Picato - Ingenoli mebutas - zastosowanie i działanie
Skład:
mebutynian ingenolu
Postać:
żel
Kategoria:
:
Dermatologia
Specjalności:
:
Dermatologia i wenerologia
Działanie
:
prowadzi do obumierania komórek dotkniętych rogowaceniem słonecznym
Wskazania do stosowania:
Leczenie rogowacenia słonecznego ciała, rąk, dłoni i nóg.
Rogowacenie słoneczne to szorstki obszary skóry występujące u osób, u których w ciągu życia ekspozycja na światło słoneczne była zbyt duża.
Dawkowanie:
Zewnętrzenie, według zaleceń lekarza. Żel należy delikatnie wetrzeć na leczoną powierzchnię. Pozostawić do wyschnięcia przez około 15 mniut. Unikać dotykania leczonej powierzchni przez 6 godzin po nałożeniu leku. Natychniast po aplikacji żelu należy umyć ręce mydłem i wodą. Jeżeli leczone są zmiany na rękach należy umyć jedynie opuszki palców którymi aplikowano żel. Lek nie należy nakładać bezpośrednio po wzięciu prysznica i przynajmniej na 2 godziny przed snem. Nie należy myć powierzchni na którą zastosowano żel przez przynajmniej 6 godzin po nałożeniu. Nie należy dotykać leczonie powierzchni przez okres 6 godzin po aplikacji żelu. Nie należy przykrywać leczonej powierzchni bandażami nieprzepuszczającymi powietrza i wody po aplikacji tego leku.
Uwaga! Unikać kontaktu z oczami. W razie przypadkowego kontaktu, należy usunąć żel spłukując go dużą ilością wody, a następnie możliwie jak najszybciej zwrócić się po pomoc medyczną. Nie stosować leku Picato na otwarte rany lub uszkodzoną skórę. Nie stosować na powierzchnię skóry w okolicy oczu, do środka nozdrzy, wewnąterz uszu i na usta. Unikać światła słonecznego jak to tylko możliwe ( w tym lamp i łóżek opalających).
Poinformuj lekarza:
Gdy masz uczulenie na ingenolu mebutynian lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Gdy stosujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Powinno unikać się stosowania leku Picato podczas ciąży. W przypadku karmienia piersią, należy unikać kontaktu fizycznego dziecka z leczoną powierzchnią przez 6 godzin po nałożeniu tego leku.
Skutki uboczne:
Po zastosowaniu tego leku w miejscu gdzie został nałożony jest prawdopodobne,że skóra zrobi się czerwona, złuszczy się i może powstać strup.Te objawy niepożądane najczęściej występują się w ciągu jednego dnia po nałożeniu leku. Objawy niepożądane mogą ulec pogorszeniu w ciągu tygodnia po zaprzestaniu stosowania leku. Poprawa następuje w ciągu 4 tygodni po rozpoczęciu leczenia.
Najczęstsze działania niepożądane podczas leczenia twarzy i owłosionej skóry głowy to: część warstwy zewnętrznej skóry może się zetrzeć (nadżerki), bąble (pęcherzyki, krosty), opuchnięcie, łuszczenie się, strupy, rumień, ból.
Najczęstsze działania niepożądane podczas leczenia twarzy i owłosionej skóry głowy to: część warstwy zewnętrznej skóry może się zetrzeć (nadżerki), bąble (pęcherzyki, krosty), opuchnięcie, łuszczenie się, strupy, rumień.
Inne możliwe działania niepożądane podczas leczenia twarzy i owłosionej skóry głowy: świąd, podrażnienie, opuchnięcie obszaru wokół oczu, opuchnięcie powiek, bóle głowy (często); mrowienie lub drętwienie (parestezje), otwarte rany (wrzody), wyciek (wydzielanie płynu) (niezbyt często); ból oka.
Inne możliwe działania niepożądane podczas leczenia tułowia i kończyn: świąd, podrażnienie , ból (często); mrowienie lub drętwienie (parestezje), otwarte rany (wrzody), uczucie ciepła (niezbyt często).
Lek nie wpływa na sprawność psychomotoryczną.