Dicloratio (czopki) - Diclofenacum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład diklofenak
Postać czopki doodbytnicze
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Reumatologia
Medycyna rodzinna
Działanie przeciwzapalne
przeciwbólowe

Wskazania:

Objawowe leczenie: młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowej kości i stawów, reumatyzmu pozastawowego, ostrych napadów dny stawowej, bólów stawowych lub mięśniowych pochodzenia niereumatycznego (np. bólów po urazach i po zabiegach chirurgicznych).

Dawkowanie:

Doodbytniczo. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Układ pokarmowy: często nudności, wymioty, biegunka, krwawienia z przewodu pokarmowego, które niekiedy mogą powodować niedokrwistość; niekiedy niestrawność, wzdęcia, brak apetytu, owrzodzenie żołądka i jelit. Ośrodkowy układ nerwowy i organy czuciowe: niekiedy ból i zawroty głowy, uczucie zmęczenia, irytacja. Rzadko zaburzenia czucia, smaku, wzroku, przemijające zaburzenia słuchu, zaburzenia pamięci, dezorientacja, drgawki, stany lękowe, drżenie, depresja. Niekiedy skórne reakcje alergiczne (wysypka, świąd oraz rzadko pokrzywka i łysienie), wyprysk pęcherzowy, rumień, nadwrażliwość na światło.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: uczucie zmęczenia, zawroty głowy, może stwarzać niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na diklofenak, kwas acetylosalicylowy, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, astmę aspirynową, zaburzenia czynności układu krwiotwórczego, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, stany zapalne lub owrzodzenie odbytu, okrężnicy, toczeń rumieniowaty układowy, kolagenozy, nadciśnienie tętnicze i/lub niewydolność serca, zaburzenia funkcji wątroby i /lub nerek.   Gdy przyjmujesz digoksynę, fenytoinę lub sole litu, leki moczopędne i przeciwnadciśnieniowe, inne NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), glikokortykosteroidy, metotreksat, probenecid, sulfinpyrazon, cyklosporynę, leki przeciwcukrzycowe. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W pierwszym i drugim trymestrze ciąży stosować jedynie w przypadku, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Nie stosować w trzecim trymestrze ciąży. Nie zaleca się w okresie karmienia piersią. W przypadku krótkotwałego stosowania nie ma konieczności przerywania karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.