O produkcie
Producent
ICHEM/BERLIN CHEMIE AGOpis
Import: Ichem
Kraj: Litwa
Dowiedz się więcej o imporcie równoległym.
Skład
Substancją czynną leku ESPUMISAN jest symetykon.
1 ml (25 kropli)emulsji do stosowania doustnego zawiera 40 mg symetykonu.
Inne składniki leku to: makrogolu stearynian, glicerolu monostearynian 40-55, karbomer, aromat bananowy, acesulfam potasowy, sorbitoi płynny (niekrystalizujący), sodu chlorek, sodu cytrynian, sodu wodorotlenek, kwas sorbowy, woda oczyszczona.
Dawkowanie
Lek ESPUMISAN należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
O ile lekarz nie zaleci inaczej, zazwyczaj stosowana dawka leku ESPUMISAN to:
W dolegliwościach żdadkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym, takich jak. np.: wzdęcia i kolka niemowlęca.
W przygotowaniu do badań diagnostycznych jamy brzusznej: Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, zazwyczaj stosuje się 2 ml (50 kropli) leku ESPUMISAN 3 razy na dobę w dniu poprzedzającym badanie oraz 2 ml (5Q'kropli) leku ESPUMISAN rano w dniu badania, na czczo.
Jako substancja pomocnicza podawana razem ze środkami kontrastowymi: Do badania obrazowego z podwójnym kontrastem, zazwyczaj stosuje się 4 do 8 ml (100 do 200 kropli) leku ESPUMISAN na 1 litr płynu kontrastowego.
Jako odtrutka w zatruciach detergentami (środkami powierzchniowo czynnymi) :
Dawkowanie u dorosłych: W zależności od ciężkości zatrucia, zazwyczaj stosuje się 10 do 20 ml (od ok. 1/3 do 2/3 zawartości butelki) leku ESPUMISAN.
Dawkowanie u dzieci:W zależności od ciężkości zatrucia, zazwyczaj stosuje się 2,5 do 1 o ml (od 65 kropli do ok. 1/3 zawartości butelki) leku ESPUMISAN.
Sposób stosowania:
Przed użyciem wstrząsnąć.
W celu odmierzenia odpowiedniej liczby kropli, butelkę należy trzymać pionowo, otworem ku dołowi.
Niemowlęta: Lek ESPUMISAN należy dodać do butelki z mlekiem/pokarmem lub podać na łyżeczce przed lub po karmieniu piersią.
Działanie
Substancją czynną leku ESPUMISAN jest symetykon - stabilny, powierzchniowo czynny polidimetylosiloksan. Zmniejsza on napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu, zawartych w masach pokarmowych i w śluzie przewodu pokarmowego, powodując ich pękanie. Dzięki temu gazy, uwolnione na tej drodze, mogą być wchłaniane przez ścianę jelita lub usuwane z przewodu pokarmowego w wyniku ruchów perystaltycznych jelit.
Symetykon wykazuje wyłącznie działanie powierzchniowe i nie wchodzi w jakiekolwiek reakcje chemiczne. Jest substancją farmakologicznie i fizjologicznie obojętną.
Symetykon nie wchłania się z przewodu pokarmowego po podaniu doustnym i jest wydalany w postaci niezmienionej.
Wskazania
ESPUMISAN stosuje się:
- W leczeniu objawowym zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym, takich jak, np.: wzdęcia i kolka niemowlęca.
- Wspomagająco w niemowlęcych kolkach jelitowych u niemowląt powyżej 1 miesiąca życia.
- Wspomagająco w przygotowaniu pacjentów do badań radiologicznych i ultrasonograficznych jamy brzusznej oraz gastroskopii.
- Jako środek zmniejszający pienienie treści przewodu pokarmowego w zatruciach środkami powierzchniowo-czynnymi (detergentami).
Przeciwwskazania
Nie stosować leku ESPUMISAN w przypadku alergii (nadwrażliwości) na substancję czynną - symetykon lub na którąkolwiek z pozostałych substancji pomocniczych leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
1 ml produktu leczniczego ESPUMISAN zawiera 212 mg sorbitolu. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.
- Po pierwszym otwarciu opakowania produkt zachowuje trwałość przez okres 6 miesięcy.
Stosowanie innych leków
Należy powiadomić lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, także tych, które wydawane są bez recepty.
Stosowanie leku z jedzeniem i piciem
Podczas stosowania leku ESPUMISAN należy unikać spożywania napojów gazowanych. Lek ESPUMISAN może być przyjmowany bezpośrednio przed, w trakcie lub oo posiłku, w razie konieczności, również przed posiłkiem.
Ciąża i karmienie piersią
W okresie ciąży i karmienia piersią przed zastosowaniem należy skontaktować się z lekarzem.