Kosmetyki dla nastolatka
Magdalena Sikora

Kosmetyki dla nastolatka

Jeszcze niedawno produkty przeznaczone dla młodzieży stanowiły stosunkowo niewielki segment kosmetyków. Coraz częściej jednak producenci przygotowują ofertę wyrobów skierowaną specjalnie do tej grupy odbiorców.

Skóra młodych osób, podobnie zresztą jak w każdym innym wieku, wymaga używania odpowiednich preparatów kosmetycznych. Podstawę jej pielęgnacji stanowi prawidłowe oczyszczanie i nawilżanie.

Mydła roślinne

Do mycia twarzy zaleca się stosowanie specjalnie do tego celu przeznaczonych preparatów, które nie wysuszają i nie podrażniają skóry. Podstawową formę produktów oczyszczających stanowią środki myjące, w skład których wchodzą łagodne składniki chemiczne. Związki te bardzo często  bazują na naturalnych surowcach, dzięki czemu nie powodują nadmiernego wysuszania skóry. 

Coraz częściej w preparatach do mycia znaleźć można, tzw. roślinne mydła czyli ekstrakty roślin o działaniu powierzchniowo-czynnym, zawierające też saponiny (łac. sapo- mydło). Surowce te wytwarzają w wodzie delikatną pianę, która nie ma działania drażniącego i wysuszającego.

Saponiny działają  ponadto przeciwzapalnie, oczyszczająco, odkażająco,  pomagają  łagodzić podrażnienia skóry. Do surowców bogatych w te związki należą: korzeń mydlnicy, pierwiosnka, żeń-szenia, lukrecji, ziele połonicznika, owoc kasztanowca.

Wyroby myjące  oferowane  są w różnorodnych  formach kosmetycznych. W dostępnej ofercie mamy środki w postaci  płynu, pianki, żelu, emulsji. Preparaty te, niezależnie od formuły najczęściej mają pH kwaśne, mieszczące się w granicach 4,5 – 6, odpowiadające naturalnemu odczynowi naszej skóry. Różnią się one między sobą składnikami, które profilują je dla określonego rodzaju cery. 

Dla każdego coś innego

Dla osób ze skłonnością do łojotoku szczególnie polecane są  preparaty do oczyszczania w postaci żeli lub pianek, które nie zawierają lub zawierają małe ilości substancji tłuszczowych. Są to wyroby, które dobrze się pienią, są wydajne, efektywnie oczyszczają z brudu, nie zwiększając natłuszczania skóry.

W przypadku skóry suchej dobrym produktem może być odpowiednio dobrany układ emulsyjny. Preparaty te, oprócz związków o działaniu myjącym,  zawierają także składniki tłuszczowe, których obecność  zapobiega   dalszemu przesuszeniu skóry. 

Nastolatki nie mające większych problemów z cerą, używając preparatów pielęgnacyjnych, oprócz dokładnego oczyszczania,  powinny zwrócić uwagę na odpowiednie nawilżenie.  Stąd też kremy przeznaczone dla młodej cery powinny  regulować zawartość wody w skórze i przeciwdziałać jej odwodnieniu. Ważnymi składnikami tego typu  wyrobów są tzw. Humektanty, związki zdolne do trwałego absorbowania i zatrzymywania wody z otoczenia, a w konsekwencji powodujące  zwiększenie stopnia uwodnienia naskórka. 

Polecane dla Ciebie

Nawilżanie skóry

Do najbardziej znanych i najczęściej stosowanych w kosmetyce  surowców o działaniu nawilżającym należą alkohole wielowodorotlenowe, m.in.: gliceryna i glikol propylenowy.  Ich właściwości zwiększają one w sposób widoczny nawilżenie naskórka, co wywiera istotny wpływ na przebieg wielu zachodzących  w nim procesów.

Oprócz nawilżania, ważnym elementem pielęgnacji  młodej skóry jest  także  wspomaganie jej mechanizmów obronnych. Zabezpieczają ją one przed szkodliwym wpływem środowiska, w tym także  promieniowaniem słonecznym, które może powodować w skórze  wiele niekorzystnych zmian.

O szkodliwości nadmiaru promieni słonecznych i konieczności zabezpieczania skóry w okresie  lata  na ogół już pamiętamy. Warto jednak  uświadomić sobie, że  natężenie promieni słonecznych z zakresu  UV A tylko w  nieznacznym stopniu zmienia się w zależności od pory roku,  dnia, pogody, grubości chmur czy też szerokości geograficznej. Duża ich  ilość jest obecna w świetle dziennym   przez cały rok. Każdego dnia skóra otrzymuje duże dawki tego promieniowania, które wnika w głębsze jej warstwy i przyspiesza proces  starzenia skóry. Sprzyja ono także powstawaniu wolnych rodników, które mogą powodować cały szereg niekorzystnych zmian zachodzących w skórze. Może też powodować uszkodzenia  w strukturach DNA, m.in.: w kodzie genetycznym, co w konsekwencji prowadzi do zmian nowotworowych skóry.  Fotostarzenie rozpoczyna się już w dzieciństwie, a niekorzystne zmiany kumulują się w skórze wzmagając procesy starzenia skóry.

Kosmetyki z filtrem

Aby zmniejszyć niebezpieczeństwo związane z działaniem promieni słonecznych należy odpowiednio zabezpieczać skórę przez cały  rok. Skuteczne są preparaty kosmetyczne, które  zawierają w składzie, tzw. filtry promieniochronne. Surowce te coraz częściej można znaleźć nie tylko w produktach promieniochronnych,  ale także w wyrobach przeznaczonych do codziennej pielęgnacji skóry czy też w kosmetykach kolorowych. Wybierając produkt  dobrze jest zatem upewnić się czy pośród jego składników znajduje się filtr promieniochronny.

Preparaty pielęgnacyjne przeznaczone dla młodych osób powinny cechować  się także działaniem   przeciwrodnikowym. Nowoczesne wyroby kosmetyczne obok filtrów coraz częściej zawierają w składzie takie surowce jak koenzym Q10, witaminy E i C.  Prowadzone badania potwierdzają bowiem, że zapobiegają one niekorzystnym efektom wywoływanym przez promieniowanie, które przedostało się do głębszych warstw  skóry. Z tego  też powodu substancje te często określane są mianem  wtórnych substancji promieniochronnych. Wykorzystywane w recepturach preparatów kosmetycznych, wspomagają działanie filtrów przeciwsłonecznych, a także chronią skórę przed przedwczesnym starzeniem, zmarszczkami, a nawet  nowotworami.

Ochrona przed wolnymi rodnikami

Związkiem, który w ostatnim czasie coraz częściej  można spotkać, pośród składników preparatów kosmetycznych  jest  kwas liponowy czyli  6,8-ditiooktanowy. Jest to surowiec aktywny biologicznie, który  wyjątkowo skutecznie naprawia uszkodzenia spowodowane obecnością wolnych rodników. Ze względu na niewielki rozmiar, cząsteczka kwasu liponowego może  dotrzeć nawet do głębszych warstw skóry, gdzie usprawnia reakcje energetyczne komórek  oraz  aktywizuje procesy odnowy, dzięki czemu skutecznie opóźnia  procesy jej  starzenia.

Jak pomóc zwalczyć trądzik 

Problemem, z którym przychodzi borykać się wielu młodym osobom w wieku dojrzewania jest trądzik. Schorzenie to u młodzieży należy do najczęstszych  przypadłości dermatologicznych. Główną przyczyna jego powstawania są wahania poziomu hormonów, a zwłaszcza  androgenów. Tej huśtawce hormonalnej  często towarzyszy nadmierna potliwość oraz nadprodukcja wydzieliny gruczołów  łojowych. Konsekwencją tych dolegliwości jest powstawanie stanów zapalnych i zmian skórnych, określanych mianem trądziku młodzieńczego.

Tego typu problemy ze skórą mogą być też spowodowane przez stosowanie niektórych kosmetyków. Czasami  pojawia się określenie tzw. trądziku kosmetycznego, w którym zmiany zlokalizowane głównie na policzkach mają charakter zaskórników. Najczęściej są one wywołane przez kosmetyki kolorowe, m.in.: podkłady, fluidy czy  pudry. Preparaty te nałożone na skórę mogą zablokować ujścia gruczołów łojowych i potowych. Osoby ze skłonnością do trądziku, starając się zatuszować niedoskonałości skóry, nie powinny nakładać na nią bez ograniczeń kosmetyków upiększających. Nawet jeśli są to produkty nowej generacji, a producent zapewnia, że w składzie nie ma szkodliwych składników, które mogłyby zaszkodzić cerze z problemami dermatologicznymi.

Leczenie trądziku jest w dużej mierze uzależnione od jego postaci. W łagodnych formach, a te są najczęstsze, wystarczająca może być właściwa pielęgnacja skóry, która nie tylko łagodzi objawy choroby, ale może prowadzić do ich ustąpienia.

Producenci kosmetyków  oferują wiele  różnorodnych preparatów charakteryzujących się obecnością zarówno substancji działających  przeciwzapalnie i odkażająco. Najczęściej są to układy zawierające takie składniki   jak: kwas borowy, cytrynowy czy salicylowy. Odpowiedni efekt chłodzący zapewnia im dodatek mentolu. Cennymi ich składnikami są też surowce wpływające na zmniejszenie ilości wydzielanego łoju, np.  kurkumina czy fitosterole.

Ostatnio pojawił się w ich recepturach nowy, skuteczny, a także bezpieczny surowiec, jakim jest aktywne srebro, które w wyraźnym stopniu, redukuje objawy trądziku. W ofercie są całe zestawy recepturowane na bazie tego składnika, które wspomagają gojenie stanów zapalnych i ograniczają tworzenie nowych zmian na skórze.

Bardzo często zawierają one także różnorodne ekstrakty roślinne m.in.: z szałwii, nagietka, rozmarynu, kory dębu, oczaru wirginijskiego, czy brzozy. Ważnym składnikiem tego typu wyrobów jest także  ekstrakt z rumianku . Wykazuje on działanie oczyszczające, ściągające, zmiękczające. Działa  przeciwzapalnie i odkażająco, przywraca skórze jędrność i gładkość. W tego rodzaju preparatach, równie chętnie jest stosowany główny składnik aktywny ekstraktu rumianku – azulen. Związek ten działa przeciwzapalnie i bakteriostatycznie, łagodzi podrażnienia, oraz powoduje zmniejszenie obrzęków.

W łagodnych  postaciach trądziku, środki te używane systematycznie mogą być zupełnie wystarczające. W postaciach bardziej nasilonych mogą natomiast wspomagać działanie preparatów farmakologicznych, choć w tych przypadkach zawsze należy używać ich zgodnie z  zaleceniami lekarza prowadzącego terapię.

Do substancji, których powinny unikać osoby z cerą trądzikową lub podatne na powstawanie tego typu zmian należą między innymi: pochodne lanoliny, oleje mineralne, mirstynian izopropylu, masło kakaowe, niektóre oleje roślinne, między innymi olej lniany. Niekorzystnie może na nią wpływać także alkohol etylowy.

Warto na koniec zwrócić uwagę na fakt, iż bardzo często skóra, o którą nie zadbamy za młodu, z wiekiem sprawia znacznie więcej kłopotów, niż ta  którą zaczniemy odpowiednio wcześnie dbać.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Powrót do natury

  Tradycja stosowania roślin w kosmetyce sięga czasów starożytnych. Bardzo często wiedza na temat możliwości ich wykorzystania przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Stąd też wiele substancji pozyskiwanych z roślin jest stosowanych od pradawnych czasów do dnia dzisiejszego. W ostatnim czasie w kosmetyce znalazło zastosowanie wiele nowych roślin dotychczas w tej dziedzinie nie wykorzystywanych. Szacuje się, że w recepturach preparatów kosmetycznych można znaleźć kilkaset różnorodnych surowców roślinnych.

 • Emolienty – druga młodość skóry

  Jednym z podstawowych warunków zachowania młodego wyglądu skóry jest zapewnienie jej odpowiedniego nawilżenia. W kosmetyce szczególnie często wykorzystywane jest do tego zjawisko okluzji, czyli szczelnego pokrycia powierzchni skóry przez układy zwane emolientami

 • Zdrowe i piękne włosy

  Włosy to istotny atrybut urody, szczególnie kobiecej. Nie dziwi zatem, że suche, łamliwe i bez połysku przysparzają wielu zmartwień. Na szczęście można temu zaradzić.

 • Zapachem w jesienną chandrę

  Ludzie od stuleci, choć nie zawsze do końca świadomi ich działania, otaczali się zapachami. Obecnie coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny element stanowią one w naszym życiu. Niektóre zapachy, zawarte np. w olejkach eterycznych, mogą poprawiać nastrój, działać uspokajająco i odprężającą. I one właśnie są przedmiotem zainteresowania aromaterapii.

 • Składniki w kosmetykach dla dzieci – jak wybrać najlepszy i najbezpieczniejszy kosmetyk dla dziecka?

  Przyjmuje się, że dobre kosmetyki dla dzieci powinny być wytwarzane na bazie surowców najwyższej jakości, pozbawionych działania alergizującego, o potwierdzonym bezpieczeństwie stosowania. Istotą tego typu wyrobów jest ich odpowiednia czystość mikrobiologiczna, oraz dobrej jakości opakowanie, niewchodzące w reakcje ze składnikami preparatu. Bezpieczeństwo produktów oraz ich właściwości użytkowe powinny być potwierdzone odpowiednimi badaniami. Jakie składniki w kosmetykach dla dzieci są pożądane? Jak wybrać najlepszy preparat do pielęgnacji dziecięcej skóry?

 • Walka z łupieżem

  Ze skórą łojotokową ściśle związany jest kolejny problem kosmetyczno-dermatologiczny, jakim jest łupież.

 • Kosmetyczny prezent dla uczuleniowca

  Coraz częściej towarzyszącymi nam schorzeniami, w tym także skóry, są choroby alergiczne. Bardzo często pojawiające się na niej zmiany powstają na skutek kontaktu z powszechnie znajdującymi się w otoczeniu substancjami. Jedną z chorób alergicznych jest atopowe zapalenie skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij