×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj
 • Icon
Adrenalina WZF 0.1%, iniekcje, 300 mcg / 0,3 ml, 1 ampułko - strzykawka, 1 ml
Adrenalina WZF 0.1%, iniekcje, 300 mcg / 0,3 ml, 1 ampułko - strzykawka, 1 ml
27.82 zł 55.64 zł
55.64 zł
27.82 zł

Adrenalina WZF 0.1%, iniekcje, 300 mcg / 0,3 ml, 1 ampułko - strzykawka, 1 ml

 • Icon
Adrenalina WZF 0.1%, iniekcje, 300 mcg / 0,3 ml, 1 ampułko - strzykawka, 1 ml
Cena zależna od przysługującej odpłatności
27.82 zł 55.64 zł
55.64 zł
27.82 zł
Icon
Odbiór leku tylko w aptece za uprzednim okazaniem recepty.
Icon
Potrzebujesz konsultacji lekarskiej? Umów wizytę online z lekarzem Telemedico
BEZPŁATNIE

Opis

Adrenalina WZF to lek stosowany w stanach zagrożenia życia w przypadku ciężkich reakcji alergicznych wywołanych np. ukąszeniem pszczoły czy spożyciem orzechów. Odpowiednio zastosowana łagodzi takie objawy jak duszność, niedociśnienie, obrzęk alergiczny. Adrenalinę wstrzykuje się domięśniowo w przednio-boczną część uda. 

Skład

Substancją czynną jest adrenalina. 

Jedna dawka zawiera 300 mikrogramów adrenaliny w 0,3 ml roztworu. 

Substancje pomocnicze: sodu pirosiarczyn (E 223), sodu chlorek, woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Zaleca się aby osoba zagrożona wstrząsem oraz jej najbliższa rodzina zapoznały się ze sposobem aplikacji adrenaliny, gdyż jest ona stosowana w sytuacjach nagłych, rudnych do przewidzenia. Lek podaje się natychmiast po wystąpieniu objawów ciężkiej reakcji alergicznej. 

Jak podaje się Adrenalinę WZF?
Adrenalinę wstrzykuje się domięśniowo w przednio-boczną część uda. Leku nie należy podawać w pośladki czy dożylnie. Należy zdjąć nasadkę z igły. Igły nie powinno się dotykać. Nie zdejmuje się blokady umieszczonej na tłoku, ani nie naciska tłoka w celu np. usunięcia pęcherzyka powietrza. Zdecydowanym ruchem należy wbić igłę pod kątem prostym w mięsień w przednio-bocznej części uda (można przez lekką odzież) i należy nacisnąć tłok do oporu. Po wyjęciu igły należy lekko masować miejsce aplikacji przez 10 sekund.  Po zastosowaniu leku należy wezwać pomoc medyczną. Ampułko-strzykawka zawiera 1 ml płynu, ale aplikuje tylko 0,3 ml. Pozostała część leku nie nadaje się do ponownego użycia. Pełen opis zawarty jest w ulotce leku.

Jeśli objawy wstrząsu nie ustąpią w ciągu 5-15 min możliwe, że konieczna jest kolejna dawka adrenaliny (z nowej ampułki). 

Podanie w dłoń lub w place może spowodować zatrzymanie dopływu krwi w te części ciała. 

Roztwór adrenaliny powinien być bezbarwny lub prawie bezbarwny. Nie stosować jeśli stwierdzi się zmianę zabarwienia. 

Działanie

Adrenalina to naturalnie wytwarzany przez rdzeń nadnerczy neuroprzekaźnik oraz hormon. Jej działanie jest złożone. Powoduje silnie zwężenie naczyń krwionośnych oraz silne rozszerzenie oskrzeli. Dzięki temu niweluje niekorzystne objawy wstrząsu jak niedociśnienie, obrzęki, duszności i świszczący oddech. 

Wskazania

Adrenalinę WZF stosuje w stanach zagrożenia życia takich jak: ciężka reakcja alergiczna, wstrząs anafilaktyczny, anafilaksja samoistna. Stany mogą być wywołane użądleniem bądź ukąszeniem przed owada, pokarmem, lekiem, lateksem – ogólnie kontaktem z alergenem. Mogą również wynikać z wysiłku fizycznego. 

Przeciwwskazania

Adrenaliny nie powinno się stosować w przypadku gdy pacjent ma uczulenie na którykolwiek ze składników leku, jednak w stanach zagrożenia życia nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do zastosowania leku. 

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Adrenalina WZF może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Wystąpienie efektów niepożądanych zależy od indywidualnej wrażliwości pacjenta oraz podanej dawki adrenaliny. Poniższa tabela zawiera najczęściej występujące działania niepożądane adrenaliny. Pełna lista dostępna jest w ulotce.  

Działania niepożądane Adrenalina WZF
Często występujące (nawet po małych dawkach) kołatanie serca (uczucie mocnej lub szybkiej pracy serca); przyspieszenie czynności serca; nadmierna potliwość; nudności, wymioty; trudności w oddychaniu; bladość skóry; zawroty głowy, ból głowy; osłabienie; drżenie; stany lękowe, uczucie niepokoju; nadpobudliwość nerwowa; zimne kończyny.
Rzadko występujące omamy; omdlenie; zwiększenie stężenia glukozy we krwi; zmniejszenie stężenia potasu we krwi; zmniejszenie pH (odczynu) krwi (kwasica metaboliczna); rozszerzenie źrenic; trudności w oddawaniu moczu z zatrzymaniem moczu włącznie; drżenie mięśni.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Adrenalina WZF należy omówić to z lekarzem lub pielęgniarką. Lekarz dokładnie pouczy pacjenta, w jakich sytuacjach i w jaki sposób stosować lek.

Osoby mające stwierdzoną astmę mogą być bardziej narażone na na wystąpienie ciężkich reakcji alergicznych. 

W przypadku przejścia przez epizod anafilaksji należy się zgłosić do lekarza w celu ustalenia alergenów oraz ustalenia sposobu profilaktyki. 

W szczególności należy się poradzić lekarza jeśli dodatkowo występują takie choroby i stany jak: choroby serca, zaburzenia krążenia, nadczynność tarczycy, guz chromochłonny nadnerczy, podwyższone ciśnienie w oczach, choroby gruczołu korkowego, zwiększone stężenie wapnia, potasu lub cukru we krwi. 

Adrenalina WZF zawiera pirosiarczyn sodu i sód. 

Jak przechowywać Adrenalinę WZF:

Lek powinno przechowywać się w lodowce w temperaturze 2-8°C. Dopuszcza się przechowywanie leku poza lodówką przez 6 miesięcy w temperaturze poniżej 25°C. Po upływie tego czasu lek nie nadaje się już do użytku, nawet jeśli data ważności nie wygasła. Na kartoniku należy zapisać datę wyjęcia z lodówki. 

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Adrenalina WZF może wchodzić w interakcję z:

 • lekami stosowanymi w leczeniu depresji (np. wenlafaksyna, sybutramina, milnacypran oraz lekami z grupy inhibitorów monoaminooksydazy np. selegilina);
 • lekami stosowanymi w leczeniu choroby Parkinsona (np. lewodopa);
 • hormonami tarczycy (trijodotyronina, tyroksyna);
 • lekami przeciwastmatycznymi (np. teofilina);
 • oksytocyną (lek hormonalny stosowany podczas porodu);
 • parasympatykolitykami (np. atropina);
 • lekami przeciwalergicznymi (np. difenhydramina, chlorofeniramina);
 • lekami wziewnymi rozszerzającymi oskrzela (np. formoterol);
 • lekami stosowanymi w nadciśnieniu i zaburzeniach rytmu serca (np. propranolol, sotalol);
 • lekami stosowanymi w chorobach serca (glikozydy naparstnicy, chinidyna);
 • wziewnymi środkami znieczulającymi stosowanymi do znieczulenia ogólnego;
 • lekami stosowanymi w przeziębieniu (efedryna, pseudoefedryna);
 • lekami stosowanymi w cukrzycy (np. insulina).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

O zastosowaniu leku w okresie ciąży zdecyduje lekarz.

Jest mało prawdopodobne, aby adrenalina zastosowana przez kobietę karmiącą piersią wywierała wpływ na dziecko karmione piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Dzieciom o masie ciała poniżej 30 kg nie można podać odpowiedniej dawki leku ze względu na konstrukcję ampułko-strzykawki.

Podmiot odpowiedzialny

POLFA WARSZAWA
Karolkowa 22/24
Warszawa

Producent

POLFA WARSZAWA
Karolkowa 22/24
Warszawa
Produkt w kategoriach
Cechy produktu
Typ produktu
Postać
Problem
Układy narządowe
Sposób aplikacji

Adrenalina WZF - Adrenalinum - zastosowanie i działanie

Skład:

winian adrenaliny

Postać:

roztwór do wstrzykiwań

Kategoria:

Układ sercowo-naczyniowy

Specjalności:

Alergologia

Działanie:

rozszerza oskrzela zapobiega niedociśnieniu przeciwdziała rozszerzeniu naczyń

Wskazania do stosowania:

Lek Adrenalina WZF jest przeznaczony do samodzielnego użycia natychmiast po wystąpieniu objawów ciężkiej reakcji alergicznej (w tym wstrząsu anafilaktycznego) po kontakcie z alergenem.

Dawkowanie:

Domięśniowo. Lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie wstrzykiwać w mięśnie pośladka. Miejsce, w które wstrzyknięto lek należy lekko masować przez 10 sekund po wykonaniu wstrzyknięcia. Zdjąć osłonkę zabezpieczającą z igły. Nie zdejmować blokady umieszczonej na tłoku ampułko-strzykawki. Wbić igłę w mięsień w przednio-bocznej części uda i nacisnąć tłok do oporu. W razie potrzeby wstrzyknięcie można wykonać przez lekką odzież. Po użyciu ampułko-strzykawki na igłę z powrotem nałożyć osłonkę zabezpieczającą. Uwaga! Roztwór w ampułko-strzykawce powinien być bezbarwny lub prawie bezbarwny, przezroczysty. Nie używać leku w przypadku stwierdzenia zmiany zabarwienia roztworu. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowywać w lodówce (od 2°C do 8°C). W obowiązującym terminie ważności dopuszcza się przechowywanie leku przez okres 6 miesięcy w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem. Nie zamrażać. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza:

Gdy nadwrażliwość na składniki preparatu, choroby serca, nadczynność tarczycy, dławicę piersiową, nadciśnienie, jaskrę, schorzenia nerek, raka gruczołu krokowego, cukrzycę. Gdy przyjmujesz leki przeciwdepresyjne, leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona, hormony tarczycy, teofilinę, oksytocynę, atropinę, leki z grupy nieselektywnych β-adrenolityków (np. propranolol, sotalol), glikozydy naparstnicy, chinidynę, insulinę. Ponadto należy przyjmować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Skutki uboczne:

Uwaga! Po zastosowaniu leku pacjent nie powinien prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn do czasu aż ustąpią objawy ciężkiej reakcji alergicznej.

Adrenalina WZF - Adrenalinum - zastosowanie i działanie

Skład:

winian adrenaliny

Postać:

roztwór do wstrzykiwań

Kategoria:

Układ sercowo-naczyniowy

Specjalności:

Alergologia

Działanie:

rozszerza oskrzela zapobiega niedociśnieniu przeciwdziała rozszerzeniu naczyń

Wskazania do stosowania:

Lek Adrenalina WZF jest przeznaczony do samodzielnego użycia natychmiast po wystąpieniu objawów ciężkiej reakcji alergicznej (w tym wstrząsu anafilaktycznego) po kontakcie z alergenem.

Dawkowanie:

Domięśniowo. Lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie wstrzykiwać w mięśnie pośladka. Miejsce, w które wstrzyknięto lek należy lekko masować przez 10 sekund po wykonaniu wstrzyknięcia. Zdjąć osłonkę zabezpieczającą z igły. Nie zdejmować blokady umieszczonej na tłoku ampułko-strzykawki. Wbić igłę w mięsień w przednio-bocznej części uda i nacisnąć tłok do oporu. W razie potrzeby wstrzyknięcie można wykonać przez lekką odzież. Po użyciu ampułko-strzykawki na igłę z powrotem nałożyć osłonkę zabezpieczającą. Uwaga! Roztwór w ampułko-strzykawce powinien być bezbarwny lub prawie bezbarwny, przezroczysty. Nie używać leku w przypadku stwierdzenia zmiany zabarwienia roztworu. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowywać w lodówce (od 2°C do 8°C). W obowiązującym terminie ważności dopuszcza się przechowywanie leku przez okres 6 miesięcy w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem. Nie zamrażać. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza:

Gdy nadwrażliwość na składniki preparatu, choroby serca, nadczynność tarczycy, dławicę piersiową, nadciśnienie, jaskrę, schorzenia nerek, raka gruczołu krokowego, cukrzycę. Gdy przyjmujesz leki przeciwdepresyjne, leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona, hormony tarczycy, teofilinę, oksytocynę, atropinę, leki z grupy nieselektywnych β-adrenolityków (np. propranolol, sotalol), glikozydy naparstnicy, chinidynę, insulinę. Ponadto należy przyjmować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Skutki uboczne:

Uwaga! Po zastosowaniu leku pacjent nie powinien prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn do czasu aż ustąpią objawy ciężkiej reakcji alergicznej.

Opis

Adrenalina WZF to lek stosowany w stanach zagrożenia życia w przypadku ciężkich reakcji alergicznych wywołanych np. ukąszeniem pszczoły czy spożyciem orzechów. Odpowiednio zastosowana łagodzi takie objawy jak duszność, niedociśnienie, obrzęk alergiczny. Adrenalinę wstrzykuje się domięśniowo w przednio-boczną część uda. 

Skład

Substancją czynną jest adrenalina. 

Jedna dawka zawiera 300 mikrogramów adrenaliny w 0,3 ml roztworu. 

Substancje pomocnicze: sodu pirosiarczyn (E 223), sodu chlorek, woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Zaleca się aby osoba zagrożona wstrząsem oraz jej najbliższa rodzina zapoznały się ze sposobem aplikacji adrenaliny, gdyż jest ona stosowana w sytuacjach nagłych, rudnych do przewidzenia. Lek podaje się natychmiast po wystąpieniu objawów ciężkiej reakcji alergicznej. 

Jak podaje się Adrenalinę WZF?
Adrenalinę wstrzykuje się domięśniowo w przednio-boczną część uda. Leku nie należy podawać w pośladki czy dożylnie. Należy zdjąć nasadkę z igły. Igły nie powinno się dotykać. Nie zdejmuje się blokady umieszczonej na tłoku, ani nie naciska tłoka w celu np. usunięcia pęcherzyka powietrza. Zdecydowanym ruchem należy wbić igłę pod kątem prostym w mięsień w przednio-bocznej części uda (można przez lekką odzież) i należy nacisnąć tłok do oporu. Po wyjęciu igły należy lekko masować miejsce aplikacji przez 10 sekund.  Po zastosowaniu leku należy wezwać pomoc medyczną. Ampułko-strzykawka zawiera 1 ml płynu, ale aplikuje tylko 0,3 ml. Pozostała część leku nie nadaje się do ponownego użycia. Pełen opis zawarty jest w ulotce leku.

Jeśli objawy wstrząsu nie ustąpią w ciągu 5-15 min możliwe, że konieczna jest kolejna dawka adrenaliny (z nowej ampułki). 

Podanie w dłoń lub w place może spowodować zatrzymanie dopływu krwi w te części ciała. 

Roztwór adrenaliny powinien być bezbarwny lub prawie bezbarwny. Nie stosować jeśli stwierdzi się zmianę zabarwienia. 

Działanie

Adrenalina to naturalnie wytwarzany przez rdzeń nadnerczy neuroprzekaźnik oraz hormon. Jej działanie jest złożone. Powoduje silnie zwężenie naczyń krwionośnych oraz silne rozszerzenie oskrzeli. Dzięki temu niweluje niekorzystne objawy wstrząsu jak niedociśnienie, obrzęki, duszności i świszczący oddech. 

Wskazania

Adrenalinę WZF stosuje w stanach zagrożenia życia takich jak: ciężka reakcja alergiczna, wstrząs anafilaktyczny, anafilaksja samoistna. Stany mogą być wywołane użądleniem bądź ukąszeniem przed owada, pokarmem, lekiem, lateksem – ogólnie kontaktem z alergenem. Mogą również wynikać z wysiłku fizycznego. 

Przeciwwskazania

Adrenaliny nie powinno się stosować w przypadku gdy pacjent ma uczulenie na którykolwiek ze składników leku, jednak w stanach zagrożenia życia nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do zastosowania leku. 

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Adrenalina WZF może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Wystąpienie efektów niepożądanych zależy od indywidualnej wrażliwości pacjenta oraz podanej dawki adrenaliny. Poniższa tabela zawiera najczęściej występujące działania niepożądane adrenaliny. Pełna lista dostępna jest w ulotce.  

Działania niepożądane Adrenalina WZF
Często występujące (nawet po małych dawkach) kołatanie serca (uczucie mocnej lub szybkiej pracy serca); przyspieszenie czynności serca; nadmierna potliwość; nudności, wymioty; trudności w oddychaniu; bladość skóry; zawroty głowy, ból głowy; osłabienie; drżenie; stany lękowe, uczucie niepokoju; nadpobudliwość nerwowa; zimne kończyny.
Rzadko występujące omamy; omdlenie; zwiększenie stężenia glukozy we krwi; zmniejszenie stężenia potasu we krwi; zmniejszenie pH (odczynu) krwi (kwasica metaboliczna); rozszerzenie źrenic; trudności w oddawaniu moczu z zatrzymaniem moczu włącznie; drżenie mięśni.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Adrenalina WZF należy omówić to z lekarzem lub pielęgniarką. Lekarz dokładnie pouczy pacjenta, w jakich sytuacjach i w jaki sposób stosować lek.

Osoby mające stwierdzoną astmę mogą być bardziej narażone na na wystąpienie ciężkich reakcji alergicznych. 

W przypadku przejścia przez epizod anafilaksji należy się zgłosić do lekarza w celu ustalenia alergenów oraz ustalenia sposobu profilaktyki. 

W szczególności należy się poradzić lekarza jeśli dodatkowo występują takie choroby i stany jak: choroby serca, zaburzenia krążenia, nadczynność tarczycy, guz chromochłonny nadnerczy, podwyższone ciśnienie w oczach, choroby gruczołu korkowego, zwiększone stężenie wapnia, potasu lub cukru we krwi. 

Adrenalina WZF zawiera pirosiarczyn sodu i sód. 

Jak przechowywać Adrenalinę WZF:

Lek powinno przechowywać się w lodowce w temperaturze 2-8°C. Dopuszcza się przechowywanie leku poza lodówką przez 6 miesięcy w temperaturze poniżej 25°C. Po upływie tego czasu lek nie nadaje się już do użytku, nawet jeśli data ważności nie wygasła. Na kartoniku należy zapisać datę wyjęcia z lodówki. 

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Adrenalina WZF może wchodzić w interakcję z:

 • lekami stosowanymi w leczeniu depresji (np. wenlafaksyna, sybutramina, milnacypran oraz lekami z grupy inhibitorów monoaminooksydazy np. selegilina);
 • lekami stosowanymi w leczeniu choroby Parkinsona (np. lewodopa);
 • hormonami tarczycy (trijodotyronina, tyroksyna);
 • lekami przeciwastmatycznymi (np. teofilina);
 • oksytocyną (lek hormonalny stosowany podczas porodu);
 • parasympatykolitykami (np. atropina);
 • lekami przeciwalergicznymi (np. difenhydramina, chlorofeniramina);
 • lekami wziewnymi rozszerzającymi oskrzela (np. formoterol);
 • lekami stosowanymi w nadciśnieniu i zaburzeniach rytmu serca (np. propranolol, sotalol);
 • lekami stosowanymi w chorobach serca (glikozydy naparstnicy, chinidyna);
 • wziewnymi środkami znieczulającymi stosowanymi do znieczulenia ogólnego;
 • lekami stosowanymi w przeziębieniu (efedryna, pseudoefedryna);
 • lekami stosowanymi w cukrzycy (np. insulina).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

O zastosowaniu leku w okresie ciąży zdecyduje lekarz.

Jest mało prawdopodobne, aby adrenalina zastosowana przez kobietę karmiącą piersią wywierała wpływ na dziecko karmione piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Dzieciom o masie ciała poniżej 30 kg nie można podać odpowiedniej dawki leku ze względu na konstrukcję ampułko-strzykawki.

Podmiot odpowiedzialny

POLFA WARSZAWA
Karolkowa 22/24
Warszawa

Producent

POLFA WARSZAWA
Karolkowa 22/24
Warszawa
Produkt w kategoriach
Cechy produktu
Typ produktu
Postać
Problem
Układy narządowe
Sposób aplikacji