Formy dostawy dla tego produktu
-
ODBIÓR W APTECEOdbiór w aptece
-
WYSYŁKA KURIEREMKurier DHLKurier GLSKurier PHARMALINK
-
ODBIÓR W PUNKCIEAutomaty DHL i punkty POPAutomaty i punkty odbioru GLSPaczkomat INPOST
O produkcie
Podmiot odpowiedzialny
Novartis Europharm LimitedVista Building Elm Park, Merrion Road Dublin 4
Irlandia
Producent
NOVARTIS EUROPHARMS. Batorego 1
Błonie
Opis
Lek Eucreas zawiera dwie substancje czynne wildagliptynę i metforminę. Lek jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2.
Skład
Substancjami czynnymi leku są: wildagliptyna i metformina.
Każda tabletka powlekana zawiera 50 mg wildagliptyny i 1000 mg metforminy chlorowodorku (co odpowiada 780 mg metforminy).
Substancje pomocnicze: Rdzeń tabletki: hydroksypropyloceluloza, magnezu stearynian. Otoczka: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172), makrogol 4000, talk.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.
Działanie
Produkt leczniczy Eucreas zawiera dwie substancje hipoglikemizujące o uzupełniających się mechanizmach działania, wildagliptynę i metforminę. Działanie wildagliptyny polega na pobudzaniu trzustki do wytwarzania insuliny i zmniejszenia wytwarzania glukagonu. Metformina natomiast, pomaga organizmowi lepiej wykorzystać insulinę. Wykazano, że lek zmniejsza stężenie cukru we krwi, co może pomóc w zapobieganiu powikłaniom w przebiegu cukrzycy.
Wskazania
Eucreas jest wskazany u dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2: u których nie uzyskano wystarczającej kontroli glikemii po zastosowaniu chlorowodorku metforminy w monoterapii; już leczonych wildagliptyną w skojarzeniu z chlorowodorkiem metforminy, w postaci oddzielnych tabletek; w skojarzeniu z innymi produktami leczniczymi stosowanymi w leczeniu cukrzycy, w tym z insuliną, gdy produkty te nie zapewniają wystarczającej kontroli glikemii.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku w przypadku: nadwrażliwości na którykolwiek składnik produktu; ostrej kwasicy metabolicznej; cukrzycowego stanu przedśpiączkowego; ciężkiej niewydolności nerek; odwodnienia; ciężkie zakażenia; wstrząsu; donaczyniowego podania środków kontrastowych zawierających jod; niewydolności serca lub układu oddechowego; niedawno przebytego zawału mięśnia sercowego; zaburzeń czynności wątroby; ostrego zatrucia alkoholem, alkoholizmu; karmienia piersią.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działaniami niepożądanymi zgłaszane często (mogą wystąpić maksymalnie u 1 na 10 pacjentów): ból gardła, katar, gorączka, swędząca wysypka, nadmierne pocenie się, bol stawów, zawroty głowy, ból głowy, niekontrolowane drżenie, zaparcie, nudności, wymioty, biegunka, wzdęcia, zgaga, ból żołądka i wokół żołądka (ból brzucha).
Należy przerwać stosowanie leku Eucreas i natychmiast zgłosić się do lekarza, w razie wystąpienia: kwasicy mleczanowej; obrzęku naczynioworuchowego; zapalenia wątroby; zapalenia trzustki.
Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Eucreas należy omówić z lekarzem, jeśli pacjent: przyjmuje lek przeciwcukrzycowy zwany sulfonylomocznikiem; ma planowany duży zabieg chirurgiczny; ma bądź miał choroby trzustki.
Lekarz będzie regularnie oceniał stężenie cukru we krwi i w moczu.
Cukrzycowe zmiany skórne są częstym powikłaniem cukrzycy. Należy stosować się do zaleceń lekarza lub pielęgniarki dotyczących pielęgnacji skóry i stóp.
Podczas leczenia lekiem Eucreas lekarz będzie kontrolować czynność nerek oraz wątroby.
Należy zaprzestać stosowania leku Eucreas i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, jeżeli u pacjenta wystąpi którykolwiek z objawów kwasicy mleczanowej, bowiem stan ten może doprowadzić do śpiączki. Objawy kwasicy mleczanowej: wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, ogólnie złe samopoczucie w połączeniu z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, zmniejszenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 30°C.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Szczególnie ważna jest informacja jeśli pacjent stosuje: glikokortykosteroidy stosowane zazwyczaj w leczeniu stanów zapalnych; leki z grupy agonistów receptorów beta-2-adrenergicznych, stosowane zazwyczaj w leczeniu zaburzeń oddychania; inne leki stosowane w leczeniu cukrzycy; leki zwiększające wytwarzanie moczu (moczopędne); leki stosowane w leczeniu bólu i stanu zapalnego; pewne leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi (inhibitory ACE i antagoniści receptora angiotensyny II); pewne leki wpływające na tarczycę; pewne leki wpływające na układ nerwowy; pewne leki stosowane w leczeniu dusznicy, np. ranolazyna; pewne leki stosowane w leczeniu zakażenia HIV, np. dolutegrawir; pewne leki stosowane w leczeniu specyficznego rodzaju raka tarczycy (raka rdzeniastego tarczycy), np. wandetanib; pewne leki stosowane w leczeniu zgagi i wrzodów trawiennych, np. cymetydyna.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować leku w czasie ciąży lub karmienia piersią.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się stosowania leku Eucreas w dzieci i młodzieży w wieku od 18 lat.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
W przypadku wystąpienia zawrotów głowy, nie należy prowadzić pojazdów lub obsługiwać maszyn.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Główny składnik
- Układy narządowe
- Sposób aplikacji
- RX kategoria