Uzdrowiska na Dolnym Śląsku - część I
Marta Kusowska

Uzdrowiska na Dolnym Śląsku - część I

Dolny Śląsk kusi nas szeroką ofertą miejscowości leczniczych. Mikroklimat, wody lecznicze, uzdrowiska i parki zdrojowe tworzą niepowtarzalne warunki do uzyskania harmonii duszy, umysłu i ciała.

Dolnośląskie ośrodki zachwycały przez wieki towarzyską elitę Europy. Tutaj szukali ukojenia m.in. Johann Wolfgang Goethe, car Rosji Aleksander I, Fryderyk Chopin, czy Winston Churchill. Do najatrakcyjniejszych gmin dolnośląskich należą:

Poznaj bliżej Cieplice, Świeradów–Zdrój, Niemcza, Kudowa–Zdrój, Duszniki–Zdrój, Polanica–Zdrój, Szczawno–Zdrój, Jedlina–Zdrój, Lądek–Zdrój oraz Bystrzyca Kłodzka.

Cieplice - najstarszy polski kurort

Cieplice to najstarszy w Polsce kurort. To właśnie tutaj w 1281 roku rozpoczęła się historia polskich uzdrowisk. Miejscowość jest malowniczo położona w sercu kotliny Jeleniogórskiej, u stóp Karkonoszy.

Cieplice posiadają złoża leczniczych wód mineralnych, których temperatura (jako jedynych w Polsce) dochodzi do 90oC. Wykorzystywane są one w leczeniu schorzeń: układu moczowego (urologia, nefrologia), narządu ruchu (reumatologia, ortopedia, neurologia, osteoporoza) oraz okulistyce.

Uzdrowisko Cieplice jako jedyne w Polsce leczy balneologicznie schorzenia oczu. Oferta Zakładu Przyrodoleczniczego obejmuje 40 rodzajów zabiegów z zakresu wodolecznictwa, peloidoterapii, inhalacji oraz kinezyterapii, światło- i elektrolecznictwa na bazie: leczniczych wód mineralnych (fluorkowo-krzemowych, hypotonicznych, słabo zmineralizowanych, zasadowych) i borowin typu wysokiego.

Duszniki - perła polskich uzdrowisk

Duszniki–Zdrój zwane „perłą polskich uzdrowisk”, są jednym z największych polskich miejscowości leczniczych specjalizujących się w zakresie schorzeń układu oddechowego, trawiennego i krążenia, narządu ruchu, osteoporozy, a także chorób ginekologicznych.

Bogactwem Dusznik-Zdroju są nasycone mikroelementami wody mineralne. W ofercie znajdziemy zabiegi opierające się nie tylko na wodach, lecz także na substancjach leczniczych oraz całą ofertę masaży: od klasycznych po wirowe.

Chlubą uzdrowiska są kąpiele z odwaru świeżego igliwia świerkowego. Zabieg ten ułatwia oddychanie, wspomaga leczenie przewlekłych zapaleń dróg oddechowych, chorób ginekologicznych i reumatycznych. Duszniki-Zdrój są wyśmienitym miejscem do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej, turystyki uzdrowiskowej, natomiast w okresie zimowym do narciarstwa biegowego i zjazdowego.

Powiązane produkty

Lądek-Zdrój - miasto 7 źródeł

Lądek–Zdrój jest usytuowany niemal u stóp majestatycznego szczytu Śnieżnika, nad rzeką Białą Lądecką. Bogactwem uzdrowiska są źródła wód termalnych, którymi leczenie zalecane jest przy chorobach: reumatycznych, skórnych, układu krążenia, narządów ruchu, osteoporozie.

W Lądku Zdroju jest 7 źródeł leczniczej wody. Są to termalne radoczynne wody siarczkowo-siarkowodorowo-fluorkowe.

Jedną z największych atrakcji miasta jest Zakład Przyrodoleczniczy „Wojciech” - historyczna budowla z XVII wieku, przebudowana dwieście lat później. W swym wnętrzu kryje ona marmurowy basen zaprojektowany na modłę tureckiej łaźni, stylowe kamienne wanny do kąpieli perełkowych oraz pijalnię wód tryskających z ciepłych źródeł siarczkowo-siarkowodorowo-fluorowych.

Jedlina-Zdrój słynie z "terenoterapii"

Jedlina–Zdrój, czyli dawne niezwykle popularne uzdrowisko Bad Charlottenbrunn od samego początku słynęło ze swojej leczniczej wody i górskiego klimatu.

Głównymi wskazaniami leczniczymi do odbycia kuracji w Uzdrowisku Jedlina-Zdrój są: choroby ortopedyczno–urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, osteoporoza, kardiologiczne, choroby układu oddechowego, układu trawiennego i moczowego, cukrzyca typu I i II, otyłość.

Nowoczesny Zakład Przyrodoleczniczy oferuje zabiegi z zakresu: wodolecznictwa, światłolecznictwa, elektroterapii, laseroterapii, krioterapii, a także masaż klasyczny i inhalacje.

Pacjenci mogą korzystać z gimnastyki indywidualnej i zbiorowej oraz terapii według specjalnych metod neurofizjologicznych (m.in. metoda McKenziego, PNF).

Miejscowość znana jest szczególnej metody rehabilitacji polegającej na połączeniu ćwiczeń fizycznych z oddechowymi: „terenoterapii”. Metoda ta stosowana jest w terenie na sześciokilometrowym Szlaku Uzdrowiskowym.

Gmina Bystrzyca Kłodzka - kraina pełna zdrowia

Gmina Bystrzyca Kłodzka położona jest w Sudetach Środkowych, obejmuje 41 wsi, w tym dwie o znaczących walorach uzdrowiskowych tj. Międzygórze i Długopole Zdrój.

W Międzygórzu znajduje się największy po polskiej stronie Sudetów wodospad rzeki Wilczki, natomiast Długopole-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowo–wypoczynkowa.

Zdrój słynie z naturalnych wód mineralnych. Znajdują się tu 3 źródła. Są to szczawy wodorowęglanowo–sodowo-magnezowe ze znaczną zawartością wolnego CO2 (do ok. 2500 mg/l). Wyróżniają się one przyjemnym smakiem, orzeźwiają i pobudzają trawienie. Wody mineralne wykorzystywane są do kuracji pitnej i kąpieli mineralnych.

Uzdrowisko specjalizuje się m.in. w leczeniu i rehabilitacji osób z chorobami wątroby, leczy się tu cukrzycę, choroby gastryczne. Łagodny klimat sprzyja astmatykom oraz osobą z chorobami układu krążenia. Warunki krajobrazowe oraz górzyste ukształtowanie terenu wprost zachęcają do spacerów na świeżym powietrzu.

Dowiedz się więcej o uzdrowiskowych gminach Dolnego Śląska.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij