×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj
  • Icon
Cosopt, krople do oczu, 5 ml
Cosopt, krople do oczu, 5 ml
12.01 zł 32.31 zł
32.31 zł
12.01 zł

Cosopt, krople do oczu, 5 ml

  • Icon
Cosopt, krople do oczu, 5 ml
Cena zależna od przysługującej odpłatności
12.01 zł 32.31 zł
32.31 zł
12.01 zł
Icon
Odbiór leku tylko w aptece za uprzednim okazaniem recepty.
Icon
Potrzebujesz konsultacji lekarskiej? Umów wizytę online z lekarzem Telemedico
BEZPŁATNIE

Opis

Krople do oczu Cosopt to lek przeciwjaskrowy i zwężający źrenice. Cosopt zawiera dwie substancje czynne, których połączenie skutkuje silniejszym działaniem, niż każda z nich osobno. Dorzolamid oraz tymolol w kroplach powodują zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego i stosuje się je u osób z jaskrą z otwartym kątem przesączania lub w przebiegu zespołu rzekomego złuszczania.

Skład

Substancjami czynnymi leku są dorzolamid (Dorzolamidi hydrochloridum) i tymolol (Timololum).

1 ml kropli do oczu zawiera 20 mg dorzolamidu (w formie 22,26 mg dorzolamidu chlorowodorku) i 5 mg tymololu (w postaci 6,83 mg tymololu melaninianu).

Substancje pomocnicze: benzalkoniowy chlorek, hydroksyetyloceluloza, mannitol, sodu cytrynian dwuwodny, sodu wodorotlenek, woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek stosuje się do oka. Przed zastosowaniem kropli należy umyć ręce. Podczas aplikacji leku należy zwrócić uwagę, aby zakraplacz nie dotykał okolicy oka lub jego powierzchni, co zapobiega zanieczyszczeniu leku. W przypadku, gdy pacjent stosuje jeszcze inne krople do oczu to należy zachować 15 minut odstępu czasowego pomiędzy kolejnymi preparatami, natomiast maści aplikować na końcu.

Dawkowanie leku Cosopt ustala lekarz, zwykle stosuje się po 1 kropli do worka spojówkowego chorego oka (oczu) 2 razy dziennie.

Działanie

Działanie leku Cosopt jest efektem synergizmu dorzolamidu i tymololu. Pierwszy z nich hamuje aktywność anhydrazy węglanowej a tymolol to antagonista receptorów beat-adrenergicznych. Połączenie tych substancji zwiększa ich działanie, polegające na obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego poprzez zmniejszenie wytwarzania cieczy wodnistej.

Po miejscowym podaniu do oka Cosopt zmniejsza podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe bez względu na to, czy jest ono związane z jaskrą. Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe jest głównym czynnikiem ryzyka w patogenezie uszkodzenia nerwu wzrokowego i związanego z jaskrą ograniczenia pola widzenia. Ten produkt leczniczy zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe nie powodując często towarzyszących przyjmowaniu miotyków działań niepożądanych, takich jak: nocna ślepota, kurcz akomodacji i zwężenie źrenicy.

Wskazania

Lek Cosopt stosuje się w leczeniu zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u chorych z jaskrą z otwartym kątem lub jaskrą w przebiegu zespołu rzekomego złuszczania, gdy terapia lekiem beta-adrenolitycznym jest niewystarczająca.

Przeciwwskazania

Nie stosować kropli Cosopt w przypadku nadwrażliwości na 1 lub obie substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Przeciwwskazaniem do zastosowania kropli jest: nadreaktywność dróg oddechowych w tym astma oskrzelowa występującą aktualnie lub w wywiadzie, ciężka przewlekła obturacyjna choroba płuc, bradykardia zatokowa, zespół chorego węzła zatokowego, blok zatokowo-przedsionkowy, blok przedsionkowo-komorowy drugiego lub trzeciego stopnia niekontrolowany przy użyciu rozrusznika, jawna niewydolność krążenia, wstrząs kardiogenny, ciężka niewydolność nerek lub kwasica hiperchloremiczna.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, ten również może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one występują.

Bardzo często pieczenie i kłucie oka; zaburzenia smaku
Często nastrzyk spojówki, niewyraźne widzenie, łzawienie, erozje spojówki, swędzenie oczu; stan zapalny powiek, podrażnienie powiek, podrażnienie oka; zapalenie zatok; nudności; osłabienie.
Niezbyt często zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego; zaburzenia widzenia; bradykardia; duszności; niestrawność; kamica moczowa; zmęczenie.
Rzadko podrażnienie oka, sklejanie powiek, przemijająca krótkowzroczność, obrzęk rogówki, hipotonia gałki ocznej, odwarstwienie naczyniówki; opadanie powieki, podwójne widzenie, odwarstwienie rogówki po zabiegach filtracyjnych; szumy uszne; ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, obrzęki, zaburzenia rytmu serca, zastoinowa niewydolność serca, zatrzymanie czynności serca, blok serca; zimne stopy i dłonie; skrócenie oddechu, niewydolność oddechowa, nieżyt nosa, skurcz oskrzeli; krwawienie z nosa; skurz oskrzeli; podrażnienie gardła, suchość w jamie ustnej; kontaktowe zapalenie skóry; wysypka; łysienie, zaostrzenie łuszczycy; toczeń rumieniowaty układowy.
Nieznana swędzenie oczu, łzawienie, zaczerwienie oczu, niewyraźne widzenie; blok przedsionkowo-komorowy; bóle brzucha, wymioty; bóle mięśni.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C, w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem.

Stosowanie innych leków

Nie przeprowadzono szczegółowych badań dotyczących interakcji.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie stosować leku Cosopt w czasie ciąży i karmienia piersią.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Możliwe działania niepożądane, takie jak niewyraźne widzenie, mogą wpływać u niektórych pacjentów na zdolność prowadzenia pojazdów i (lub) obsługiwania maszyn. Do momentu całkowitego ustąpienia tych objawów pacjent nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Producent

MSD
Chłodna 51
Warszawa
Produkt w kategoriach
Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Problem
Sposób aplikacji

Cosopt - Dorzolamidum, Timololum - zastosowanie i działanie

Skład:

timolol dorzolamid

Postać:

krople do oczu

Kategoria:

Narządy wzroku i słuchu

Specjalności:

Okulistyka

Działanie:

obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe

Wskazania do stosowania:

Leczenie zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u chorych z jaskrą z otwartym kątem lub jaskrą w przebiegu zespołu rzekomego złuszczania, gdy terapia lekiem β-adrenolitycznym jest niewystarczająca.

Dawkowanie:

Zakraplać do worka spojówkowego chorego oka (oczu). Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.   Uwaga! Soczewki kontaktowe należy zdjąć przed zakropleniem oczu i można je ponownie założyć co najmniej po upływie 15 minut od podania leku.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.   Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, astmę oskrzelową, obturacyjną chorobę płuc, zaburzenia rytmu serca, ciężkie zaburzenia funkcji nerek.   Gdy przyjmujesz doustne leki β-adrenolityczne, leki przeciwarytmiczne (w tym amiodaron), glikozydy naparstnicy. Jeżeli stosujesz kilka leków okulistycznych należy zachować co najmniej 5-15 minutową przerwę pomiędzy aplikacją każdego z nich. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparatu nie należy stosować w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne:

Bardzo częste: uczucie palenia i kłucia, zmiana odczuwania smaku. Częste: zapalenie powiek, podrażnienie powiek, niewyraźne widzenie, zapalenie rogówki, suchość oka, ubytek nabłonka rogówki, swędzenie, łzawienie, zapalenie zatok, ból głowy, nudności. Niezbyt częste: zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego, zwolnienie czynności serca, omdlenia, zawroty głowy, duszność, kamica nerkowa, depresje.   Podobnie jak po podaniu innych kropli do oczu przejściowe zaburzenia widzenia stwarzają niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn. Jeżeli po zakropleniu leku występują takie objawy przed rozpoczęciem jazdy lub obsługi maszyn należy zaczekać do momentu powrotu ostrości widzenia.

Cosopt - Dorzolamidum, Timololum - zastosowanie i działanie

Skład:

timolol dorzolamid

Postać:

krople do oczu

Kategoria:

Narządy wzroku i słuchu

Specjalności:

Okulistyka

Działanie:

obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe

Wskazania do stosowania:

Leczenie zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u chorych z jaskrą z otwartym kątem lub jaskrą w przebiegu zespołu rzekomego złuszczania, gdy terapia lekiem β-adrenolitycznym jest niewystarczająca.

Dawkowanie:

Zakraplać do worka spojówkowego chorego oka (oczu). Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.   Uwaga! Soczewki kontaktowe należy zdjąć przed zakropleniem oczu i można je ponownie założyć co najmniej po upływie 15 minut od podania leku.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.   Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, astmę oskrzelową, obturacyjną chorobę płuc, zaburzenia rytmu serca, ciężkie zaburzenia funkcji nerek.   Gdy przyjmujesz doustne leki β-adrenolityczne, leki przeciwarytmiczne (w tym amiodaron), glikozydy naparstnicy. Jeżeli stosujesz kilka leków okulistycznych należy zachować co najmniej 5-15 minutową przerwę pomiędzy aplikacją każdego z nich. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparatu nie należy stosować w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne:

Bardzo częste: uczucie palenia i kłucia, zmiana odczuwania smaku. Częste: zapalenie powiek, podrażnienie powiek, niewyraźne widzenie, zapalenie rogówki, suchość oka, ubytek nabłonka rogówki, swędzenie, łzawienie, zapalenie zatok, ból głowy, nudności. Niezbyt częste: zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego, zwolnienie czynności serca, omdlenia, zawroty głowy, duszność, kamica nerkowa, depresje.   Podobnie jak po podaniu innych kropli do oczu przejściowe zaburzenia widzenia stwarzają niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn. Jeżeli po zakropleniu leku występują takie objawy przed rozpoczęciem jazdy lub obsługi maszyn należy zaczekać do momentu powrotu ostrości widzenia.

Opis

Krople do oczu Cosopt to lek przeciwjaskrowy i zwężający źrenice. Cosopt zawiera dwie substancje czynne, których połączenie skutkuje silniejszym działaniem, niż każda z nich osobno. Dorzolamid oraz tymolol w kroplach powodują zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego i stosuje się je u osób z jaskrą z otwartym kątem przesączania lub w przebiegu zespołu rzekomego złuszczania.

Skład

Substancjami czynnymi leku są dorzolamid (Dorzolamidi hydrochloridum) i tymolol (Timololum).

1 ml kropli do oczu zawiera 20 mg dorzolamidu (w formie 22,26 mg dorzolamidu chlorowodorku) i 5 mg tymololu (w postaci 6,83 mg tymololu melaninianu).

Substancje pomocnicze: benzalkoniowy chlorek, hydroksyetyloceluloza, mannitol, sodu cytrynian dwuwodny, sodu wodorotlenek, woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek stosuje się do oka. Przed zastosowaniem kropli należy umyć ręce. Podczas aplikacji leku należy zwrócić uwagę, aby zakraplacz nie dotykał okolicy oka lub jego powierzchni, co zapobiega zanieczyszczeniu leku. W przypadku, gdy pacjent stosuje jeszcze inne krople do oczu to należy zachować 15 minut odstępu czasowego pomiędzy kolejnymi preparatami, natomiast maści aplikować na końcu.

Dawkowanie leku Cosopt ustala lekarz, zwykle stosuje się po 1 kropli do worka spojówkowego chorego oka (oczu) 2 razy dziennie.

Działanie

Działanie leku Cosopt jest efektem synergizmu dorzolamidu i tymololu. Pierwszy z nich hamuje aktywność anhydrazy węglanowej a tymolol to antagonista receptorów beat-adrenergicznych. Połączenie tych substancji zwiększa ich działanie, polegające na obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego poprzez zmniejszenie wytwarzania cieczy wodnistej.

Po miejscowym podaniu do oka Cosopt zmniejsza podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe bez względu na to, czy jest ono związane z jaskrą. Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe jest głównym czynnikiem ryzyka w patogenezie uszkodzenia nerwu wzrokowego i związanego z jaskrą ograniczenia pola widzenia. Ten produkt leczniczy zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe nie powodując często towarzyszących przyjmowaniu miotyków działań niepożądanych, takich jak: nocna ślepota, kurcz akomodacji i zwężenie źrenicy.

Wskazania

Lek Cosopt stosuje się w leczeniu zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u chorych z jaskrą z otwartym kątem lub jaskrą w przebiegu zespołu rzekomego złuszczania, gdy terapia lekiem beta-adrenolitycznym jest niewystarczająca.

Przeciwwskazania

Nie stosować kropli Cosopt w przypadku nadwrażliwości na 1 lub obie substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Przeciwwskazaniem do zastosowania kropli jest: nadreaktywność dróg oddechowych w tym astma oskrzelowa występującą aktualnie lub w wywiadzie, ciężka przewlekła obturacyjna choroba płuc, bradykardia zatokowa, zespół chorego węzła zatokowego, blok zatokowo-przedsionkowy, blok przedsionkowo-komorowy drugiego lub trzeciego stopnia niekontrolowany przy użyciu rozrusznika, jawna niewydolność krążenia, wstrząs kardiogenny, ciężka niewydolność nerek lub kwasica hiperchloremiczna.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, ten również może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one występują.

Bardzo często pieczenie i kłucie oka; zaburzenia smaku
Często nastrzyk spojówki, niewyraźne widzenie, łzawienie, erozje spojówki, swędzenie oczu; stan zapalny powiek, podrażnienie powiek, podrażnienie oka; zapalenie zatok; nudności; osłabienie.
Niezbyt często zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego; zaburzenia widzenia; bradykardia; duszności; niestrawność; kamica moczowa; zmęczenie.
Rzadko podrażnienie oka, sklejanie powiek, przemijająca krótkowzroczność, obrzęk rogówki, hipotonia gałki ocznej, odwarstwienie naczyniówki; opadanie powieki, podwójne widzenie, odwarstwienie rogówki po zabiegach filtracyjnych; szumy uszne; ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, obrzęki, zaburzenia rytmu serca, zastoinowa niewydolność serca, zatrzymanie czynności serca, blok serca; zimne stopy i dłonie; skrócenie oddechu, niewydolność oddechowa, nieżyt nosa, skurcz oskrzeli; krwawienie z nosa; skurz oskrzeli; podrażnienie gardła, suchość w jamie ustnej; kontaktowe zapalenie skóry; wysypka; łysienie, zaostrzenie łuszczycy; toczeń rumieniowaty układowy.
Nieznana swędzenie oczu, łzawienie, zaczerwienie oczu, niewyraźne widzenie; blok przedsionkowo-komorowy; bóle brzucha, wymioty; bóle mięśni.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C, w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem.

Stosowanie innych leków

Nie przeprowadzono szczegółowych badań dotyczących interakcji.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie stosować leku Cosopt w czasie ciąży i karmienia piersią.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Możliwe działania niepożądane, takie jak niewyraźne widzenie, mogą wpływać u niektórych pacjentów na zdolność prowadzenia pojazdów i (lub) obsługiwania maszyn. Do momentu całkowitego ustąpienia tych objawów pacjent nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Producent

MSD
Chłodna 51
Warszawa
Produkt w kategoriach
Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Problem
Sposób aplikacji