×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czy okulary, które nosi Bono mają związek z jaskrą wykrytą u gwiazdy?

Lidera grupy U2 kojarzymy nie tylko z dokonaniami muzycznymi, ale też ciemnymi okularami, z którymi praktycznie się nie rozstaje. W udzielonym kilka miesięcy temu wywiadzie wokalista przyznał, że nosi je z powodów zdrowotnych, ponieważ od 20 lat cierpi na jaskrę. W świetle aktualnej wiedzy medycznej to tłumaczenie jest jednak dalekie od prawdy.

Jaskra jest chorobą oczu ściśle związaną ze wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego, co w skrajnych przypadkach prowadzi do ostrego ataku jaskry objawiającego się ostrym bólem oka, silnym bólem głowy, nudnościami oraz wymiotami. W tym kontekście noszenie ciemnych okularów nie tylko nie przynosi chorym żadnej ulgi, ale wręcz zagraża ich zdrowiu. Przy niektórych typach schorzenia ciemne szkła są wręcz surowo zakazane, ponieważ w ciemności źrenice się rozszerzają, powodując wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, co z kolei może doprowadzić do zablokowania kąta widzenia i wystąpienia ostrego ataku. Jedyną przyczyną, dla której chory na jaskrę mógłby nosić ciemne okulary, jest chęć zamaskowania zmian anatomicznych oczu powstałych w związku z wrodzonymi lub nabytymi chorobami. Zdjęcia i materiały video z udziałem Bono dowodzą, że muzyk nie ma tego problemu, więc tłumaczenie noszenia okularów jaskrą nie ma podparcia w faktach.

Jaskra należy do groźnych  chorób oczu nie tylko przez wzgląd na jej wpływ na stan naszego coraz słabszego widzenia (ze ślepotą włącznie), ale również na fakt, że początki przebiegają często bezobjawowo. Jedynym sposobem na zahamowanie rozwoju choroby jest wykrycie jej we wczesnym stadium, co wymaga regularnych badań, zwłaszcza po 40. roku życia, gdy ryzyko zachorowania znacznie wzrasta.


Podziel się: