×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nieszczepienie dziecka podlega karze nawet 10 tys. zł

Grzywna tej wysokości grozi rodzicom, którzy odmówią obowiązkowego szczepienia swojego dziecka. To kara ostateczna, którą poprzedzają niższe, nakładane przez lokalny sanepid.

Szczepienie dzieci jest obowiązkiem rodziców, jednak to przychodnia powinna informować ich o tej konieczności oraz ustalić kalendarz. Informacja o nadchodzącym szczepieniu powinna zostać podana podczas wizyty u lekarza w innej sprawie, listownie lub telefonicznie.

Jeżeli rodzic nie stawi się z dzieckiem w wyznaczonym terminie, kara nie jest nakładana z automatu. Przychodnia musi poinformować o tym fakcie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, która wzywa go na rozmowę i informuje o znaczeniu szczepionki dla zdrowia i życia dziecka. Grzywna może być nałożona tylko w sytuacji, gdy rodzic świadomie odmawia szczepienia. Jeśli nie doszło do niego z innych względów, np. przez nieuwagę, sanepid nie wyciąga żadnych konsekwencji.

Rodzice nie zgadzający się na szczepienia muszą liczyć się z karami finansowymi, zaczynającymi się od kilkuset złotych. Ich wysokość jest ustalana indywidualnie, więc może być inna w każdym przypadku. Jeśli ten środek nie zadziała, postępowanie rodziców zostaje zakwalifikowane jako wykroczenie skutkujące mandatem karnym w wysokości 1,5 tys. zł.

Gdy mimo to rodzic wciąż odmawia szczepienia, kolejnym krokiem jest nałożenie grzywny.


Podziel się: