Właściwości suszonych śliwek
Od świeżych owoców różni je nie tylko smak i wygląd, ale również właściwości i zawartość składników odżywczych. Ich obecność w świątecznym kompocie z suszu jest nieprzypadkowa — suszone śliwki wspomagają trawienie oraz zapobiegają wchłanianiu się cholesterolu.
Właściwości śliwek
Świeże śliwki zawierają witaminę A, C, E, B6 i K, a także wapń, żelazo, mangan, miedź, potas i błonnik. Ich właściwości prozdrowotne po osuszeniu ulegają zmianie. Wówczas mają średnio pięć razy więcej witaminy A oraz siedem razy więcej błonnika, dzięki czemu pomagają regulować pracę układu pokarmowego i zapobiegają zaparciom. Te właściwości suszonych śliwek sprawiają, że są one zalecane jako składnik diety odchudzającej, pomimo bardzo wysokiej kaloryczności wynoszącej ok. 300 kcal w 100 gramach. Świeże owoce mają średnio 50 kcal w tej samej ilości.
Suszone śliwki pomocne na choroby
Zbawienny wpływ śliwek na układ pokarmowy wiąże się z dużą zawartością błonnika, który zapobiega wchłanianiu cholesterolu. Z kolei potas pomaga obniżyć ciśnienie krwi, często towarzyszące schorzeniom układu sercowo-naczyniowego.
Susz sprawdzi się nie tylko jako składnik świątecznego kompotu czy dietetycznego dania, ale też w sosie do mięs, sałatce lub jako element farszu, na przykład do pierogów. Jest nie tylko zdrowy i smaczny, ale też uspokaja oraz wpływa na poprawę nastroju.