Encyklopedia
Oratram - Tramadoli hydrochloridum - zastosowanie i działanie
Skład:
chlorowodorek tramadoluPostać:
tabletki o przedłużonym uwalnianiuKategoria: :
Ośrodkowy układ nerwowySpecjalności: :
Chirurgia ogólna Ortopedia i traumatologia narządu ruchu Onkologia klinicznaDziałanie :
przeciwbóloweWskazania do stosowania:
Stosowany w silnych i średnio silnych bólach ostrych i przewlekłych: urazy, złamania, bóle objawowe, neuralgie, bóle w chorobach nowotworowych, bóle pooperacyjne, bolesne zabiegi diagnostyczne i lecznicze. Może być stosowany u ludzi w podeszłym wieku oraz w bólach towarzyszących dusznicy bolesnej. Może być łączony z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), neuroleptykami lub spazmolitykami.Dawkowanie:
Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Tabletek nie można rozgryzać, należy połknąć w całości i popić wodą. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. W takcie leczenia nie wolno pić alkoholu. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.Poinformuj lekarza:
Gdy masz nadwrażliwość na tramadol, inne opioidowe leki przeciwbólowe lub jakąkolwiek substancję pomicniczą preparatu, choroby nerek i/lub wątroby, zaburzenia oddychania. Gdy przyjmujesz inne leki przeciwbólowe, leki nasenne, psychotropowe. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie lekach nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Brak dowodów co do bezpieczeństwa stosowania tramadolu u kobiet w ciąży. Nie należy podawać leku w I trymestrze ciąży, stosowanie w II i III trymestrze zależy od decyzji lekarza. Preparatu nie należy stosować w okresie karmienia piersią.Skutki uboczne:
Bardzo często: nudności i zawroty głowy. Często: wymioty, zaparcia, nadmierne pocenie się, suchość w jamie ustnej, ból głowy, splątanie. Ponadto kołatanie serca, omdlenia. Rzadko: osłabienie mięśni szkieletowych, zmiany łaknienia oraz zaburzenia w oddawaniu moczu. W pojedynczych przypadkach zaobserwowano zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Po tramadolu może się rozwinąć uzależnienie i mogą wystąpić objawy związane z reakcją odstawienia, podobne do obserwowanych po odstawieniu opioidów (pobudzenie, niepokój, drażliwość, bezsenność, nadmierna ruchliwość, drżenia oraz objawy ze strony przewodu pokarmowego). Lek upośledza sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.Producent
MOLTENIObrońców Modlina 3
Kraków
Cechy produktu
- Płeć
- Typ produktu
- Postać
- Działanie/właściwości
- Problem
- Układy narządowe
- Sposób aplikacji
- RX kategoria