×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Brak apetytu – przyczyny

Przyczyn braku apetytu może być wiele, jedne z nich są zupełnie błahe, inne natomiast mogą świadczyć o poważnych chorobach. Brak apetytu może dotykać zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Jakie zatem mogą być przyczyny osłabionego łaknienia?

  • Błędy żywieniowe

Przede wszystkim brak apetytu może być wywołany błędami żywieniowymi. Problem ten dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Obecnie, głównie z powodu braku czasu, dość często stołujemy się w fast foodach, jemy w biegu, nie przestrzegamy regularnych godzin posiłków. Powoduje to, że po zjedzeniu wysokokalorycznego " śmieciowego" posiłku, po powrocie do domu wieczorem po pracy, kiedy jesteśmy już zmęczeni, nasz organizm nie odczuwa potrzeby jedzenia - czasami nasz "brzuch" jest tak pełny, że widok jedzenia jest wręcz odrzucający. W przypadku dzieci natomiast najczęstszym błędem jest zbyt częste "podsuwanie maluchowi pod nos" rożnych przekąsek oraz podawanie pomiędzy posiłkami do picia słodkich soków i słodyczy.  To powoduje, że brzuszek dziecka jest pełny i kiedy przychodzi pora głównego posiłku po prostu nie ma w nim miejsca na jedzenie. Nie można wtedy denerwować się na malucha i trzeba zdać sobie sprawę z tego, że brak apetytu malucha jest w tym przypadku naszą winą.

  • Temperatura powietrza

Kolejna przyczyną braku apetytu jest zbyt wysoka temperatura powietrza. Kiedy jest gorąco, w czasie upałów, większość z nas nie ma ochoty na jedzenie, dotyczy to także dzieci. Jeśli już mamy ochotę coś zjeść, są to głównie potrawy lekkie, owocowe, chłodne. W czasie upałów nie trzeba "jeść na siłę", należy tylko pamiętać o właściwym nawodnieniu organizmu. To brak wody bowiem może nieść za sobą poważne konsekwencje, natomiast zjedzenie mniejszej ilości posiłków przez kilka dni absolutnie nie spowoduje w organizmie żadnego spustoszenia.

  • Stres

Inną przyczyną osłabionego łaknienia może być stres. Często, kiedy jesteśmy narażeni na rożnego rodzaju sytuacje stresowe, w ogóle nie mamy ochoty jeść. Ma to związek z "zaciskającym się żołądkiem" - uczucie to jest znane każdemu, a ma ono związek z nadmierną ilością uwalnianych hormonów stresu (adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu).

  • Infekcje

Brak łaknienia ma też związek z infekcjami. Nawet zwykły katar może osłabiać apetyt - w czasie jego trwania uczucie niedrożności nosa powoduje brak smaku i tym samym w ogóle nie mamy ochoty na jedzenie (wtedy też nawet największe rarytasy smakują jałowo i nie mamy na nie ochoty). Poważniejsze infekcje, przebiegające z gorączką, tym bardziej osłaniają apetyt. W czasie infekcji nie trzeba zmuszać się do jedzenia, ważne jest natomiast przyjmowanie dużej ilości płynów.

  • Niedokrwistość

Brak apetytu może mieć też związek z niedokrwistością. Dotyczy to bardzo często niemowląt, które zaczynają pić zdecydowanie mniejsze ilości mleka, znacznie słabiej zaczynają przybierać na masie lub w ogóle masa ich ciała przestaje przyrastać. U starszych dzieci i dorosłych brak apetytu w przebiegu anemii jest często połączony z bladością skóry, suchymi, łamliwymi włosami i ich wypadaniem, suchą, szorstką skórą i łamliwością paznokci.

  • Depresja

Osłabione łaknienie czasami jest związane z depresją. Pacjenci, którzy mają poważne problemy i zaczynają chorować na depresje, są apatyczni,  często trzeba im wręcz przypominać o jedzeniu, bowiem obniżony nastrój powoduje, że w ogóle nie mają apetytu.

  • Anoreksja

Choroba, której głównym objawem jest brak apetytu, jest anoreksja ( jadłowstręt psychiczny). Pacjentom cierpiącym z jej powodu towarzyszy niechęć do jedzenia z powodu uporczywego dążenia do ciągłego zmniejszania masy ciała. Chorzy potrafią nie jeść w ogóle, często doprowadzają się w ten sposób do skrajnego wyniszczenia i wymagają hospitalizacji.

  • Choroby przewodu pokarmowego

Choroby przewodu pokarmowego także mogą powodować brak apetytu. Bardzo często stan zapalny błony śluzowej żołądka i dwunastnicy lub obecność wrzodów obniża łaknienie. Ma to związek z tym, że po zjedzeniu posiłku pacjenci często odczuwają bóle brzucha, co z kolei powoduje, że zaczynają unikać jedzenia. Często też brak apetytu i unikanie posiłków jest typowe dla pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit, zespołem złego wchłaniania czy też alergią pokarmową - u tych pacjentów spożycie posiłku często także nasila bóle brzucha lub biegunkę, powoduje wzdęcia i w związku z tym pacjenci wolą po prostu nie jeść niż borykać się z tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami.

  • Choroby nowotworowe

Należy pamiętać też, że u pacjentów wyniszczonych w przebiegu chorób nowotworowych brak apetytu jest bardzo częsty. U takich chorych konieczne jest podawanie specjalnych preparatów żywieniowych, aby nie doprowadzić do całkowitego wyniszczenia organizmu.

Przyczyn braku apetytu może być wiele. Jeśli brak apetytu nie ma związku z upałem, nieprawidłowym trybem życia i "przekarmianiem" dzieci i utrzymuje się dość długo, zawsze powinien wzmóc naszą czujność. Należy wtedy udać się do lekarza, aby wykluczyć poważne przyczyny osłabionego łaknienia. 

Podziel się: