Diklonat P (iniekcje) - Diclofenacum natricum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład sól sodowa diklofenaku
Postać roztwór do wstrzykiwań domięśniowych
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Chirurgia ogólna
Medycyna rodzinna
Reumatologia
Działanie przeciwbólowe
przeciwzapalne

Wskazania:

Ostry ból spowodowany procesami zapalnymi i zwyrodnieniowymi w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa; zespoły bólowe kręgosłupa; kolka nerkowa lub jelitowa; pozastawowa postać choroby reumatycznej; ostry atak dny moczanowej; ból i stany zapalne po urazach lub zabiegach chirurgicznych; inne ostre stany bólowe, w przypadku których konieczne jest szybkie działanie przeciwbólowe.

Dawkowanie:

Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Preparat może być podawany domięśniowo głęboko w górny zewnętrzny kwadrant pośladka lub w powolnym wstrzyknięciu dożylnym. Preparatu nie należy podawać dłużej niż przez 2 dni, w razie konieczności leczenie może być kontynuowane postacią doustną diklofenaku. Nie zaleca się podawania dzieciom. Ostrożnie stosować u osób w wieku podeszłym.

Możliwe skutki uboczne:

Niekiedy mogą wystąpić: bóle brzucha, nudności, wymioty, kolki, niestrawność, wzdęcia, jadłowstręt, ból i zawroty głowy, zaburzenia równowagi. Rzadko: krwawienia z przewodu pokarmowego, wrzód trawienny, senność, zmęczenie, zaburzenia czynności nerek.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Jeśli jesteś uczulony na  kwas acetylosalicylowy lub inne leki z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Gdy masz schorzenia nerek lub wątroby, chore serce. Gdy chorujesz na porfirię, chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, zaburzenia w obrębie układu pokarmowego, astmę oskrzelową, zaburzenia układu krwiotwórczego, zahamowaną czynność szpiku. Gdy przyjmujesz środki moczopędne, preparaty litu, digoksynę, leki przeciwzakrzepowe, inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży albo karmisz piersią. Lek ten jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.