SIDS - syndrom nagłej śmierci noworodków
Anna Posmykiewicz

SIDS - syndrom nagłej śmierci noworodków

Każdy rodzic po urodzeniu się dziecka stara się zapewnić mu jak najlepszą opiekę. Przebywa z nim cały czas, uważnie obserwuje, zwraca uwagę na bezpieczeństwo swojego maluszka. Jednak żaden rodzic nie jest w stanie zapewnić dziecku opieki przez 24 godziny na dobę, gdyż jak każdy inny człowiek potrzebuje nocnego snu. I właśnie w tym czasie maluszek może być narażony na duże niebezpieczeństwo.

W okresie snu dziecka może bowiem wystąpić SIDS, czyli syndrom nagłej śmierci noworodków, inaczej nazywany nagłą śmiercią łóżeczkową. Nikt tak naprawdę nie wie, czym może być on spowodowany. Uważa się, że najbardziej prawdopodobną i najczęstszą przyczyną jest bezdech dziecka. Inne teorie mówią o nieprawidłowościach w budowie mięśnia sercowego dziecka, nieprawidłowym przepływie krwi przez mózg, o nadmiernym wydzielaniu w układzie nerwowym tzw. endorfin, które działają podobnie do morfiny i wywołują śmiertelne zatrucie.

Kiedy zatem SIDS występuje najczęściej?

Pomiędzy 1 a 6 miesiącem życia, a jego szczyt przypada na okres pomiędzy 2 a 4 miesiącem życia, z największym ryzykiem pod koniec 2 miesiąca. Częściej zdarza się u dzieci płci męskiej, często w okresie infekcji oraz w chłodnej porze roku. Dodatkowy czynnik obciążający to wcześniejsze wystąpienie podobnego przypadku w danej rodzinie. Zwykle zdarza się w czasie snu.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej?

Ze strony dziecka to poród przed 37 tygodniem ciąży lub po skończonym 41 tygodniu oraz masa urodzeniowa poniżej 2500 g i Apgar poniżej 6. Dodatkowy czynnik obciążający to przedwczesne odpływanie wód płodowych oraz poród zabiegowy ze wskazań dziecka. Także pobyt dziecka na oddziale intensywnej opieki medycznej oraz zespół zaburzeń oddychania po urodzeniu zwiększają ryzyko. Ponadto większą możliwość wystąpienia SIDS stwierdzono u dzieci z bezdechami i sinicą w wywiadzie oraz częstymi infekcjami w okresie niemowlęcym. Bardziej narażone na SIDS są też dzieci, których rodzeństwo zmarło w ten sposób oraz dzieci urodzone z porodów mnogich.

Istnieją też czynniki ze strony matki, które zwiększają ryzyko SIDS. Są to głównie młody wiek matki (poniżej 19 lat) , kilkukrotne sztuczne lub naturalne poronienia oraz więcej niż 3 ciąże w krótkich odstępach czasu. Ponadto uzależnienie od alkoholu, nikotyny i narkotyków, niestabilność rodzinna oraz choroby w ciąży (np. gestoza czy infekcje dróg moczowych) mogą przyczyniać się do występowania nagłej śmierci łóżeczkowej.

Jak zapobiegać SIDS?

Jednak są również takie czynniki rozwoju syndromu nagłej śmierci noworodków, przed którymi można dziecko chronić. Należy pamiętać, że do snu nie powinno się układać dziecka na brzuszku (najlepsza pozycja to pozycja na pleckach, chyba że dziecko jest bezpośrednio po karmieniu-wtedy należy ułożyć je na boku) Należy chronić maluszka przed biernym paleniem, dziecko nie powinno także spać w łóżku z rodzicami. Dziecko powinno spać na twardym materacu, nie powinno mieć poduszki , najlepiej przykryć maluszka lekkim kocykiem lub kołderką sięgającą do pasa. Rączki i nóżki powinny być swobodne. Na oparciu łóżeczka nie powinno nic wisieć, aby w czasie nocy nie ześlizgnęło się na twarz dziecka. Dziecko nie powinno mieć a główce czapeczki zawiązywanej pod szyją. Ponadto dziecka nie powinno się przegrzewać ani wprowadzać nieregularnego rytmu dnia i snu ( kąpiel powinna być zawsze wieczorem o stałej porze).

W pokoju dziecka nie powinny także przebywać zwierzęta. Ważne jest także właściwe łóżeczko- odległość między szczebelkami nie powinna być większa niż 8 cm, aby dziecko nie włożyło między nie główki. Jeśli dziecko zasnęło płacząc, należy sprawdzić czy może swobodnie oddychać- często bowiem w takiej sytuacji może wystąpić bezdech histeryczny. W miarę możliwości powinno się karmić maluszka piersią, przestrzegając mniej więcej stałych pór karmienia. Pokój dziecka powinien być regularnie wietrzony, temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni. Dziecko, zwłaszcza latem, powinno regularnie otrzymywać picie. Ważne jest także regularne kontrolowanie stanu zdrowia maluszka u pediatry. Na szczęście SIDS nie jest częsty. W Polsce zdarza się w ilości około 0,7-1% dzieci żywo urodzonych.

Jak kontrolować oddech dziecka w trakcie snu?

Ponieważ najczęstszą jego przyczyną jest bezdech, w pewien sposób rodzice mogą zwiększyć swój komfort psychiczny i mogą mieć zapewniony spokojny sen. Jest to możliwe za sprawą obecnych na rynku monitorów oddechu, które kontrolują ruchy oddechowe dziecka. Jeśli wystąpi bezdech (czyli brak oddechu trwający co najmniej 15 sekund), włącza się alarm, który umożliwia rodzicom interwencję. Dzięki temu maluszek jest bezpieczny. Oczywiście należy pamiętać, że tego typu urządzenie nie daje nigdy stuprocentowego bezpieczeństwa i nie zastąpi troskliwej opieki nad maluchem. Jednak naprawdę znacznie w takiej opiece pomaga.

SIDS to poważny problem, jednak na tyle rzadki, że nie można dać się zwariować. Jeśli rodzice będą przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji maluszka, to naprawdę nie ma powodu do niepokoju. Dodatkowo, aby rodzice czuli się sami bardziej pewni, mogą zawsze skorzystać z pomocy monitora oddechu, który jest dodatkową opiekunką ich maleństwa.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią

  Ektoina to naturalny, organiczny związek produkowany przez kilka rodzajów bakterii. Ma właściwości ochronne i przeciwzapalne, znajduje zastosowanie w kosmetykach oraz lekach. Ektoina wykorzystywana jest w leczeniu alergii  (łagodzi objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu) oraz w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij