Leki o różnych wskazaniach

105 produktów info
Podsumowanie
105 produktów info

Asortyment produktów leczniczych jest niezwykle szeroki i obejmuje leki na różne dolegliwości, preparaty stosowane w diagnostyce oraz środki kontrastowe. Mechanizm działania tych preparatów jest często zaskakujący lub nie do końca poznany.

Leki stosowane w odczulaniu 

W grupie tej znajdziemy produkty lecznicze w postaci zawiesiny do wstrzykiwań, przeznaczone do odczulania (immunoterapii swoistej). Zawierają one wyciągi alergenowe (np. sierść zwierząt, wyciągi z roztoczy kurzu domowego i grzybów pleśniowych, pyłki roślinne), bądź alergoidy (zmodyfikowane alergeny). Zabiegi z użyciem wyciągów alergenowych pomagają pacjentom w łagodzeniu uciążliwych dolegliwości, takich jak katar sienny, zapalenie spojówek czy astma oskrzelowa o podłożu alergicznym. Preparaty są aplikowane podskórnie, w zwiększających się dawkach, dobieranych indywidualnie dla każdego pacjenta. Odczulanie jest jedyną formą przyczynowego leczenia alergii, ale jego mechanizm pozostaje nieodkryty. Wiadomo, że szczepionki odczulające wpływają na aktywację komórek układu odpornościowego (limfocytów T), jednocześnie hamując odpowiedź przeciwciał IgE. 

Leki homeopatyczne — kiedy stosujemy

Homeopatia to jedna z metod leczenia zaliczana do medycyny alternatywnej. Funkcjonuje według zasady, aby „podobne leczyć podobnym”. Leczenie homeopatyczne opiera się na holistycznym podejściu do pacjenta. Lekarz przepisując lek bierze pod uwagę nie tylko fizyczne objawy schorzenia, ale również stan mentalny i emocjonalny człowieka. Leki homeopatyczne dostępne w aptekach mają status produktów leczniczych. Część z nich jest wydawana jedynie na podstawie recepty lekarskiej. Są dostępne dla pacjentów w różnej postaci (tabletki, tabletki podjęzykowe, krople doustne, syropy, tabletki do ssania, aerozole do nosa, maści, żele, czopki). Zawierają substancje naturalne pozyskiwane z roślin, zwierząt i minerałów w bardzo niskich stężeniach, stąd ich działania niepożądane są niezwykle rzadkie, a stosowanie bezpieczne. Wskazaniami do użycia leków homeopatycznych mogą być dolegliwości niemowlęce (bolesne ząbkowanie, kolki), problemy z trawieniem, nudności i choroba lokomocyjna, nadmierna nerwowość i zaburzenia snu, hemoroidy, stłuczenia i skręcenia oraz choroby skórne. Stosowane są również do łagodzenia działań niepożądanych leczenia konwencjonalnego. 

Leki w żywieniu medycznym

Preparaty żywieniowe pomagają chorym w walce z chorobą, szczególnie w sytuacjach kiedy zachowanie odpowiedniej diety staje się niemożliwe do zrealizowania np. na skutek zmniejszonego apetytu, problemów żołądkowych itd. Żywienie medyczne droga pozajelitową umożliwia dostarczenie składników pokarmowych (np. witamin, białek, elektrolitów, glukozy,) w odpowiedniej ilości. Czasami konieczna jest terapia lekami doustnymi, które wyrównują niedobory pokarmowe np. u pacjentów z chorobami nerek. U pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, u których może rozwinąć się hiperfosfatemia, czyli podwyższone stężenie fosforanów w surowicy krwi stosuje się m.in. sewelamer - substancję leczniczą wiążącą fosforany w obrębie przewodu pokarmowego, przez co mniejsza ich ilość jest wchłaniana do krwi. Występuje on w postaci tabletek i jest ordynowany osobom poddawanym zabiegowi hemodializy bądź dializy otrzewnowej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij