Leczenie udrowiskowe - czy warto jechać do sanatorium? - portal DOZ.pl
Leczenie udrowiskowe - czy warto jechać do sanatorium?
Rafał Wiśniewski

Leczenie udrowiskowe - czy warto jechać do sanatorium?

Jakie metody lecznicze stosują polskie uzdrowiska? Dlaczego warto wyjechać do sanatorium?

Co to jest uzdrowisko?

Terminem uzdrowisko określamy miejscowość posiadającą naturalne warunki niezbędne do prowadzenia lecznictwa. Należą do nich przede wszystkim naturalne zasoby wód mineralnych, gazów, peloidów (borowin) i zabiegi fizykalne wpływające korzystnie na organizm człowieka.

Miejscowość uzdrowiskowa powinna posiadać odpowiednią infrastrukturę uzdrowiskową  w postaci: pijalni uzdrowiskowych, tężni, leczniczych i rehabilitacyjnych basenów uzdrowiskowych, parków czy też urządzonego wybrzeża morskiego. Lecznicze właściwości klimatu i zieleń tworzą warunki korzystne dla leczenia osób chorych. Istotne wydają się również warunki klimatyczne: poziom zawartości wilgoci w powietrzu, odpowiednie ciśnienie atmosferyczne, czystość powietrza, brak trujących dymów i pyłów czyli swoisty mikroklimat danej miejscowości uzdrowiskowej.

Trochę historii...

Leczniczy wpływ wody na organizm człowieka znany był już w antycznej Grecji. Pierwsze uzdrowiska powstały dzięki starożytnym Rzymianom – były to miejsca w których bogaci mieszkańcy wypoczywali, regenerowali siły oraz poprawiali swą urodę. 

Historia uzdrowisk w Polsce sięga XII wieku, gdzie najstarsze wzmianki dotyczą Cieplic Śląskich. W ówczesnych czasach podróże do „wód” czyli wyjazdy do miejscowości uzdrowiskowych były zarezerwowane tylko dla elit.  Dopiero XVIII i XIX.wiek przyczynił się do znaczego rozkwitu lecznictwa uzdrowiskowego w Polsce, jednak po tym czasie z powodu rozwoju lecznictwa farmakologicznego nastąpiło zmniejszenie zainteresowania tą metodą terapii. W chwili obecnej, lecznictwo uzdrowiskowe ponownie przeżywa swój renesans. Naturalne metody kuracji stają się znowu coraz bardziej popularne i dostępne są praktycznie dla każdego.

Polecane dla Ciebie

Uzdrowiska w Polsce

Na terenie naszego kraju znajduje się kilkadziesiąt miejscowości uzdrowiskowych. Większość uzdrowisk zlokalizowanych jest na terenach górskich i podgórskich jednakże można je spotkać również na Wybrzeżu, jak i w centralnej części Polski. W miejscowościach leczniczych występują odpowiednie warunki klimatyczne, złoża wód mineralnych, gazów i borowin. W uzdrowiskach możemy korzystać z licznych zabiegów balneologicznych, mamy możliwość uprawiania turystyki, rekreacji oraz czynnego udziału w licznych rozrywkach kulturalnych.

Metody lecznicze 

Terapia uzdrowiskowa zajmuje się m. in. leczeniem i wspomaganiem wielu chorób przewlekłych zastępując w niektórych przypadkach kurację szpitalną. Terapia uzdrowiskowa to naturalne metody lecznicze których stosowanie dobierane jest indywidualnie do stanu chorego.

Podstawą leczenia uzdrowiskowego jest balneoterapia wykorzystująca naturalne surowce lecznicze: wody mineralne, gazy i peloidy (borowiny). Wody mineralne są stosowane między innymi w kuracji pitnej (tzw. krenoterapii) wpływając korzystnie na ustrój człowieka. Wykorzystywane są one również w kąpielach leczniczych, inhalacjach oraz do irygacji.

Ważnym surowcem używanym w lecznictwie uzdrowiskowym jest borowina, czyli torf leczniczy. Znajduje on zastosowanie m.in. w leczeniu schorzeń reumatycznych czy w niektórych chorobach kobiecych. W kuracji uzdrowiskowej wykorzystywane są także gazy lecznicze takie jak tlen, dwutlenek węgla, siarkowodór czy radon.

Gazy te samodzielnie lub w postaci rozpuszczonej mogą być wykorzystane w kąpielach zarówno gazowych jak i wodnych. W lecznictwie uzdrowiskowym duże znaczenie mają różne czynniki psychiczne i tak m.in. już sama zmiana otoczenia powoduje odizolowanie pacjenta od czynników zewnętrznych i jego pełne oddanie się kuracji uzdrowiskowej.

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie uzdrowiskowe?

Naturalne metody lecznicze stają się obecnie coraz bardziej popularne. Nie wiążą się ze skutkami ubocznymi a rezultaty leczenia utrzymują się dłużej i są trwalsze.

W sanatorium każdy pacjent traktowany jest indywidualnie. Już od samego początku pobytu poddawany jest odpowiednim zabiegom, ćwiczeniom ruchowym, ustalana jest odpowiednia dieta.

Zabiegi sanatoryjne stosowane systematycznie przyczyniają się do usprawnienia czynności wielu narządów i prowadzą do pozytywnych zmian w całym organizmie. Najważniejszą rzeczą w leczeniu uzdrowiskowym jest jego kompleksowość i skondensowanie zabiegów.  Wyjazdy do „wód” pomagają w leczeniu szeregu dolegliwości, są niezastąpione w rekonwalescencji urazów. Dla wielu osób pobyt w uzdrowisku to okazja na poprawienie kondycji, profilaktykę i naukę zdrowego trybu życia.

To szansa na zaczerpnięcie świeżego powietrza, poznanie smaku wód leczniczych. To inwestycja w zdrowie, która będzie procentowała nie tylko przez rok.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wody mineralne

  Niedobór wody jest odczuwany przez nas znacznie szybciej niż brak jedzenia. Jej brak powoduje bóle głowy, zaburzenia pamięci, wysychanie skóry i błon śluzowych, które pełnią role zewnętrznej ochrony przed drobnoustrojami.

 • Uzdrowiska na Dolnym Śląsku - część I

  Dolny Śląsk kusi nas szeroką ofertą miejscowości leczniczych. Mikroklimat, wody lecznicze, uzdrowiska i parki zdrojowe tworzą niepowtarzalne warunki do uzyskania harmonii duszy, umysłu i ciała.

 • Uzdrowiska na Dolnym Śląsku - część II

  Dolny Śląsk znany był od wieków z klimatu o leczniczych właściwościach. Wody lecznicze oraz mikroklimat stwarzają idealne warunki dla regeneracji sił witalnych organizmu.

 • Prolaktyna (PRL) – badanie, normy, interpretacja wyników

  Badanie poziomu prolaktyny jest wykorzystywane w diagnozowaniu niepłodności u kobiet i mężczyzn, a także w przypadku podejrzenia guza przysadki mózgowej i kontrolowaniu leczenia tej choroby. Normy prolaktyny dla kobiet różnią w zależności od dnia cyklu miesiączkowego, okresu ciąży lub karmienia piersią. Mężczyźni z wysokim poziomem prolaktyny obserwują u siebie spadek libido i zaburzania erekcji, a w skrajnych przypadkach niepłodność. Niedobór prolaktyny jest spotykany rzadko, niemniej u kobiet karmiących może doprowadzić do zaniku produkcji mleka w gruczołach sutkowych. Jak poradzić sobie z zaburzeniami ilości prolaktyny w organizmie, ile kosztuje badanie PRL i czy stres przyczynia się do zaburzeń hormonalnych? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dieta młodości, dieta anti-aging – czy można zatrzymać starzenie dietą? Jakie produkty jeść w diecie przeciwstarzeniowej?

  Starzenie się naszego organizmu jest nieuniknione. Niestety, tryb życia, jaki prowadzimy, w tym m.in. permanentny stres, wysoko przetworzona dieta i brak czasu na odpoczynek, sprawia, że nasza skóra i nasze ciało znacznie szybciej tracą swoją witalność. Czy można spowolnić procesy starzenia dietą? 

 • Czy owady chętniej atakują osoby pijące alkohol?

  Według polskich badaczy odpowiedź brzmi twierdząco. Prace na ten temat prowadzili specjaliści związani z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu oraz Uniwersytetem Weterynaryjnym w Koszycach. Dotychczasowe studia odsłaniają nowe informacje, w świetle których ludzie po spożyciu alkoholu wydają się atrakcyjniejsi dla kleszczy.

 • Choroby cywilizacyjne – czym są? Jakie to choroby?

  Choroby cywilizacyjne to schorzenia, które pojawiają się w populacji na skutek gwałtownych przemian i rozwoju cywilizacyjnego, którym jako ludzkość podlegamy. W czasach współczesnych ludzie narażeni są przede wszystkim na hałas, zanieczyszczenia środowiska i stres. To wszystko może być przyczyną schorzeń, prowadzących do utraty zdrowia, a nawet życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij