słuchawki, które w celu redukcji szumów trzeba nosić co najmniej 7 godzin dziennie przez kilka miesięcy.

Pomysł Adama Pabisia zyskał wsparcie ze strony funduszu inwestycyjnego Infini, który zdołał pozyskać 1,5 mln złotych na dalsze badania nad urządzeniem. 80 proc. kwoty pochodzi z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Szumy uszne to problem dotykający około 40 proc. Polaków, spośród których około 1/5 doświadcza ich regularnie. Ich przyczyną może być między innymi stres, nadciśnienie czy wahania hormonalne.

Źródło: Gazeta Wyborcza.Biz, Rynekzdrowia.pl


Podziel się: