Leczenie udrowiskowe - czy warto jechać do sanatorium?
Rafał Wiśniewski

Leczenie udrowiskowe - czy warto jechać do sanatorium?

Jakie metody lecznicze stosują polskie uzdrowiska? Dlaczego warto wyjechać do sanatorium?

Co to jest uzdrowisko?

Terminem uzdrowisko określamy miejscowość posiadającą naturalne warunki niezbędne do prowadzenia lecznictwa. Należą do nich przede wszystkim naturalne zasoby wód mineralnych, gazów, peloidów (borowin) i zabiegi fizykalne wpływające korzystnie na organizm człowieka.

Miejscowość uzdrowiskowa powinna posiadać odpowiednią infrastrukturę uzdrowiskową  w postaci: pijalni uzdrowiskowych, tężni, leczniczych i rehabilitacyjnych basenów uzdrowiskowych, parków czy też urządzonego wybrzeża morskiego. Lecznicze właściwości klimatu i zieleń tworzą warunki korzystne dla leczenia osób chorych. Istotne wydają się również warunki klimatyczne: poziom zawartości wilgoci w powietrzu, odpowiednie ciśnienie atmosferyczne, czystość powietrza, brak trujących dymów i pyłów czyli swoisty mikroklimat danej miejscowości uzdrowiskowej.

Trochę historii...

Leczniczy wpływ wody na organizm człowieka znany był już w antycznej Grecji. Pierwsze uzdrowiska powstały dzięki starożytnym Rzymianom – były to miejsca w których bogaci mieszkańcy wypoczywali, regenerowali siły oraz poprawiali swą urodę. 

Historia uzdrowisk w Polsce sięga XII wieku, gdzie najstarsze wzmianki dotyczą Cieplic Śląskich. W ówczesnych czasach podróże do „wód” czyli wyjazdy do miejscowości uzdrowiskowych były zarezerwowane tylko dla elit.  Dopiero XVIII i XIX.wiek przyczynił się do znaczego rozkwitu lecznictwa uzdrowiskowego w Polsce, jednak po tym czasie z powodu rozwoju lecznictwa farmakologicznego nastąpiło zmniejszenie zainteresowania tą metodą terapii. W chwili obecnej, lecznictwo uzdrowiskowe ponownie przeżywa swój renesans. Naturalne metody kuracji stają się znowu coraz bardziej popularne i dostępne są praktycznie dla każdego.

Powiązane produkty

Uzdrowiska w Polsce

Na terenie naszego kraju znajduje się kilkadziesiąt miejscowości uzdrowiskowych. Większość uzdrowisk zlokalizowanych jest na terenach górskich i podgórskich jednakże można je spotkać również na Wybrzeżu, jak i w centralnej części Polski. W miejscowościach leczniczych występują odpowiednie warunki klimatyczne, złoża wód mineralnych, gazów i borowin. W uzdrowiskach możemy korzystać z licznych zabiegów balneologicznych, mamy możliwość uprawiania turystyki, rekreacji oraz czynnego udziału w licznych rozrywkach kulturalnych.

Metody lecznicze 

Terapia uzdrowiskowa zajmuje się m. in. leczeniem i wspomaganiem wielu chorób przewlekłych zastępując w niektórych przypadkach kurację szpitalną. Terapia uzdrowiskowa to naturalne metody lecznicze których stosowanie dobierane jest indywidualnie do stanu chorego.

Podstawą leczenia uzdrowiskowego jest balneoterapia wykorzystująca naturalne surowce lecznicze: wody mineralne, gazy i peloidy (borowiny). Wody mineralne są stosowane między innymi w kuracji pitnej (tzw. krenoterapii) wpływając korzystnie na ustrój człowieka. Wykorzystywane są one również w kąpielach leczniczych, inhalacjach oraz do irygacji.

Ważnym surowcem używanym w lecznictwie uzdrowiskowym jest borowina, czyli torf leczniczy. Znajduje on zastosowanie m.in. w leczeniu schorzeń reumatycznych czy w niektórych chorobach kobiecych. W kuracji uzdrowiskowej wykorzystywane są także gazy lecznicze takie jak tlen, dwutlenek węgla, siarkowodór czy radon.

Gazy te samodzielnie lub w postaci rozpuszczonej mogą być wykorzystane w kąpielach zarówno gazowych jak i wodnych. W lecznictwie uzdrowiskowym duże znaczenie mają różne czynniki psychiczne i tak m.in. już sama zmiana otoczenia powoduje odizolowanie pacjenta od czynników zewnętrznych i jego pełne oddanie się kuracji uzdrowiskowej.

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie uzdrowiskowe?

Naturalne metody lecznicze stają się obecnie coraz bardziej popularne. Nie wiążą się ze skutkami ubocznymi a rezultaty leczenia utrzymują się dłużej i są trwalsze.

W sanatorium każdy pacjent traktowany jest indywidualnie. Już od samego początku pobytu poddawany jest odpowiednim zabiegom, ćwiczeniom ruchowym, ustalana jest odpowiednia dieta.

Zabiegi sanatoryjne stosowane systematycznie przyczyniają się do usprawnienia czynności wielu narządów i prowadzą do pozytywnych zmian w całym organizmie. Najważniejszą rzeczą w leczeniu uzdrowiskowym jest jego kompleksowość i skondensowanie zabiegów.  Wyjazdy do „wód” pomagają w leczeniu szeregu dolegliwości, są niezastąpione w rekonwalescencji urazów. Dla wielu osób pobyt w uzdrowisku to okazja na poprawienie kondycji, profilaktykę i naukę zdrowego trybu życia.

To szansa na zaczerpnięcie świeżego powietrza, poznanie smaku wód leczniczych. To inwestycja w zdrowie, która będzie procentowała nie tylko przez rok.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Uzdrowiska na Dolnym Śląsku - część I

  Dolny Śląsk kusi nas szeroką ofertą miejscowości leczniczych. Mikroklimat, wody lecznicze, uzdrowiska i parki zdrojowe tworzą niepowtarzalne warunki do uzyskania harmonii duszy, umysłu i ciała.

 • Saunowanie może pomóc w leczeniu depresji?

  Leczenie depresji w wielu przypadkach jest długotrwałe i wymaga ogromnego wysiłku. Czasami terapię antydepresyjną można wesprzeć technikami niefarmakologicznymi. Naukowcy właśnie udowodnili, że saunowanie lub gorące kąpiele mogą być w tym pomocne. Dlaczego ogrzanie ciała będzie powodowało obniżenie temperatury organizmu i co to ma wspólnego z depresją?

 • Witamina z grupy B może przyczyniać się do chorób serca

  Witamina B3 (niacyna, witamina PP) zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeden z jej metabolitów – 4PY – prowadzi do zapalenia naczyń, a wtórnie do miażdżycy. Naukowcy z Cleveland Clinic jako pierwsi opisali ten szlak metaboliczny. Po raz kolejny podważono stosowanie niacyny w profilaktyce chorób układu krążenia.

 • Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji

  Przebyte zakażenie wirusem opryszczki pospolitej podwaja ryzyko demencji u dorosłych – wynika z obszernego badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. To potwierdzenie wcześniejszych badań wskazujących wirus opryszczki jako potencjalny czynnik ryzyka chorób otępiennych.

 • Ogromne ryzyko rozwoju demencji u pacjentów po udarze

  Każdego roku około 15 milionów ludzi na całym świecie doznaje udaru mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie przeprowadzili badania, na których podstawie udowodnili, że udar zwiększa ryzyko demencji o 80%, nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka demencji. W którym momencie po udarze ryzyko demencji jest największe?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij