Timolol-POS - Timololum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład timolol
Postać krople do oczu
Kategoria Narządy wzroku i słuchu
Specjalności Okulistyka
Działanie obniżenie ciśnienia śródgałkowego

Wskazania:

Podwyższone ciśnienie śródgałkowe.

Dawkowanie:

Miejscowo do worka spojówkowego. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Ociągnąć palcem dolną powiekę tak, aby odsłonić spojówkę, odchylić głowę do tyłu. Nacisnąć zakraplacz i delikatnie umieścić zalecaną ilość kropli w worku spojówkowym, unikając kontaktu zakraplacza z okiem lub skórą.   Lek może być stosowany do 4 tygodnie po otwarciu butelki.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Miejscowe: podrażnienie oka, przy długotrwałym stosowaniu bez kontroli okulistycznej może powodować zaburzenia wydzielania łez i dokuczliwe objawy suchego oka. Ogólne: zaburzenia rytmu serca, skurcz oskrzeli (szczególnie u pacjentów ze współistniejącą chorobą obturacyjną płuc), nadwrażliwość objawiająca się miejscowym lub uogólnionym rumieniem i pokrzywką.   Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na timolol lub pozostałe składniki preparatu, astmę oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, choroby serca.   Gdy stosujesz epinefrynę i pilokarpinę w postaci kropli do oczu, przyjmujesz dożylnie lub doustnie leki β-adrenolityczne, antagonistów wapnia. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie stosować w pierwszym trymestrze ciąży.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.