Skinoren, 20%, krem przeciwtrądzikowy, 30 g
Skinoren, 20%, krem przeciwtrądzikowy, 30 g
40.99 zł

Skinoren, 20%, krem przeciwtrądzikowy, 30 g

Skinoren, 20%, krem przeciwtrądzikowy, 30 g
40.99 zł
BEZPŁATNIE

Opis

Skinoren jest lekiem przeciwtrądzikowym w postaci kremu do stosowania na skórę.

 

Skład

 Substancją czynną leku jest kwas azelainowy. 1 g kremu zawiera 200 mg kwasu azelainowego.

Pozostałe składniki to: kwas benzoesowy, makrogologlicerydów stearyniany, mieszanina mono-, di- i triglicerydów wyższych kwasów tłuszczowych, cetearylu oktanonian, glikol propylenowy, glicerol 85%, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Lek Skinoren należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Skinoren należy stosować wyłącznie na skórę.

Przed zastosowaniem leku Skinoren należy dokładnie umyć skórę zwykłą wodą i osuszyć. Można również użyć łagodnego preparatu przeznaczonego do oczyszczania skóry.

O ile lekarz nie zaleci inaczej, zwykle cienką warstwę kremu należy nanosić na chorobowo zmienioną skórę dwa razy na dobę - rano i wieczorem. Krem należy delikatnie wetrzeć.

Pasek wyciśniętego z tubki kremu o długości około 2,5 cm (około 0,5 g) całkowicie wystarcza na skórę twarzy. Po każdym użyciu leku Skinoren należy umyć ręce.

Czas leczenia lekiem Skinoren jest różny u poszczególnych pacjentów i zależy od nasilenia zmian chorobowych skóry.

W leczeniu trądziku pospolitego wyraźną poprawę uzyskuje się po około 4 tygodniach systematycznego stosowania leku. Aby uzyskać optymalny wynik leczenia, należy systematycznie stosować lek przez kilka miesięcy, maksymalnie do 12 miesięcy.

W leczeniu przebarwień zaleca się stosowanie leku przez co najmniej 3 miesiące. Najlepsze wyniki osiąga się stosując lek systematycznie

W przypadku znacznego podrażnienia skóry należy zmniejszyć ilość stosowanego leku lub stosować go raz na dobę, do czasu ustąpienia objawów podrażnienia. Jeżeli to konieczne, należy przerwać leczenie na kilka dni.

Działanie

Substancją czynną leku jest kwas azelainowy, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne (hamuje rozwój bakterii Propionibacterium acnes), hamuje nadmierne rogowacenie naskórka, zmniejsza ilość wolnych kwasów tłuszczowych na powierzchhi skóry oraz zmniejsza liczbę zaskórników. Ponadto kwas azelainowy hamuje wzrost i nadmierną aktywność nieprawidłowych komórek barwnikowych naskórka (melanocytów).

Wskazania

Leczenie trądziku pospolitego oraz przebarwień skóry.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Skinoren, jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na kwas azelainowy, glikol propylenowy lub na którykolwiek z pozostałych składników leku Skinoren.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Skinoren może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Na początku leczenia może wystąpić podrażnienie skóry.

Bardzo często (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 osób): świąd, uczucie pieczenia, rumień w miejscu podania;

Często (mogą wystąpić u 1 na 10 osób): łuszczenie skóry, ból, suchość, odbarwienie skóry, podrażnienie w miejscu podania;

Niezbyt często (mogą wystąpić u 1 na 100 osób): zapalenie łojotokowe skóry, trądzik, odbarwienie skóry, parestezje (uczucie kłucia, mrowienia), zapalenie skóry, uczucie dyskomfortu, obrzęk w miejscu podania;

Rzadko (mogą wystąpić u 1 na 1000 osób): zapalenie warg, pęcherze, wyprysk, uczucie ciepła, owrzodzenie w miejscu podania, reakcja alergiczna (nadwrażliwość), pogorszenie objawów astmy.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek Skinoren zawiera kwas benzoesowy oraz glikol propylenowy.

  • Glikol propylenowy może powodować podrażnienie skóry.
  • Kwas benzoesowy w niewielkim stopniu podrażnia skórę, oczy i błony śluzowe.

 

  • Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
  • Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Ciąża i karmienie piersią

W okresie ciąży i karmienia piersią przed zastosowaniem należy skontaktować się z lekarzem.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek stosować u młodzieży (w wieku od 12 do 18 lat) w leczeniu trądziku pospolitego.

Producent

INTENDIS

Produkt w kategoriach
Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Główny składnik
Część ciała
Pora stosowania
Rodzaj skóry
Sposób aplikacji
PRODUCENT

Skinoren - Acidum azelaicum - zastosowanie i działanie

Skład:

kwas azelainowy

Postać:

żel krem

Kategoria:

Dermatologia

Specjalności:

Dermatologia i wenerologia

Działanie:

przeciwbakteryjne hamuje nadmierne rogowacenie naskórka zmniejsza tworzenie się zaskórników

Wskazania:

Trądzik pospolity (żel), trądzik pospolity i przebarwienia (krem).

Dawkowanie:

Zewnętrznie. Dwa razy dziennie - rano i wieczorem - nanosi się cienką warstwę kremu lub żelu na umytą i osuszoną skórę (preparat należy dokładnie wklepać). W przypadku wystąpienia podrażnienia skóry lek stosuje się raz dziennie lub przerywa leczenie do czasu ustąpienia działań niepożądanych. Leczenie trądziku powinno trwać co najmniej 4 tygodnie. Pełny efekt osiąga się zazwyczaj po kilku miesiącach stosowania. W leczeniu przebarwień preparat stosuje się co najmniej 3 miesiące. Należy unikać kontaktu preparatu ze spojówkami.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

W początkowym okresie leczenia może wystąpić łagodne, miejscowe podrażnienie skóry (zaczerwienienie, świąd, pieczenie, suchość i łuszczenie się skóry), które ustępuje samoistnie. Rzadko obserwowano kontaktowe zapalenie skóry i zapalenie mieszków włosowych, bardzo rzadko - alergiczne reakcje skórne, m.in. wysypkę.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, zwłaszcza na glikol propylenowy.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Ze względu na brak odpowiednich danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią, nie zaleca się jego stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.