Nodofree Combi, (20 + 5 mg)/ml, krople do oczu, 5 ml,1 butelka

krople

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną receptę.

25.44 zł
25.44 zł
0.00 zł
5.14 zł
Cena zależna od przysługującej odpłatności.
Odpłatność
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem?

Umów się na najbliższy dostępny termin.

Dostawa

 • ODBIÓR W APTECE

  BEZPŁATNIE

O produkcie

Opis

Nodofree Combi to dwuskładnikowe krople stosowane w przypadku jaskry. Ich działanie polega na zmniejszeniu ciśnienia śródgałkowego. 

Skład

Substancjami czynnymi są dorzolamid i tymolol. 

Każda kropla zawiera 0,70 mg dorzolamidu i 0,18 mg tymololu.

Substancje pomocnicze: hydroksyetyloceluloza, mannitol, sodu cytrynian, sodu wodorotlenek, woda wysokooczyszczona.

Dawkowanie

Lek Nodofree Combi należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie ustalane jest przez lekarza. Zazwyczaj stosuje się jedną kroplę do chorego oka rano i wieczorem.

Jeśli stosowane są dodatkowo inne krople do oczu, należy odczekać przynajmniej 10 minut pomiędzy zakraplaniami. Maści do oczu stosuje się na sam koniec.

Aby zmniejszyć ogólnie działanie kropli na organizm należy zamknąć powieki na 2 minut po zakropleniu. Nasili to działanie kropli w obrębie oka. 

W ulotce zawarta jest dokładna instrukcja stosowania kropli.

Przed zakropleniem leku należy zdjąć soczewki kontaktowe i założyć je ponownie po upływie co najmniej 15 minut od jego zakroplenia.

Krople Nodofree Combi zachowują ważność przez 90 dni od pierwszego otwarcia (przechowywanie w temperaturze poniżej 25°C).

Działanie

Nodofree Combi zawiera dwie substancje czynne, które (każda w inny sposób) obniżają ciśnienie śródgałkowe. 

Wskazania

Nodofree Combi stosuje się do leczenia jaskry w przypadku gdy zastosowanie kropli jednoskładnikowych nie daje odpowiednich rezultatów. 

Przeciwwskazania

Kropli nie powinno się stosować w przypadku uczulenia na dorzolamidu chlorowodorek, tymololu maleinian lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Przeciwwskazaniem są również choroby i stany takie jak: zaburzenia układu oddechowego (w przeszłości lub obecnie np. astma, ciężkie przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli), choroby serca, ciężkie choroby nerek (w tym kamica nerkowa), nadmierne zakwaszenie krwi związane z jonami chlorkowymi (kwasica hiperchloremiczna).

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Nodofree Combi może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

W poniższej tabeli zostały wypisane najczęściej występujące skutki uboczne leku Nodofree Combi. Pełna lista dostępna jest w ulotce.

Działania niepożądane - Nodofree Combi
Bardzo często występujące uczucie palenia i kłucia w oku, zmiana odczuwania smaku.
Często występujące zaczerwienienie oka (oczu) i skóry wokół oka (oczu), łzawienie lub swędzenie oka (oczu), nadżerki rogówki (uszkodzenia przedniej warstwy gałki ocznej), obrzęk lub podrażnienie oka (oczu) i skóry wokół oka (oczu), uczucie ciała obcego w oku, zmniejszenie wrażliwości rogówki (nie odczuwanie ciała obcego w oku oraz nie odczuwanie bólu), ból oka, suchość oka, niewyraźne widzenie, ból głowy, zapalenie zatok (uczucie napięcia lub wypełnienia nosa), nudności (mdłości), osłabienie i uczucie zmęczenia.
Niezbyt często występujące zawroty głowy, depresja, zapalenie tęczówki, zaburzenia widzenia, w tym zmiany refrakcji (w niektórych przypadkach z powodu odstawienia leków zwężających źrenicę), trudności z oddychaniem (duszność), zwolnienie akcji serca, omdlenia, niestrawność, kamica nerkowa 6 (często objawiająca się nagłym rozdzierającym skurczowym bólem w dolnej części pleców lub z boku, pachwiny lub brzucha).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Nodofree Combi należy omówić to z lekarzem. Należy poinformować lekarza o wszystkich występujących obecnie lub w przeszłości zaburzeniach oka i chorobach, zwłaszcza jeśli u pacjenta występują:

 • problemy z płucami i oddychaniem, astma lub przewlekła obturacyjna choroba płuc;
 • problemy z sercem, takie jak choroba niedokrwienna serca (jej objawy to między innymi ból lub uczucie ucisku w klatce piersiowej, duszność lub uczucie dławienia się), niewydolność serca, niskie ciśnienie krwi;
 • zaburzenia częstości akcji serca, takie jak zwolnienie akcji serca;
 • choroby związane ze słabym krążeniem krwi (takie jak choroba Raynauda lub zespół Raynauda);
 • cukrzyca, ponieważ tymolol może maskować przedmiotowe i podmiotowe objawy małego stężenia cukru we krwi;
 • problemy z tarczycą, tj. nadczynność tarczycy, ponieważ tymolol może maskować objawy przedmiotowe i podmiotowe nadczynności tarczycy;
 • problemy z wątrobą;
 • uczulenie lub reakcje alergiczne, w tym pokrzywka, obrzęk twarzy, warg, języka, gardła, które mogą spowodować trudności w oddychaniu lub przełykaniu;
 • osłabienie mięśni lub stwierdzona miastenia (myasthenia gravis).

Należy natychmiast zaprzestać stosowania kropli do oczu i skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek podrażnienia oka lub nowe problemy z okiem, takie jak zaczerwienienie oka albo obrzęk powiek oraz w przypadku objawów reakcji alergicznej. 

Należy poinformować lekarza w przypadku urazu oka lub jeśli planowana jest operacja na gałce ocznej, ponieważ tymolol może zmienić działanie niektórych leków stosowanych do znieczulenia.

Stosowanie innych leków

Nodofree Combi może wpływać na działanie innych leków lub też inne stosowane przez pacjenta leki, mogą wpływać na działanie leku Nodofree Combi.

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, w tym innych lekach stosowanych do oczu lub lekach dostępnych bez recepty, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Jest to szczególnie istotne, jeśli pacjent przyjmuje:

 • leki obniżające ciśnienie krwi lub stosowane w leczeniu chorób serca (takie jak leki blokujące kanał wapniowy, antagoniści receptorów beta-adrenergicznych czy digoksyna);
 • leki stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu serca lub przywracające regularny rytm serca (takie jak leki blokujące kanał wapniowy, antagoniści receptorów beta-adrenergicznych czy digoksyna);
 • inhibitory monoaminooksydazy (MAO), które stosuje się w leczeniu depresji;
 • leki o działaniu parasympatykomimetycznym, które mogą być stosowane w zaburzeniach oddawania moczu. Leki parasympatykomimetyczne są także grupą leków czasami stosowaną w celu przywrócenia prawidłowej motoryki (ruchomości) jelit;
 • opioidy, takie jak morfina, stosowane w leczeniu umiarkowanego i silnego bólu;
 • leki przeciwcukrzycowe;
 • leki stosowane w leczeniu depresji, takie jak fluoksetyna i paroksetyna;
 • leki z grupy sulfonamidów;
 • chinidynę (lek stosowany w leczeniu chorób serca i pewnych postaci malarii);
 • inne krople do oczu, które także zawierają beta-adrenolityki lub inne inhibitory anhydrazy węglanowej, takie jak acetazolamid.

Następujących leków nie należy stosować z lekiem Nodofree Combi:

 • innych kropli do oczu zawierających także dorzolamid lub inne inhibitory anhydrazy węglanowej, takie jak acetazolamid,
 • innych kropli do oczu, które zawierają beta-adrenolityki.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Leku nie należy stosować w trakcie ciąży. 
Lek może przenikać do mleka.

Podmiot odpowiedzialny

POLFA WARSZAWA
Karolkowa 22/24
Warszawa

Cechy produktu

 • Część ciała
Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij