Formy dostawy dla tego produktu
-
ODBIÓR W APTECEOdbiór w aptece
-
WYSYŁKA KURIEREMKurier DHLKurier GLSKurier PHARMALINK
-
ODBIÓR W PUNKCIEAutomaty DHL i punkty POPAutomaty i punkty odbioru GLSPaczkomat INPOST
O produkcie
Podmiot odpowiedzialny
Pfizer Europe MA EEIG.Boulevard de la Plaine 17
1050 Bruxelles, Belgia
Producent
PFIZER EUROPE MA EEIGRamsgate Road Sandwich
CT13 9NJ United Kingdom
Opis
Genotropin zawiera substancję czynną somatropinę, czyli ludzki hormon wzrostu produkowany w komórkach bakterii Escherichia coli otrzymywany technologią rekombinacji DNA. Somatropina jest niezbędna do prawidłowego wzrostu dzieci. U dorosłych z niedoborem hormonu wzrostu somatropina zmniejsza masę tkanki tłuszczowej i zwiększa masę mięśni.
Genotropin ma postać proszku i rozpuszczalnika do sporządzania roztworu do wstrzykiwań. Dwukomorowy wkład z białym proszkiem w przedniej komorze i przezroczystym roztworem w tylnej komorze.
Skład
Substancją czynną leku jest somatropinę.
Jeden wkład zawiera 12 mg somatropiny.
Substancje pomocnicze: glicyna, mannitol, sodu diwodorofosforan jednowodny (w przeliczeniu na bezwodny), sodu wodorofosforan dwunastowodny (w przeliczeniu na bezwodny), m-krezol, woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.
Lek Genotropin należy podawać podskórnie. Należy zmieniać miejsca wstrzyknięcia, aby uniknąć zmian skórnych.
Działanie
Somatropina to silny ludzki hormon wzrostu produkowany w komórkach bakterii Escherichia coli otrzymywany technologią rekombinacji DNA. Somatropina jest niezbędna do prawidłowego wzrostu dzieci. U dzieci z endogennym niedoborem hormonu wzrostu somatropina pobudza wzrost liniowy, co przyspiesza wzrastanie. U osób dorosłych, jak również u dzieci, somatropina podtrzymuje prawidłową budowę ciała, utrzymując dodatni bilans azotowy i pobudzając wzrost mięśni szkieletowych, a także przyspieszając przemiany tłuszczu w organizmie.
Wskazania
Lek Genotropin jest wskazany do stosowania u dzieci: w zaburzeniach wzrostu spowodowanych przez niedostateczne wydzielanie hormonu wzrostu; w zaburzeniach wzrostu związanych z zespołem Turnera (nieprawidłowa budowa chromosomów u dziewczynek); w zaburzeniach wzrostu związanych z przewlekłą niewydolnością nerek; w zaburzeniach wzrostu u niskich dzieci, które urodziły się ze zbyt małą masą ciała w stosunku do wieku ciążowego (tzn. były zbyt małe jak na czas trwania ciąży); w zespole Pradera-Williego, w celu usprawnienia procesu wzrostu i poprawy budowy ciała.
Genotropin stosuje się u osób dorosłych jako terapię zastępczą u osób ze znacznym niedoborem hormonu wzrostu. Leczenie można rozpocząć zarówno w wieku dorosłym, jak i kontynuować leczenie rozpoczęte w wieku dziecięcym.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku, jeśli: pacjent ma nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek składnik preparatu; u dziecka, wystąpiło zamknięcie stref wzrostu nasad kości długich; pacjent ma ostrą chorobę zagrażającą życiu, z powikłaniami po operacji na otwartym sercu, po operacjach brzusznych i po urazach wielonarządowych, z ostrą niewydolnością oddechową itp. chorobami.
Działania niepożądane
Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub którykolwiek składnik preparatu.
Działania niepożądane występujące bardzo często (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 osób) Dorośli: ból stawów; zatrzymanie wody w organizmie (objawiające się spuchniętymi palcami lub obrzmiałymi nadgarstkami).
Działania niepożądane występujące często (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 osób) Dzieci: ból stawów; przejściowe zaczerwienienie, swędzenie oraz ból w miejscu wstrzyknięcia. Dorośli: odrętwienie/mrowienie; ból lub uczucie pieczenia dłoni lub pach (znane jako zespół cieśni nadgarstka); sztywność ramion oraz nóg, ból mięśni.
Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować ostrożność oraz poinformować lekarza, jeśli pacjent: choruje na cukrzycę; ma ryzyko zachorowania na cukrzycę (np. jeśli pacjent ma nadwagę lub cukrzyca występuje u członków rodziny pacjenta); jest leczony hormonami tarczycy; zaczyna utykać (dotyczy tylko dzieci); ma ciężkie lub nagłe bóle głowy, zaburzenia widzenia, nudności i/lub wymiotyl ma objawy skrzywienia kręgosłupa; ma nasilający się ból brzucha; jest w wieku powyżej 80 lat; ma zaburzenia czynności nerek.
W zespole Pradera-Williego przed podjęciem leczenia oraz podczas jego trwania lekarz powinien zwrócić uwagę na występowanie następujących czynników ryzyka: ciężkiej otyłości, zaburzeń czynności układu oddechowego lub bezdechu sennego w wywiadzie oraz niezidentyfikowanych zakażeń układu oddechowego.
U niektórych pacjentów po rozpoczęciu leczenia lekiem Genotropin może zajść konieczność rozpoczęcia terapii zastępczej hormonami tarczycy, decyzję podejmuje lekarz.
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
W szczególności należy poinformować lekarza, jeśli pacjent doustnie stosuje estrogeny lub inne hormony płciowe.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią. Nie zaleca się również u kobiet planujących w najbliższym czasie zajście w ciążę.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Decyzję o stosowaniu leku u dzieci podejmuje lekarz.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Układy narządowe
- Pora stosowania
- Sposób aplikacji
- RX kategoria