Steri-Neb Ipratropium - Ipratropii bromidum - zastosowanie i działanie
Skład:
bromek ipratropium
Postać:
płyn do inhalacji z nebulizatora
Kategoria:
:
Układ oddechowy
Specjalności:
:
Choroby płuc
Działanie
:
rozszerza oskrzela
Wskazania do stosowania:
W leczeniu i zapobieganiu duszności w przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, w różnych postaciach astmy oskrzelowej.
Dawkowanie:
Wziewnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek należy stosować wyłącznie do inhalacji za pomocą nebulizatora.
Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.
Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.
Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.
Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Poinformuj lekarza:
Gdy masz nadwrażliwość na atropinę, jej pochodne lub na pozostałe składniki preparatu, jaskrę, przerost gruczołu krokowego, mukowiscydozę.
Gdy stosujesz metyloksantyny, leki z grupy tak zwanych ,,beta blokerów" (np. propranolol, atenolol). Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie stosować w okresie karmienia piersią.
Skutki uboczne:
Często: ból głowy, zawroty głowy, kaszel, miejscowe podrażnienie układu oddechowego, skurcz oskrzeli wywołany inhalacją, suchość błony śluzowej jamy ustnej, wymioty, zaparcia, biegunka. Niezbyt często: pokrzywka, zaburzenia akomodacji oka, jaskra, przyspieszenie czynności serca, wysypka, świąd. Rzadko: reakcje nadwrażliwości, wzrost ciśnienia w oku, ból oka, rozszerzenie źrenic, kołatanie serca, skurcz krtani, nudności, zatrzymanie moczu.
Brak danych dotyczących wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługę urządzeń mechanicznych w ruchu. W przypadku wystąpienia zaburzeń wiedzenia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.