×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Timo-Comod - Timololi maleas - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład maleinian timololu
Postać krople do oczu
Kategoria Narządy wzroku i słuchu
Specjalności Okulistyka
Działanie obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe

Wskazania do stosowania

Nadciśnienie śródgałkowe. Jaskra z otwartym kątem przesączania.

Dawkowanie

Zakraplać do worka spojówkowego. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w leczeniu wszystkich pacjentów z jaskrą obowiązuje regularne kontrolowanie ciśnienie śródgałkowego oraz badanie rogówki. Jeżeli zalecono zamianę innego leku przeciw jaskrze na nowy, to należy w pierwszym dniu podawania tego leku podać oba, a od następnego dnia podawać wyłącznie nowy.

Uwaga! W okresie stosowania leku nie należy nosić miękkich soczewek kontaktowych. Twarde soczewki należy zdjąć przed zastosowaniem kropli i założyć ponownie po 15 minutach od zakroplenia leku.

Nie zaleca się stosowania preparatu u wcześniaków ze względu na możliwe działanie na ośrodkowy układ nerwowy.

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na timolol, choroby układu oddechowego (astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc), chore serce.

Gdy stosujesz krople do oczu z pilokarpiną, doustnie leki należące do grupy beta-adrenolityków (np. Betaloc, Metocard, Propranolol, Sectral). W przypadku stosowania kilku leków okulistycznych zaleca się zachowanie co najmniej 5-15 minutowej przerwy pomiędzy aplikacją każdego z nich. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie przeprowadzono badań klinicznych dotyczących stosowania leku Timo-Comod w ciąży. Po podaniu do oka timolol jest wydzielany do mleka kobiecego i może gromadzić się w nim w większym stężeniu niż w osoczu krwi matki. Wprawdzie ilość substancji czynnej, którą przyjmie noworodek z mlekiem przypuszczalnie nie stanowi dla niego żadnego zagrożenia, jednak należy go obserwować w kierunku wystąpienia objawów działania beta-adrenolitycznego.

Skutki uboczne

Podrażnienie oka, zaburzenia widzenia, suchość oka, zaburzenia czynności serca, kołatanie serca.

Podobnie jak po podaniu innych kropli do oczu przejściowe zaburzenia widzenia stwarzają niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn. Jeżeli po zakropleniu leku występują takie objawy przed rozpoczęciem jazdy lub obsługi maszyn należy zaczekać do momentu powrotu ostrości widzenia.