Leczenie udrowiskowe - czy warto jechać do sanatorium?
Rafał Wiśniewski

Leczenie udrowiskowe - czy warto jechać do sanatorium?

Jakie metody lecznicze stosują polskie uzdrowiska? Dlaczego warto wyjechać do sanatorium?

Co to jest uzdrowisko?

Terminem uzdrowisko określamy miejscowość posiadającą naturalne warunki niezbędne do prowadzenia lecznictwa. Należą do nich przede wszystkim naturalne zasoby wód mineralnych, gazów, peloidów (borowin) i zabiegi fizykalne wpływające korzystnie na organizm człowieka.

Miejscowość uzdrowiskowa powinna posiadać odpowiednią infrastrukturę uzdrowiskową  w postaci: pijalni uzdrowiskowych, tężni, leczniczych i rehabilitacyjnych basenów uzdrowiskowych, parków czy też urządzonego wybrzeża morskiego. Lecznicze właściwości klimatu i zieleń tworzą warunki korzystne dla leczenia osób chorych. Istotne wydają się również warunki klimatyczne: poziom zawartości wilgoci w powietrzu, odpowiednie ciśnienie atmosferyczne, czystość powietrza, brak trujących dymów i pyłów czyli swoisty mikroklimat danej miejscowości uzdrowiskowej.

Trochę historii...

Leczniczy wpływ wody na organizm człowieka znany był już w antycznej Grecji. Pierwsze uzdrowiska powstały dzięki starożytnym Rzymianom – były to miejsca w których bogaci mieszkańcy wypoczywali, regenerowali siły oraz poprawiali swą urodę. 

Historia uzdrowisk w Polsce sięga XII wieku, gdzie najstarsze wzmianki dotyczą Cieplic Śląskich. W ówczesnych czasach podróże do „wód” czyli wyjazdy do miejscowości uzdrowiskowych były zarezerwowane tylko dla elit.  Dopiero XVIII i XIX.wiek przyczynił się do znaczego rozkwitu lecznictwa uzdrowiskowego w Polsce, jednak po tym czasie z powodu rozwoju lecznictwa farmakologicznego nastąpiło zmniejszenie zainteresowania tą metodą terapii. W chwili obecnej, lecznictwo uzdrowiskowe ponownie przeżywa swój renesans. Naturalne metody kuracji stają się znowu coraz bardziej popularne i dostępne są praktycznie dla każdego.

Powiązane produkty

Uzdrowiska w Polsce

Na terenie naszego kraju znajduje się kilkadziesiąt miejscowości uzdrowiskowych. Większość uzdrowisk zlokalizowanych jest na terenach górskich i podgórskich jednakże można je spotkać również na Wybrzeżu, jak i w centralnej części Polski. W miejscowościach leczniczych występują odpowiednie warunki klimatyczne, złoża wód mineralnych, gazów i borowin. W uzdrowiskach możemy korzystać z licznych zabiegów balneologicznych, mamy możliwość uprawiania turystyki, rekreacji oraz czynnego udziału w licznych rozrywkach kulturalnych.

Metody lecznicze 

Terapia uzdrowiskowa zajmuje się m. in. leczeniem i wspomaganiem wielu chorób przewlekłych zastępując w niektórych przypadkach kurację szpitalną. Terapia uzdrowiskowa to naturalne metody lecznicze których stosowanie dobierane jest indywidualnie do stanu chorego.

Podstawą leczenia uzdrowiskowego jest balneoterapia wykorzystująca naturalne surowce lecznicze: wody mineralne, gazy i peloidy (borowiny). Wody mineralne są stosowane między innymi w kuracji pitnej (tzw. krenoterapii) wpływając korzystnie na ustrój człowieka. Wykorzystywane są one również w kąpielach leczniczych, inhalacjach oraz do irygacji.

Ważnym surowcem używanym w lecznictwie uzdrowiskowym jest borowina, czyli torf leczniczy. Znajduje on zastosowanie m.in. w leczeniu schorzeń reumatycznych czy w niektórych chorobach kobiecych. W kuracji uzdrowiskowej wykorzystywane są także gazy lecznicze takie jak tlen, dwutlenek węgla, siarkowodór czy radon.

Gazy te samodzielnie lub w postaci rozpuszczonej mogą być wykorzystane w kąpielach zarówno gazowych jak i wodnych. W lecznictwie uzdrowiskowym duże znaczenie mają różne czynniki psychiczne i tak m.in. już sama zmiana otoczenia powoduje odizolowanie pacjenta od czynników zewnętrznych i jego pełne oddanie się kuracji uzdrowiskowej.

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie uzdrowiskowe?

Naturalne metody lecznicze stają się obecnie coraz bardziej popularne. Nie wiążą się ze skutkami ubocznymi a rezultaty leczenia utrzymują się dłużej i są trwalsze.

W sanatorium każdy pacjent traktowany jest indywidualnie. Już od samego początku pobytu poddawany jest odpowiednim zabiegom, ćwiczeniom ruchowym, ustalana jest odpowiednia dieta.

Zabiegi sanatoryjne stosowane systematycznie przyczyniają się do usprawnienia czynności wielu narządów i prowadzą do pozytywnych zmian w całym organizmie. Najważniejszą rzeczą w leczeniu uzdrowiskowym jest jego kompleksowość i skondensowanie zabiegów.  Wyjazdy do „wód” pomagają w leczeniu szeregu dolegliwości, są niezastąpione w rekonwalescencji urazów. Dla wielu osób pobyt w uzdrowisku to okazja na poprawienie kondycji, profilaktykę i naukę zdrowego trybu życia.

To szansa na zaczerpnięcie świeżego powietrza, poznanie smaku wód leczniczych. To inwestycja w zdrowie, która będzie procentowała nie tylko przez rok.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Uzdrowiska na Dolnym Śląsku - część I

    Dolny Śląsk kusi nas szeroką ofertą miejscowości leczniczych. Mikroklimat, wody lecznicze, uzdrowiska i parki zdrojowe tworzą niepowtarzalne warunki do uzyskania harmonii duszy, umysłu i ciała.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Gwałtowny wzrost zachorowań na cukrzycę typu 1 – Polska pierwsza w Europie

    Polska odnotowuje najszybszy wzrost zachorowań na cukrzycę typu 1 w Europie – alarmują eksperci. Choroba coraz częściej dotyka dzieci bez obciążeń rodzinnych. Specjaliści podkreślają znaczenie wczesnych badań przesiewowych, które mogą pomóc w wykryciu cukrzycy jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów. Takie inicjatywy ruszyły już m.in. na Podlasiu i w Warszawie.

  • Rodzaje cery. Jak rozpoznać rodzaj skóry i wybrać odpowiednią pielęgnację?

    Każda skóra ma swoje unikalne potrzeby, a kluczem do jej zdrowego wyglądu jest odpowiednia pielęgnacja. Masz cerę suchą, tłustą, mieszaną, a może normalną? Dowiedz się, jak prawidłowo rozpoznać typ cery i jakich kosmetyków używać, aby cieszyć się promienną i zadbaną skórą każdego dnia!

  • Jak wzmocnić stawy kolanowe? Praktyczne porady i zestawy ćwiczeń na kolana

    Stawy kolanowe są jednymi z najważniejszych stawów w ludzkim ciele. Ich prawidłowe funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie dla mobilności i komfortu w codziennym życiu. Problemy z kolanami mogą wystąpić z różnych powodów, a ból i osłabienie potrafią poważnie ograniczyć naszą aktywność. W tym artykule przedstawimy przyczyny bólu kolan, skuteczne sposoby na ich wzmocnienie, zalecane ćwiczenia oraz inne metody, które pomagają w utrzymaniu zdrowych stawów kolanowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl