×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czy liście gwiazdy betlejemskiej, popularniej świątecznej rośliny, są trujące?

Prezentuje się pięknie na wigilijnym stole i od wielu lat jest jednym z mocniejszych symboli Bożego Narodzenia. Niektórzy jednak sądzą, że gwiazda betlejemska jest trująca i szkodliwa dla naszego zdrowia. Czy rzeczywiście powinniśmy zrezygnować z jej kupna?

Gwiazda betlejemska nazywana jest również Poinsecją lub Wilczomleczem i pochodzi z okolic Meksyku i Gwatemali. Nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie traktowana jest jako nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia, zdobiąc stoły lub wchodząc w skład świątecznego stroika.

Wśród wielu osób popularny jest pogląd o tym, że roślina, a w szczególności jej liście są trujące i szkodliwe dla naszego zdrowia. Faktem jest, że zarówno w łodygach, jak i liściach oraz korzeniach występują szkodliwe substancje w postaci charakterystycznego mleczka. Jednak, by gwiazda betlejemska mogła zaszkodzić naszemu zdrowiu prowadząc do zatrucia, człowiek musiałby zjeść ok. 600 liści lub wypić pół litra soku. Mimo, że nie powinno się jej spożywać, dotykanie liści rośliny nie wiąże się z żadnym ryzykiem wystąpienia podrażnień na skórze, więc bez obaw można położyć ją na wigilijnym stole. Jeśli jednak w domu mieszkają zwierzęta lub małe dzieci, gwiazdę betlejemską dla bezpieczeństwa należy wtedy przechowywać poza ich zasięgiem.


Podziel się: