SIDS - syndrom nagłej śmierci noworodków - portal DOZ.pl
SIDS - syndrom nagłej śmierci noworodków
Anna Posmykiewicz

SIDS - syndrom nagłej śmierci noworodków

Każdy rodzic po urodzeniu się dziecka stara się zapewnić mu jak najlepszą opiekę. Przebywa z nim cały czas, uważnie obserwuje, zwraca uwagę na bezpieczeństwo swojego maluszka. Jednak żaden rodzic nie jest w stanie zapewnić dziecku opieki przez 24 godziny na dobę, gdyż jak każdy inny człowiek potrzebuje nocnego snu. I właśnie w tym czasie maluszek może być narażony na duże niebezpieczeństwo.

Kiedy zatem SIDS występuje najczęściej?

Pomiędzy 1 a 6 miesiącem życia, a jego szczyt przypada na okres pomiędzy 2 a 4 miesiącem życia, z największym ryzykiem pod koniec 2 miesiąca. Częściej zdarza się u dzieci płci męskiej, często w okresie infekcji oraz w chłodnej porze roku. Dodatkowy czynnik obciążający to wcześniejsze wystąpienie podobnego przypadku w danej rodzinie. Zwykle zdarza się w czasie snu.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej?

Ze strony dziecka to poród przed 37 tygodniem ciąży lub po skończonym 41 tygodniu oraz masa urodzeniowa poniżej 2500 g i Apgar poniżej 6. Dodatkowy czynnik obciążający to przedwczesne odpływanie wód płodowych oraz poród zabiegowy ze wskazań dziecka. Także pobyt dziecka na oddziale intensywnej opieki medycznej oraz zespół zaburzeń oddychania po urodzeniu zwiększają ryzyko. Ponadto większą możliwość wystąpienia SIDS stwierdzono u dzieci z bezdechami i sinicą w wywiadzie oraz częstymi infekcjami w okresie niemowlęcym. Bardziej narażone na SIDS są też dzieci, których rodzeństwo zmarło w ten sposób oraz dzieci urodzone z porodów mnogich.

Istnieją też czynniki ze strony matki, które zwiększają ryzyko SIDS. Są to głównie młody wiek matki (poniżej 19 lat) , kilkukrotne sztuczne lub naturalne poronienia oraz więcej niż 3 ciąże w krótkich odstępach czasu. Ponadto uzależnienie od alkoholu, nikotyny i narkotyków, niestabilność rodzinna oraz choroby w ciąży (np. gestoza czy infekcje dróg moczowych) mogą przyczyniać się do występowania nagłej śmierci łóżeczkowej.

Polecane dla Ciebie

Jak zapobiegać SIDS?

Jednak są również takie czynniki rozwoju syndromu nagłej śmierci noworodków, przed którymi można dziecko chronić. Należy pamiętać, że do snu nie powinno się układać dziecka na brzuszku (najlepsza pozycja to pozycja na pleckach, chyba że dziecko jest bezpośrednio po karmieniu-wtedy należy ułożyć je na boku) Należy chronić maluszka przed biernym paleniem, dziecko nie powinno także spać w łóżku z rodzicami. Dziecko powinno spać na twardym materacu, nie powinno mieć poduszki , najlepiej przykryć maluszka lekkim kocykiem lub kołderką sięgającą do pasa. Rączki i nóżki powinny być swobodne. Na oparciu łóżeczka nie powinno nic wisieć, aby w czasie nocy nie ześlizgnęło się na twarz dziecka. Dziecko nie powinno mieć a główce czapeczki zawiązywanej pod szyją. Ponadto dziecka nie powinno się przegrzewać ani wprowadzać nieregularnego rytmu dnia i snu ( kąpiel powinna być zawsze wieczorem o stałej porze).

W pokoju dziecka nie powinny także przebywać zwierzęta. Ważne jest także właściwe łóżeczko- odległość między szczebelkami nie powinna być większa niż 8 cm, aby dziecko nie włożyło między nie główki. Jeśli dziecko zasnęło płacząc, należy sprawdzić czy może swobodnie oddychać- często bowiem w takiej sytuacji może wystąpić bezdech histeryczny. W miarę możliwości powinno się karmić maluszka piersią, przestrzegając mniej więcej stałych pór karmienia. Pokój dziecka powinien być regularnie wietrzony, temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni. Dziecko, zwłaszcza latem, powinno regularnie otrzymywać picie. Ważne jest także regularne kontrolowanie stanu zdrowia maluszka u pediatry. Na szczęście SIDS nie jest częsty. W Polsce zdarza się w ilości około 0,7-1% dzieci żywo urodzonych.

Jak kontrolować oddech dziecka w trakcie snu?

Ponieważ najczęstszą jego przyczyną jest bezdech, w pewien sposób rodzice mogą zwiększyć swój komfort psychiczny i mogą mieć zapewniony spokojny sen. Jest to możliwe za sprawą obecnych na rynku monitorów oddechu, które kontrolują ruchy oddechowe dziecka. Jeśli wystąpi bezdech (czyli brak oddechu trwający co najmniej 15 sekund), włącza się alarm, który umożliwia rodzicom interwencję. Dzięki temu maluszek jest bezpieczny. Oczywiście należy pamiętać, że tego typu urządzenie nie daje nigdy stuprocentowego bezpieczeństwa i nie zastąpi troskliwej opieki nad maluchem. Jednak naprawdę znacznie w takiej opiece pomaga.

SIDS to poważny problem, jednak na tyle rzadki, że nie można dać się zwariować. Jeśli rodzice będą przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji maluszka, to naprawdę nie ma powodu do niepokoju. Dodatkowo, aby rodzice czuli się sami bardziej pewni, mogą zawsze skorzystać z pomocy monitora oddechu, który jest dodatkową opiekunką ich maleństwa.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Badanie EKG – co to jest i jak wygląda elektrokardiografia?

  EKG (elektrokardiografia) to zabieg diagnostyczny, który wykonywany jest w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń pracy serca. EKG jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, może zostać wykonane zarówno u dziecka, nawet u niemowlęcia, jak i u człowieka dorosłego. Kiedy wykonuje się badanie EKG? Jak ono przebiega?

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

  Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

 • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

  Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

 • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

  Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, nie wiedząc dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom, jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, która można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

  TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

 • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

  Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

 • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

  Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij