Difadol (roztwór do wstrzykiwań) - Diclofenacum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład diklofenak
Postać roztwór do wstrzykiwań domięśniowych
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Chirurgia ogólna
Stomatologia ogólna
Reumatologia
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Działanie przeciwzapalne
przeciwbólowe
przeciwgorączkowe

Wskazania:

Lek przeciwzapalny i przeciwbólowy, do zastosowania w przypadku konieczności uzyskania szybkiego efektu znieczulającego w reumatoidalnym zapaleniu stawów, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, zapaleniu kostno-stawowym, chorobie zwyrodnieniowej stawów, bólach korzonkowych pochodnych zmian w kręgosłupie, pozastawowych stanach zapalnych w układzie ruchu, ostrym napadzie dny moczanowej, bólach pourazowych i pooperacyjnych, po zabiegach stomatologicznych.

Dawkowanie:

Iniekcje domięśniowe. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Nie stosować u dzieci.

Możliwe skutki uboczne:

Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (dolegliwości żołądkowo-jelitowe, nudności, wymioty, biegunkę, bóle w nadbrzuszu, kurcze żołądka, niestrawność, wzdęcia, brak łaknienia), bóle i zawroty głowy, zatrzymanie płynów w organizmie i obrzęki, krwawienia z przewodu pokarmowego, uaktywnienie choroby wrzodowej z możliwością perforacji wrzodów, krwawą biegunkę, pokrzywkę, zapalenie wątroby, reakcje uczuleniowe (obrzęk krtani, obrzęk naczynioruchowy, astmę oskrzelową). Po podaniu leku może wystąić wstrząs - pacjent powinien być monitorowany conajmniej jedną godzinę po podaniu leku.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na diklofenak i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, cierpisz na chorobę wrzodową lub dwunastnicy, porfirię, toczeń rumieniowaty, schorzenia nerek, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca. Gdy przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe pochodne kumaryn, leki moczopędne, leki obniżające ciśnienie krwi, metotreksat, cyklosporynę, glikozydy nasercowe, preparaty litu, probenecid, kortykosteroidy, inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych - NLPZ np. kwas acetylosalicylowy, doustne leki przeciwcukrzycowe. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. Nie stosować u kobiet w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.