Flegafortan, 0,8 mg/ml, syrop, 125 ml

bromheksyna, syrop, kaszel, kaszel mokry

Produkt usunięty z oferty doz.pl

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

AFLOFARM
Partyzancka 133/151
Pabianice

Opis

Syrop Flegafortan to lek wykrztuśny, zwierający bromoheksynę, która upłynnia gęstą wydzielinę z oskrzeli. Flegafortan stosuje się w ostrych oraz przewlekłych chorobach dróg oddechowych z utrudnionym odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny oskrzelowej. Syrop jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 2 lat jak również dla osób dorosłych.

Skład

Substancją czynną leku jest chlorowodorek bromoheksyny.

1 ml syropu zawiera 0,8 mg chlorowodorku bromoheksyny, a 5 ml (1 łyżka miarowa)  dostarcza 4 mg substancji czynnej.

Substancje pomocnicze: sorbitol ciekły, niekrystalizujący (E 420), glikol propylenowy, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), propylu parahydroksybenzoesan (E 216), sacharyna sodowa (E 954), aromat wiśniowy (glikol propylenowy, alkohol benzylowy, trietylu cytrynian, DL-kwas mlekowy, 4-metoksyacetofenon, 3-hydroksy-2-metylo-4-piron (maltol), aldehyd anyżowy, kwas benzoesowy), woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Syrop podaje się doustnie, odmierzając dawki za pomocą dołączonej do opakowania łyżeczki. Nie stosować Flegafortanu przed snem. Lek należy stosować jedynie podczas występowania objawów. Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować leku Flegafortan dłużej niż 5 dni u dorosłych oraz dłużej niż 3 dni u dzieci w wieku od 2 lat.

Zalecane dawkowanie Flegafortanu przedstawia poniższa tabela.

Wiek Dawkowanie
Dzieci w wieku od 2 do 6 lat 2,5 ml syropu (1/2 łyżki miarowej) 3 razy na dobę
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat 5 ml syropu (1 łyżka miarowa) 3 razy dziennie
Młodzież w wieku powyżej 12 lat oraz dorośli 10 ml syropu (2 łyżki miarowe) 3 razy dziennie

Działanie

Flegafortan działa mukolitycznie, czyli rozrzedza zalegjącą, gęstą wydzielinę w oskrzelach i dzięki temu ułatwia jej odkrztuszanie.

Wskazania

Syrop Flegafortan stosuje się w ostrych jak również przewlekłych chorobach dróg oddechowych, przebiegających z utrudnionym odkrztuszaniem gęstej wydzieliny oskrzelowej.

Przeciwwskazania

Nie stosować Flegafortanu u osób z nadwrażliwością na chlorowodorek bromoheksyny lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania leku są: choroba wrzodowa żołądka albo dwunastnicy.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Niezbyt często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 1 000 pacjentów): nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha.

Rzadko występujące działania niepożądane (u nie więcej niż 1 na 1 000 pacjentów): reakcje nadwrażliwości; wysypka skórna, pokrzywka.

Częstość nieznana: reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy (szybko postępujący obrzęk skóry, tkanki podskórnej, błony śluzowej lub tkanki podśluzówkowej) i świąd; bóle głowy, zawroty głowy, senność; obniżenie ciśnienia krwi; skurcz oskrzeli; ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica); zwiększona aktywność enzymów wątrobowych.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjent choruje na astmę czy występują u niego zaburzenia czynności wątroby albo niewydolność nerek.

Zgłaszano przypadki ciężkich reakcji skórnych związanych ze stosowaniem bromoheksyny chlorowodorku. Jeśli wystąpi wysypka (w tym zmiany na błonach śluzowych, np. jamy ustnej, gardła, nosa, oczu, narządów płciowych), należy przerwać stosowanie leku Flegafortan i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Flegafortan zawiera sorbitol, glikol propylenowy, propylu i metylu parahydroksybenzoesan, alkohol benzylowy.
1 ml syropu zawiera 760 mg sorbitolu, przy kaloryczności 2,6 kcal/g sorbitolu. Substancja ta jest źródłem fruktozy, więc jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów to przed podaniem należy skonsultować się z lekarzem.
Każdy ml syropu zawiera 40,3 mg glikolu propylenowego.
Zawarte w leku parahydroksybenzoesan metylu i propylu mogą powodować reakcje alergiczne podobnie jak alkohol benzylowy obecny w stężeniu 0,06 mg w 1 ml syropu.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Okres ważności po otwarciu butelki wynosi 3 miesiące.
Nie stosować Flegafortanu jeśli syrop stał się mętny.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Flegafortan może wchodzić w interakcje z:

  • lekami przeciwkaszlowymi,
  • atropiną i innymi cholinolitykami,
  • salicylanami i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ),
  • antybiotykami (oksytetracyklina, erytromycna, ampicylyna, doksacyklina, amoksycylina).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować syropu Flegafortan w czasie ciąży i karmienia piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie podawać syropu dzieciom w wikeu poniżej 2 lat.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij